Iako ovu metodu kuhanja riže obično koriste mnogi ljudi, mnogi ne shvaćaju zdravstvene rizike koje ona može sa sobom nositi, kao što je mogućnost raka. Važno je prestati s ovom praksom prije nego što postane nepovratna i prihvatiti prikladniju alternativu.

Awaz izvještava da se mnogi ljudi nesvjesno izlažu riziku od ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su bolesti srca, dijabetes i rak zbog izbora načina života.

DODATNI TEKST

  • Kao dio vaše uobičajene rutine, pripremate li rižu u loncu dok ne iscuri sva voda? Nedavna istraživanja sugeriraju da tradicionalne tehnike kuhanja možda neće učinkovito ukloniti arsen iz riže.

Osim toga, prisutnost arsena u riži može se povezati s primjenom industrijskih kemikalija i pesticida u tlu. Kako prenosi Telegraf.rs, ovaj element je povezan sa raznim zdravstvenim problemima, kao što su bolesti srca, dijabetes, rak i poremećaji u razvoju. Kako bi procijenio i usporedio tri različite metode kuhanja riže, profesor Andy Meharg proveo je eksperiment na Sveučilištu u Belfastu.

U prvoj prezentaciji, profesor Meharg prikazao je temeljne tehnike za pripremu riže. Pomiješao je jednu šalicu riže s dvije šalice vode i pustio da voda postupno ispari dok se kuhala. Na svoje iznenađenje, otkrio je da se razina arsena nije promijenila. Odlučivši se za drugačiji pristup, odlučio je jednu šalicu riže preliti s pet šalica iste vode.

  • Nakon što je ključanje završilo, eliminirao je višak vode i ustanovio da je koncentracija arsena pala za pedeset posto. Namakanje riže u vodi preko noći može značajno smanjiti razinu štetnih tvari za 80%, što predstavlja održivu opciju. Znanstvenici su proveli istraživanje kako bi identificirali najbolju metodu za kuhanje riže, a njihovi rezultati preporučuju sljedeću tehniku:

Da biste pripremili rižu, počnite je namakati u vodi preko noći. Nakon namakanja, isperite rižu dok voda ne postane bistra, a zatim je ocijedite. Premjestite rižu u lonac i dodajte peterostruku količinu vode, a zatim prokuhajte. Kad zavrije, smanjite vatru i pustite da lagano krčka oko 15 minuta. Za kraj, rižu rahljajte vilicom.

BONUS TEKST

U to vrijeme nije imala mnogo znanja o toj temi. Iako je bila svjesna postojanja raka kože, njezino razumijevanje melanoma bilo je vrlo minimalno. Misli su joj bile usmjerene na njezinu malu djecu, koja su imala šest i tri godine, i držala se nade da je to možda samo pogreška i da će sve na kraju biti u redu.

Marijana Vranić zauvijek će pamtiti 21. svibnja 2019. jer je to bio dan kada se obratila plastičnom kirurgu zbog zabrinjavajuće izrasline, uz svrbež i promjenu boje madeža na vratu. Nakon brzog pregleda, liječnik je brzo zaključio da madež pokazuje znakove melanoma i da ga treba bez odlaganja ukloniti. Također je izrazio svoje razočaranje što madež nije fotografiran tijekom njezinog prethodnog posjeta 2017., kada je prvi put zatražila liječničku pomoć.

Pacijentica je naknadno savjetovana da je tipično da se madež poveća te se može fotografirati ako želi. Nažalost, ovoj preporuci nije dala prioritet, a zbog odgovornosti brige o malom djetetu u tom trenutku, odustala je od snimanja. Ova hrabra osoba prepričava ta iskustva na svoj osobni račun. Madež je potrebno izrezati bez odlaganja. U tom trenutku nije bila svjesna ozbiljnosti situacije. Iako je čula spominjanje raka kože, ideja o melanomu ostala je izvan njenog razumijevanja.

Misli o njezinoj maloj djeci, od šest i tri godine, okupirale su joj um dok je gajila nadu da je možda sve samo nesporazum i da će sve na kraju biti u redu. Nakon završenog trodnevnog perioda, otišao sam na UKC Kragujevac na plastičnu operaciju. Doktor Saša Vukosavljević je nakon pregleda izjavio: “Ovo treba ukloniti!” Na moje pitanje o vremenu, brzo je odgovorio:

“Odmah!” Nije bilo vremena za razmišljanje ili strah. Za samo pet minuta našla sam se na operacijskom stolu dok je liječnik uz umirujuću glazbu stručno izrezao madež. Nakon operacije otišla sam kući i strpljivo čekala nalaze. Tijekom sljedećeg tjedna Marijana Vranić se svjesno trudila kloniti se misli o mogućnosti melanoma. Međutim, njezin prijatelj je naposljetku prenio vijest da su histopatološki rezultati potvrdili stadij III C metastatskog melanoma, što je zahtijevalo daljnju reeksciziju.

Prvi korak je bio prikupljanje svih potrebnih dokumenata. Tjedan dana kasnije učinjena je biopsija limfnog čvora, a sljedeći dan postupak reekscizije. Operacija je prošla bez problema, a nakon dva dana liječnik je zaključio da je prikladno da napustim bolnicu. Dok me je pregledavao, liječnik je zastao kraj mojih nogu i pitao o izvoru crne točke na mom noktu.

I sam sam to pomno pogledao. Prije zahvata prijatelj me upozorio na ozbiljan rizik od melanoma nokta. Inzistirao sam na tome da sam samo zadobio ozljedu. Kad sam došao kući, prvo sam podrezao nokat da vidim je li doista ozlijeđen. Srećom, pokazalo se da je riječ samo o lakšoj ozljedi. Nakon toga sam čekala rezultate. Desetak dana kasnije dobila sam vijest da su nalazi negativni. To je bilo sve! Pomislio sam u sebi, izliječen sam. – Marijana Vranić.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here