Oglasi - Advertisement

Manje opekline česta su pojava u određenim zanimanjima, a domaćice mogu potvrditi da su nebrojeno puta zadobile opekline kuhajući na štednjaku. Bol koja nastaje daleko je od ugodne, ali postoje načini da je ublažite.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kada pojedinci nenamjerno dođu u kontakt sa zagrijanom glačalom ili na brzinu izvade lim za pečenje iz pećnice, tipično je da podnose neugodnost opeklina. Postavlja se pitanje je li promptno stavljanje leda ispravan postupak u takvim situacijama. Dermatolozi tvrde da korištenje leda ili alkohola za čišćenje rana nije preporučljivo jer potencijalno može oštetiti kožu. Kako bismo osigurali da koža dobije potrebnu pomoć bez pogoršanja bilo kakve štete, važno je istražiti alternativne pristupe.

Dr. Alan Kepping, stručnjak za hitnu medicinu, upozorava protiv naizgled bezazlenog čina konzumiranja hladne vode, jer može povećati vjerojatnost infekcije. Prema uputama liječnika, savjetuje se rješavanje manjih opeklina korištenjem hladne vode (osim leda) i dopuštanjem da zahvaćena regija bude izložena tekućoj vodi u trajanju od pet do 20 minuta. Nakon toga pažljivo ispustite vodu i nanesite hidratantni losion.

Zaštitite ranu tako da je prekrijete pamučnom tkaninom ili zavojem, pazeći da oblog ne stavite izravno na ozlijeđenu kožu. Ako osjećate intenzivnu nelagodu, možete uzeti analgetike. Kako bi se zajamčio učinkovit oporavak i spriječila infekcija, važno je održavati dosljednu čistoću tijekom faze zacjeljivanja opeklina čišćenjem zahvaćene regije blagim sapunom i toplom vodom, nakon čega slijedi upotreba antibakterijske masti.

Ako naiđete na ozbiljne opekline, preporučljivo je potražiti savjet liječnika. To uključuje, ali nije ograničeno na, opekline veće od 10 cm u širinu, opekline na zglobovima, opekline na licu, vratu, stopalima ili rukama, opekline koje uzrokuju dugotrajnu bol koja traje više od dva tjedna ili opekline koje ne zacjeljuju i mogu biti kategoriziran kao opekline drugog stupnja.

  • Kada dođe do opeklina, na koži se mogu pojaviti mjehuri. Od vitalne je važnosti suzdržati se od nasilnog skidanja odjeće koja prekriva opečeno područje. Nadalje, preporučljivo je suzdržati se od korištenja sprejeva ili masti za prvu pomoć jer mogu spriječiti prirodni proces odvođenja topline u tijelu. Ako naiđete na mjehuriće uzrokovane opeklinama, nužno je izbjegavati njihovo bušenje kako biste smanjili mogućnost infekcije. U takvim situacijama preporuča se potražiti pomoć stručnjaka. Važno je biti svjestan da ove opekline mogu izazvati tetanus. Hitna liječnička pomoć je imperativ za opekline trećeg stupnja, koje se mogu prepoznati po prisutnosti tamne kože ili oštećenja koja dopiru do kosti.

Tema zaštite od sunca obično se vrti oko rizika od opeklina tijekom ljetnih mjeseci. Međutim, ključno je prepoznati da potencijal za opekline postoji ne samo na otvorenom pod suncem, već iu zatvorenom prostoru. Ovo je posebno važno u okruženjima kao što su kuhinje ili radna mjesta gdje se odvijaju industrijske aktivnosti, pečenje i rukovanje jakim kemikalijama, među raznim drugim situacijama. Kontakt s vrućim predmetima, parom, jakim kemikalijama ili čak dugotrajno izlaganje suncu i zračenju može dovesti do opeklina. Većina opeklina događa se unutar granica vlastitog stanovanja i može se liječiti bez potrebe za liječničkom procjenom.

  • Unatoč tome, ako su opekline teže ili zahvate značajan dio tijela, nužno je potražiti liječničku pomoć, što može rezultirati hospitalizacijom. Stope preživljavanja za pojedince s dubokim opeklinama koje obuhvaćaju 70% ili više njihova tijela obično su teške, zbog čega je specijalizirana skrb koja se pruža u odjelima za opekline ključna za one koji uspiju prevladati takve ozljede.

Dajući prioritet prevenciji, imamo moć spriječiti ne samo opekline već i razne druge vrste ozljeda. To zahtijeva usvajanje proaktivnih mjera kako bismo zajamčili sigurnost i urednost naših životnih prostora, poslovnih okruženja i cjelokupnog okruženja. Kada provodite vrijeme na otvorenom, važno je izbjegavati duže vrijeme na užarenom suncu. Osiguravanje dobrobiti osnovnih kućanskih aparata, uključujući štednjak, pećnicu, glačalo, radijatore i izvore tople vode, trebao bi biti glavni prioritet. Prilikom kuhanja obavezno ručke posuda postavite prema zidu, a vrućim površinama rukujte u zaštitnim rukavicama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here