Pri pokušaju ulaska u poštu s bebom ubrzo se shvati da je prelazak praga izazov, jer se čini da i djeca i psi imaju sličan tretman po tom pitanju. Aleksandar dodatno naglašava ovu točku govoreći o značajnim financijskim sredstvima potrebnim za podizanje djeteta od rođenja do 21. godine.

  • U Engleskoj, sve veći segment stanovništva odlučuje se protiv rađanja djece, birajući umjesto toga prihvatiti životni stil oslobođen od odgovornosti i obveza povezanih s roditeljstvom. Sada je sasvim tipično susresti pojedince koji svoju ljubav prema životinjama, vidljivu u posjedovanju pasa i mačaka, stavljaju ispred želje za zasnivanjem obitelji. Unutar moje mreže prijatelja i kolega očit je prevladavajući osjećaj osobnog interesa, osobito među onima koji odluče ne imati djecu.

Njihove vlastite želje i potrebe imaju prednost, što ih navodi da zanemaruju instituciju braka u korist autonomnijeg načina života. S isključivim fokusom na sebe, oni se upuštaju u odnose koji uključuju zajedničko vlasništvo, ali žive zajedno sve dok ono više ne služi njihovim interesima. Iako mogu ulagati u zajedničke projekte nekretnina, brzo raskinu partnerstvo kad se pojave izazovi.

  • Aleksandar, engleski gastarbajter koji svoja iskustva dijeli na YouTubeu, kroz svoju kameru sažima srž svakodnevnog života u Engleskoj. Ističe realnost tamošnjeg života, uključujući troškove života i jedinstvene običaje koji bi se nama u Srbiji mogli činiti neobičnim. U Engleskoj mala djeca ne uživaju široku popularnost zbog visokih troškova njihovog odgoja. Dok sam provodio istraživanje, pronašao sam nedavni članak koji navodi da financijski teret podizanja djeteta, od rođenja do završetka sveučilišnog obrazovanja, premašuje 200.000 funti (oko 240.000 eura).

Razmišljajući o ovoj situaciji, postalo mi je očito da je daleko od tipične, da joj nedostaje i smisla i istine. Ipak, unutar previranja, postoje neki povoljni aspekti za djecu, kao što je prisutnost jeftine dječje odjeće kod trgovaca poput Primarka. Zapravo, može se kupiti cijeli ormar za dijete po izuzetno niskoj cijeni. Isto vrijedi i za osnovne potrepštine za bebe, uključujući formulu i mlijeko, koji su vitalni za dojenčad do godinu dana. Na primjer, kutija od 800 grama formule dostupna je za samo £10, što je izuzetno niska cijena. Pelene su također vrlo pristupačne, s paketom od 24 pelene koji koštaju samo 90 pelena, dok je cijena paketa od 90 pelena samo 3,50 funti. Dostupnost ovih proizvoda visoko cijeni engleski gastarbajter.

Posjet pošti s djetetom može se pretvoriti u borbu jer se i psi i djeca suočavaju s sličnim ograničenjima dok čekaju u redu. Uzmimo, na primjer, situaciju tipične obitelji koja nastoji pružiti najbolje za svoje dijete. Financijska obveza je znatna, s približnim izdacima od 200.000 dolara od trenutka rođenja djeteta do 21. godine života. Ovo značajno financijsko opterećenje često obeshrabruje pojedince od osnivanja obitelji, posebno kada se razmišlja o ukupnim troškovima za obitelji s dvoje djece, koji iznose 400.000 USD.

Kao rezultat toga, mnogi se odlučuju usredotočiti na vlastiti užitak, usmjeravajući svoje resurse u automobile, domove i putovanja. Stoga je prilično uobičajeno da ljudi umjesto da imaju bebu ili njeguju dijete, odabiru kućne ljubimce, poput pasa i mačaka. Način na koji se društvo odnosi prema dojenčadi i kućnim ljubimcima nevjerojatno je sličan, što je vidljivo iz iskustva čekanja u redovima u poštanskim uredima. S obzirom na ovu perspektivu, razumno je da neki razmišljaju o smislu života i uključuje li on doista ideju o rađanju djece. Riječ je o okviru plaćanja za žene na rodiljnom dopustu.

