Oglasi - Advertisement

Crni ili crveni luk je svakako nezaobilazan sastojak svake kuhinje .Postoje ljudi  koji tokom zime vole da naprave zalihe povrća i voća , međutim njihovo skladištenje zahtjeva posebne uslove u protivnom bi mogli proklijati.  Ipak postoje neke skrivene cake , koje možemo primjeniti kako bi što duže očuvali luk svježim.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Luk je ključna komponenta u gotovo svakom obroku, značajno pridonoseći širokom spektru kulinarskih pothvata, poput stvaranja hamburgera, salata i brojnih drugih jela. Postoji raznolik izbor ukusnih sorti luka, uključujući ljutiku, vlasac, poriluk, češnjak i mladi luk. Dolje su predstavljeni predloženi načini skladištenja luka koji mogu poboljšati njegovu svježinu i produljiti mu rok trajanja.

Luk bi trebao biti pohranjen u hladnom, tamnom okruženju, idealno unutar temperaturnog raspona od 2 do 6 stupnjeva Celzijusa. Kada se održava u ovim uvjetima, cijeli, sirovi luk može se čuvati nekoliko mjeseci. Odgovarajuće lokacije za skladištenje uključuju podrume, smočnice i hladne garaže. U situacijama kada nema odgovarajućeg prostora, dopušteno je držati luk na sobnoj temperaturi na kuhinjskom pultu; međutim, ova metoda je učinkovita samo u trajanju od četiri tjedna. Bitno ih je postaviti na način koji omogućuje odgovarajuću cirkulaciju zraka. Osim toga, preporuča se držati luk odvojeno od krumpira, jer vlaga koju ispušta krumpir može ubrzati kvarenje luka.

Nakon rezanja luka, preporuča se ohladiti sve preostale dijelove. Narezani luk može ostati svjež otprilike tjedan dana. Za prepolovljene lukove, najbolje je staviti ih izravno u ladicu za povrće. Mladi luk, ubran prije bubrenja lukovice, pokazuje povećanu lomljivost u usporedbi sa svojim zrelim parnjacima.

Zbog prisutnosti jestivih vrhova koji brže propadaju od potpuno razvijenih lukovica, potreban je poseban oprez pri skladištenju ove sorte luka. Različite vrste vlasca zahtijevaju različite razine pažnje. S obzirom na krhku zelenu nijansu vlasca, koja se može promijeniti ako se skladišti zajedno s češnjakom u hladnom i tamnom okruženju, potrebno je biti oprezan tijekom skladištenja. Za održavanje svježine, buket vlasca zamotajte u vlažni papirnati ubrus i stavite u plastičnu vrećicu. Za optimalno očuvanje, pohranite ga u ladicu za povrće, gdje može ostati održiv tjedan dana ili duže. Alternativno, buket vlasca možete držati u čaši hladne vode, pazeći da je pokriven plastičnom vrećicom.


Za optimalno skladištenje svježi poriluk treba čuvati u hladnjaku. Kako bi se izbjegao utjecaj mirisa na drugu hranu, neoprani i neobrezani poriluk treba staviti u hermetički zatvorenu plastičnu vrećicu unutar ladice za povrće, odrežući žilave krajeve ako je potrebno kako bi se osiguralo pravilno pristajanje.

Kada se čuva u optimalnim uvjetima – točnije na temperaturama između 10 i 20 stupnjeva Celzijusa i pohranjuje se podalje od krumpira – nerezani luk, uključujući španjolske, bijele i crvene sorte, može ostati upotrebljiv čak tri mjeseca. Unatoč tome, produljeno skladištenje može dovesti do savijanja ili stvaranja meke unutrašnjosti; stoga ih je preporučljivo konzumirati kuhane, a ne sirove. Iako je proklijali luk siguran za konzumaciju, važno je znati da ima gorak okus. Nasuprot tome, neproklijali luk, koji se može jesti u roku od 2 do 3 mjeseca, ima znatno blaži okus.

Poznat po svom snažnom okusu i mirisnim karakteristikama, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, značajno utječući na kulturnu praksu i tradiciju prirodnog liječenja širom svijeta. Ova cijenjena ljekovita biljka ima povijest dužu od pet tisućljeća. Porijeklom iz središnje Azije, češnjak se proširio u raznim regijama diljem svijeta. Obiluje hranjivim tvarima, poboljšava imunološku funkciju i nudi široku lepezu zdravstvenih prednosti. Primarni aktivni spoj u češnjaku je alicin, poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim svojstvima.

Češnjak je imao golemu važnost u egipatskoj kulturi, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a pronađen je i u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitku kako bi ojačali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstava. Zbog svojih kulinarskih i terapeutskih prednosti, češnjak je neophodan u svakom kućanstvu i nezaobilazan je sastojak mnogih jela.

Ima ključnu ulogu u prehrani i služi kao začin za gotovo sva jela. U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Savjetuje se redovito uključivanje u prehranu u sirovom obliku; Nadalje, neugodan zadah može se ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili u kombinaciji s maslinovim uljem.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here