Oglasi - Advertisement

Svet narodne muzike potresao je veliki gubitak  o smrću poznatog tekstopisca Miodraga Ž. Ilić. Njegova opsežna karijera i uticajni radovi zauvek su oblikovali pejzaž ovog žanra. Ilić je 29. februara 2024. godine u 74. godini podlegao dugotrajnoj bolesti. Dženaza će se obaviti u utorak u 11 sati na mezarju Orlovača.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

Rođen 24. oktobra 1950. godine u Šapcu, Miodrag Ž. Ilić je bio ne samo izuzetno talentovan umetnik, već i virtuoz u oblasti snimanja i zabave. Pored poznate uloge pisca, Ilić je bio slavan i kao pesnik, matematičar, šahista, ekonomista i marketinški stručnjak. Igrao je značajnu ulogu u istoriji narodne muzike, ostavljajući trajan i dubok uticaj kroz svoja dela. Njegovi stihovi poslužili su kao temelj za bezbroj pjesama, uzdižući brojne pjevače i kompozitore na nove visine. Diskografske kuće, posebno Diskos i Diskoton, crpe su inspiraciju iz njegovih izuzetnih doprinosa. Miodrag Z. Ilić bio je istaknuta ličnost u oblasti pisanja pesama, sa impresivnim repertoarom snimljenih pesama i hitovima na top listama. Među njegovim nezaboravnim naslovima su “Božanstvena žena”, “Lepota grada”, “Dobro veče izgubljena nada”, “Plavo oko, plakalo”, “O, Jarane, Jarane”, “Bolan lažem”, “Hej, Kafana, neću to više“, „Verni u ljubavi“, „Stani da se oprostimo“, „Dođi pod moj prozor“, „Ne zaboravi ovaj grad“, „Pusti me da živim“, „Ružo moja najdraža cveta“, „Igraj za Željanu“, „Idi ti polje široko“, „Moj život je moje blago“, „Čista mi je duša“, „Rodio se sin, gospodo mali“, „Mi smo dve sestre, dve sudbine“, „A gde smo ti i ja“, „Budi mi prijatelj“, „Ko brine o našoj ljubavi“, „Volimo se, ali se ne vidimo“, „Plitak potok, ali voda je duboka“, „Ti si moj šljivikov čin“, „Ti po svijetu putuješ, a Bosne nema“, „Bol do ludila“ i brojne druge.

 

 

 

 

 

 

Miodrag Z. Ilić ostavio je neizbrisivo nasleđe u oblasti narodne muzike, a njegova nepokolebljiva posvećenost stvaranju muzike i tekstova nastavlja da odjekuje u srcima njegovih odanih obožavalaca. Miroslav Ilić, poznati srpski folk i pop-folk pevač, rođen je 10. decembra 1950. godine u Mrčajevcima kod Čačka. Srednju školu završio je u Čačku pre nego što je upisao Elektrotehnički fakultet u Skoplju. Miroslav Ilić je 1972. godine krenuo u pevačku karijeru izdavanjem singla „Voleo sam devojku iz grada“ autora Obrena Pjevovića. Ova pesma je označila početak njegovog ogromnog uspeha, koji je nastavljen izdavanjem njegovog LP “Sreli smo se, bilo je to davno” 1979. godine u produkciji gramofonskih ploča Radio-televizije Beograd. Na albumu su bile popularne numere poput „Oj, Moravo, tija reko“, „Lučkasta si ti“, „Hej mladosti“ i „Polomiću čaše od kristala“. Njegovi naredni hitovi su “Joj Rado, joj Radmila” (1980), “Najljepša si kad se smeješ” (1981), “Tako mi nedostaješ” (1981) i “Šumadija” (1982). Miroslav Ilić je 1983. godine postigao zapažen uspeh izdavanjem albuma “Pozdravi je, pozdravi”, koji je prodat u više od milion primeraka. Krenuo je na turneju širom Jugoslavije, nastupajući u gradovima poput Mostara, Splita i Beograda kako bi promovirao album. Godine 1985. Miroslav Ilić se udružio sa Lepom Bren i napravio mini-LP sa zadivljujućom numerom “Jedan dan života”.

 

 

 

 

 

 

 

Tokom 90-ih, obradovao nas je nizom hitova na vrhu top lista, kao što su “Tebi” (1986), “Ballad of Us” (1988), “I Lie That Time Heals Everything” (1989), “You Will Make Ja ljuta” (1993), “Amerika, Amerika” (1993), “Moja prošlost” (1993), “Božanska žena” (1996), “Bili smo prijatelji” (1996), “Lidija” (1998) i mnogi više. Obren Pjevović, Dragan Aleksandrić i Predrag Vuković Vukas bili su mu najčešći saradnici u komponovanju, dok je Radomil Todorović Babić pisao iskrene tekstove. U početku su njegovi singlovi i albumi izlazili pod etiketom „Diskos“ iz Aleksandrovca, ali je krajem 70-ih prešao u PGP RTB, gde nastavlja da stvara muziku do danas.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here