Radoznalo dijete Perica prišao je ocu sa znatiželjnim pitanjem: „Tata, mogu li pitati za predmet koji ti stoji između nogu?

Zbunjen upitom, otac je odgovorio:

“Zašto pitaš, Perice? Nema tu apsolutno ničega”, uzviknuo je Perić.

Bez sumnje, mogu pouzdano reći da je moja majka jutros neustrašivo rekla poštaru da tvoja muškost ne postoji, čineći ga daleko superiornijim od tebe u području intimnosti.

BONUS TEKST:

Posvećenost istraživača personalizaciji pristupa liječenju zloćudnih bolesti proizlazi iz posebnosti stanja svakog pojedinca i hirovitosti same bolesti. Revolucionarni napredak u ovom području je pojava individualiziranog cjepiva protiv raka, pomno izrađenog za usklađivanje sa specifičnim karakteristikama bolesti svakog pacijenta.

Personalizirana cjepiva protiv raka, koja se nazivaju i neoantigenska cjepiva, razlikuju se od tradicionalnih cjepiva jer su prilagođena osobama koje su već imale dijagnozu raka. Jedinstveni mehanizam djelovanja ovih cjepiva uključuje precizno ciljanje neoantigena, koji su proteini prisutni isključivo na stanicama raka i rezultat su genetskih mutacija. Važno je napomenuti da se ovi neoantigeni razlikuju za svakog pacijenta, što je istaknuo dr. Toni Čueri, onkolog na Dana-Farber institutu za rak u Bostonu. Dr. Čueri istaknuo je tumorsku specifičnu prirodu neoantigena, koji nastaju mutacijama specifičnim za tumor. S velikim uvjerenjem, dr. Čueri je najavio razvoj visoko ciljanog cjepiva koje se fokusira na ove neoantigene za osobe s karcinomom bubrežnih stanica.

Cjepivo ne oštećuje zdrave stanice u laboratoriju. Znanstvenici koriste sekvenciranje genoma, ključnu tehniku, za analizu DNK i RNK unutar ljudskih stanica i otkrivanje promjena povezanih s rakom. Korištenjem bilo uzorka tumora ili uzorka krvi, istraživači mogu steći vrijedno znanje o temeljnim biološkim procesima koji su uključeni u razvoj raka.

Znanstvenici su postigli izvanrednu razinu točnosti u razvoju cjepiva koje selektivno cilja na oštećene stanice, dok istovremeno smanjuje štetu zdravim stanicama. Ovo postignuće rješava uobičajenu prepreku s kojom se suočavaju tradicionalni tretmani raka poput kemoterapije i zračenja, koji često uzrokuju kolateralnu štetu. Znanstvena zajednica posvetila je više od pola stoljeća napretku cjepiva protiv raka, ali tek su se nedavno istraživanja pomaknula prema preciznom i ciljanom pristupu napada na tumorske stanice.

Zahvaljujući napretku u tehnologiji sekvenciranja, vremenska linija za razvoj cjepiva protiv raka pluća drastično je smanjena. Dr. Čueri objašnjava da proces sada traje samo nekoliko tjedana, za razliku od mjeseci. Ovo ubrzanje u stvaranju cjepiva također je popraćeno smanjenjem troškova sekvenciranja, što je učinilo izvedivijom proizvodnju cjepiva u većem opsegu i po pristupačnijoj cijeni. Iako je cilj personaliziranih cjepiva protiv raka pružiti prilagođeno liječenje, važno je napomenuti da ne rade sva na istim platformama. Postoje različite vrste dostupnih cjepiva, uključujući opcije temeljene na proteinima poput cjepiva temeljenih na peptidima ili epitopima, kao i cjepiva koja koriste tehnologiju stanica, virusa i RNA.

Prema prijedlogu dr. Čuerija, sugerira se da svaka platforma cjepiva ima svoj skup prednosti i mana. Primjena staničnih cjepiva vrlo je vjerojatno da će izazvati reakciju imunološkog sustava, unatoč činjenici da njihova proizvodnja zahtijeva značajna sredstva i financijska ulaganja. Suprotno tome, cjepiva na bazi proteina i peptida relativno je lakše proizvesti i imaju niske razine toksičnosti, ali dolaze s visokom cijenom.

Iako je cjepiva dobivena od virusa relativno jednostavno proizvesti, postoji potencijalni nedostatak jer mogu ostaviti pacijenta ranjivim na infekciju. S druge strane, cjepiva koja se temelje na RNA nude prikladnu metodu za primjenu višestrukih antigena, iako je manje vjerojatno da će stimulirati imunološki odgovor. Osim toga, ova cjepiva zahtijevaju posebne zahtjeve za skladištenje u zamrzivaču.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here