Najpoznatiji političar svih vremena je svakako Josip Broz Tito. Naime , on je bio poznat po brojnim ljubavnicama i izvanbračnoj djeci.Poznato je da Tito imao čak 18 -ro vanbračnih nasljednika.

Josip Broz Tito pojavio se kao jedna od najznačajnijih figura suvremene povijesti, okružena aurom intrige i tajanstvenosti. Do svoje smrti vješto je čuvao tajnost mnogih aspekata svog života, ostavljajući brojne detalje zagonetnima i 44 godine nakon maršalove smrti. Doživotni predsjednik Jugoslavije stekao je značajan ugled u političkoj areni; međutim, njegov osobni život nalikuje kinematografskoj priči. Za njega je bilo gotovo neizvedivo ostati vjeran jednoj ženi, a mnoge njegove romantične zavrzlame ostaju neotkrivene, a većina njegovih potomaka ga nikada nije upoznala.

Desetljećima su se pojavili brojni narativi o Brozu, u rasponu od tvrdnji da mu je uspon na državni položaj olakšala njegova povezanost s moćnim tajnim društvom slobodnih zidara, do tvrdnji da je služio kao tajni agent ruske obavještajne službe, samo doći u posjed dokumenata koji su pripadali tragičnom mladiću koji je svoju smrt dočekao u ruskim klancima na početku Drugog svjetskog rata.

Unatoč tome što je bion emilosrdna, diktatorska figura s osebujnim političkim i diplomatskim osobinama, ipak su ga cijenili gotovo svi njegovi birači i cijenila ga je mala manjina koja mu nije bila naklonjena.

Ipak, Josip Broz je uspostavio državu različitih etniciteta i vjera, koja je značajno utjecala na današnji svjetski poredak na izniman način. Procvat koji je karakterizirao njegovo doba raspao se poput kule od karata istodobno s njegovim posljednjim trenucima.

Romantično postojanje koje vječno ostaje obavijeno dvosmislenošću.

Tito je službeno priznao samo četiri žene za svoje žene: Pelagiju Belousovu, Hertu Hes, Davorjanku Paunović i Jovanku Budisavljević.

  • Prema pričama onih koji su istraživali njegov život, bračnom i izvanbračnom zajednicom dobio je šesnaestero djece, od kojih petnaest sinova i jednu kćer. Od tih potomaka prepoznao je i održavao kontakt samo s dvojicom sinova: Žarkom, rođenim od njegove žene Pelagije, i Aleksandrom-Mišom, začetim s Hertom.

Godine 1907. započeo je naukovanje u mehaničarskoj radionici u Sisku. Tri godine kasnije preselio se u Zagreb, gdje je postao članom Socijaldemokratske stranke Hrvatske i Slavonije. No, 1912., bez ikakvog novca, ukrcao se na vlak sira za Čankov u Češkoj, gdje se zaposlio u jednoj tvornici.

Nedugo nakon toga, tijekom štrajka metalaca, susreće svoju prvu ljubav, Marušu Novakovu, gimnazijalku i kćer dr. Franje Novakova, poznatog biografa.
Unatoč tome što je bravar, Josip se djevojci i njezinom ocu predstavio kao diplomirani inženjer porijeklom iz siromašne Hrvatske.

  • Neki izvještaji sugeriraju da ju je on uvjerio u brak; međutim, vjenčanje je odgođeno zbog njezinog preseljenja u Pilsen kod svoje tete, potaknuto problemima vezanim uz njezinog bivšeg zaručnika i njegovu vezu s bivšom buržujkom Klarom. Nažalost, prikladniji trenutak za ceremoniju nije se dogodio. Na ulazu u zgradu u kojoj je kratko bio zaposlen ostao je vidljiv natpis:

Godine 1912. Josip Broz Tito, maršal Jugoslavije, zaposlio se u tvornici u Plsenu. Dobio je mjesto u Škodi i unajmio sobu u hotelu gdje je zabavljao svoje ljubavnike, dok je njegova trudna zaručnica Maruša ostala kod tete i dogovarala njihovo vjenčanje, na kojem se on nije pojavio.

Leopold, njihov sin, rođen u ožujku 1913., živio je i radio kao ekonomist u Pragu, ali nikada nije uspostavio kontakt s ocem. Tito je napustio novonastalu obitelj zbog deset godina starije Lize Špuner, trgovkinje tkaninama, i zajedno su pobjegli u Beč. Ondje se upustio u posao s njom i pokazao značajnu vještinu trgovca, što je rezultiralo značajnim financijskim dobicima za njegovu novu partnericu.

Stanovao je u Lizinoj rezidenciji i bavio se aferama s njezinim sluškinjama tijekom njezinih odsutnosti na poslovnim putovanjima. Ipak, uspio je izbjeći njezinu prisutnost kada je bila u drugom stanju. Godine 1914. Liza je dočekala rođenje sina Hansa koji je 1943. godine poginuo u sukobima na Kozari, gdje je bio uz oca, ali se borio na strani Nijemaca.

Nakon završetka te neuspješne veze, vraća se u Zagreb i započinje ljubavnu vezu s Terezom Štacner, kćeri bankara, koju je upoznao u Beču. Ovu kratku aferu poremetio je napad Austro-Ugarske na Srbiju i Rusiju. Tito se kao redov prijavio u 25. domobransku pukovniju koju je vodio bliski suradnik Terezin otac, čime je Broz dobio privilegiran položaj.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here