Oglasi - Advertisement

Krompir je omiljena namirnica koja se može kuhati na brojne načine. Prilično su jeftine, a oni koji imaju vrt sami mogu lako uzgajati, jer zahtijevaju malo njege, a daju obilne prinose.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Iako se pripremanje krumpira može činiti jednostavno, postoje metode koje mogu poboljšati njihov okus i ubrzati vrijeme kuhanja. Ako želite učinkovitost i ukus svojih jela od krumpira, razmislite o primjeni ovih korisnih savjeta. Da biste ubrzali kuhanje krumpira, preporučuje se u kipuću vodu staviti malu količinu ulja ili maslaca. Ova tehnika je učinkovita iz sljedećih razloga:

Ubrzajte kuhanje: kako biste ubrzali proces vrenja, razmislite o dodavanju ulja ili maslaca. Dodatak masti povisuje točku vrenja, omogućujući vodi da brže postigne željenu temperaturu. Poboljšanje okusa: Osim što skraćuje vrijeme kuhanja, dodavanje ulja ili maslaca uvodi dodatni sloj okusa krumpira, poboljšavajući ukupni doživljaj okusa. Koraci: Za ravnomjerno kuhanje, počnite s guljenjem krumpira i rezanjem na komade. Stavite krumpir u lonac i ulijte dovoljno vode da bude potpuno potopljen. Zatim u vodu dodajte žlicu ulja ili maslaca.

Započnite tako što ćete lonac staviti na štednjak i pojačati vatru. Kad voda zavrije, smanjite vatru na srednju i kuhajte dok krumpir ne omekša; to obično traje oko 10-15 minuta, ovisno o tome koliko su veliki komadi krumpira.

Kako biste poboljšali okus, uzmite u obzir ove dodatne savjete. Dodavanje prstohvata soli u vodu prije kuhanja poboljšat će okus krumpira. Za dodatni okus dodajte začinsko bilje poput ružmarina ili majčine dušice u vodu i dodajte režanj češnjaka za dodatni poticaj. Nakon kuhanja krumpire popržite malo maslacem ili maslinovim uljem, pospite svježim začinskim biljem ili naribajte malo parmezana na vrh za dodatnu raskošnost.

Možete poboljšati okus i skratiti vrijeme kuhanja krumpira pomoću nekoliko jednostavnih tehnika. Dodavanje obilne žlice ulja ili maslaca u vodu ne samo da ubrzava proces kuhanja, već daje i nježniji okus krumpira. Isprobajte ove savjete sljedeći put kada budete pripremali krumpir i uživajte u savršenom obroku! Trenutno je krumpir peti najznačajniji usjev u svijetu, nakon pšenice, kukuruza, riže i šećerne trske; to, međutim, nije uvijek bilo točno.

Kad krumpir procvjeta, polja se pretvaraju u zadivljujući prikaz koji podsjeća na nebeski niz, ispunjen bezbrojnim ljubičastim zvijezdama. Zanimljiva je činjenica da je Marija Antoaneta, kraljica supruga francuskog kralja Luja XVI., obožavala ovo cvijeće do te mjere da je njime ukrašavala svoju kosu. U znak podrške, kralj je također prihvatio ovaj trend, što je dovelo do modnog pokreta među francuskom aristokracijom da svoju odjeću ukrašava cvijećem krumpira.

Ovaj modni trend imao je za cilj uvjeriti francuske poljoprivrednike da uzgajaju ovu osebujnu novu biljku i potaknuo je francuske restorane da je stave na svoje jelovnike, kako je primijetio Smithsonian Magazine. Danas je krumpir peti najznačajniji poljoprivredni proizvod u svijetu, nakon pšenice, kukuruza, riže i šećerne trske. Ipak, u 18. stoljeću ovaj je gomolj kod nekih izazivao i čuđenje i strepnju, dok su drugi ostali skeptični.

To je pridonijelo opsežnom ekološkom poremećaju koji je započeo s Kristoforom Kolumbom. Putovanja koja je poduzeo Kolumbo rezultirala su značajnim miješanjem različitih ekosustava na globalnoj razini, što je dovelo do biološkog stapanja koje podupire velik dio povijesnih informacija koje se predaju u školama. Gomolji sami po sebi pokazuju veću produktivnost u usporedbi sa žitaricama poput žitarica. Za razliku od biljaka pšenice ili riže, koje mogu propasti i uvenuti ako im glave narastu prevelike, gomolji se razvijaju ispod zemlje i nisu ograničeni ograničenjima s kojima se suočava ostatak biljke.

Izvanredan primjer ovoga je otkriće libanonskog farmera 2008. godine, koji je iskopao krumpir koji je težio gotovo 12 kilograma, što premašuje veličinu njegove glave. Istraživači sugeriraju da je uvođenje krumpira u sjevernu Europu pridonijelo prestanku gladi. Sličan, iako manji učinak primijećen je u južnoj Europi uvođenjem kukuruza, još jedne usjeva iz Amerike.

Povjesničar William H. McNeill predložio je da je krumpir bio ključan za pojavu europskih carstava, budući da je opskrbljivao hranu za brzo rastuću populaciju. To je omogućilo europskim zemljama da uspostave svoju kontrolu nad velikim područjima svijeta između 1750. i 1950. U biti, krumpir je bio vitalan za uspon zapadnog svijeta.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here