Prvih šest tjedana dobivaju 90 posto svoje pune plaće, ali za sljedeća 33 tjedna tjedna isplata pada na otprilike 170 funti, što znači oko 650 funti mjesečno. Ta je brojka znatno niska, posebno za ženu koja zarađuje 2000 funti koja bi u prvom mjesecu dobila 1800 funti. Zbog toga se mnoge žene bore s tim smanjenim primanjima i odlučuju se vratiti na posao nakon samo šest mjeseci, iako imaju pravo na dulji dopust. Aleksandar pojašnjava da, iako neće zaraditi plaću tijekom ovog produženog izbivanja, njihovi će poslovi i dalje biti dostupni po povratku.

 

  • Cijene vrtića u ovoj regiji su izrazito skupe. U ovoj regiji troškovi vrtića su nevjerojatni, naplaćuju se 9 funti po satu za pet dana svakog tjedna tijekom cijelog mjeseca. Za redovite polaznike dostupan je popust, no čak i tada troškovi mogu doseći £1,500-£1,600 ili više, što je najniža moguća cijena! Kada je dijete upisano u jaslice, majka zaradi plaću od 2000 funti, a treba platiti 1500 funti… dakle, isplati li se? Štoviše, ako se dijete razboli, majka je prisiljena koristiti godišnji odmor ili uzeti neplaćeno bolovanje svaki mjesec. Kao rezultat toga, brojne žene odlučuju ostati kod kuće, radeći noćne smjene ili skraćeno radno vrijeme vikendom kada su njihovi muževi dostupni da čuvaju dijete, što dovodi do kaotičnog i netradicionalnog rasporeda.

Prema Aleksandrovim riječima, unatoč respektabilnoj plaći od 3000 funti i dvoje djece, svaki djelić prihoda je potpuno potrošen. To uključuje dodatne troškove posebno prilagođene djeci. Početni mjesečni dječji doplatak postavljen je na £100 za prvo dijete, uz smanjenje od £60-70 za svako sljedeće dijete. Nadalje, postoji jedinstveni propis koji navodi da ako godišnji prihod bilo kojeg partnera premašuje £50,000, mora nadoknaditi džeparac na kraju godine.

Pojedinac koji zarađuje godišnji prihod od £60,000 dužan je vratiti cijelu svoju zaradu vladi. Isto tako, osoba s prihodom od 55.000 funti dužna je vratiti polovicu, što iznosi 600 funti. Za nekoga tko zarađuje £58,000, obveza otplate penje se na 80 posto njihovih prihoda. S druge strane, ako pojedinac u kućanstvu zarađuje više od 80.000 funti, gube pravo na financijsku potporu i mora vratiti sva sredstva državi. Nasuprot tome, bračni par u kojem oba partnera zarađuju po 40.000 funti nema obvezu vraćanja bilo kojeg dijela svojih prihoda. Dodatni troškovi Na primjer, ako proslava dječjeg rođendana traje dva sata i kreće se od 500 do 600 funti, postoji i alternativa “posliješkolskog kluba” za situacije kada dijete mora ostati dulje nakon škole zbog vaših poslovnih obveza, a ova usluga se naplaćuje odvojeno.

Najznačajnija prepreka pojavljuje se kada navrši 18 godina i krene u svoje fakultetsko iskustvo. Jedna godina školarine iznosi 9250 funti, a program traje tri godine. Kako biste pokrili svoje troškove, morat ćete prikupiti ukupno £28,000 u gotovini, što uključuje minimalno £500 za smještaj i još £500 za prijevoz i hranu. To iznosi dodatnih £10,000 godišnje, uz sve ostale troškove.

U konačnici, ovo dovodi godišnji ukupni iznos do £20,000 i zbroj do £60,000 tijekom tri godine na koledžu. Financijska ograničenja sprječavaju mnoge pojedince da si to priušte, zbog čega se djeca okreću studentskim zajmovima koji dolaze s desetogodišnjim planom otplate. Nažalost, ova metoda je postala nepovoljna zbog previsokih kamata. Upis vašeg djeteta u standardni obrazovni sustav, od vrtića do fakulteta, može koštati više od 200.000 USD.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here