Godine 1767. prvu perilicu rublja izumio je njemački znanstvenik Jakob Christian Šefern. Porijeklo mehaničkih perilica rublja seže u 19. stoljeće, a njihovi temeljni principi uglavnom su ostali dosljedni tijekom godina.

Proces počinje stavljanjem rublja u vodu pomiješanu s deterdžentom, nakon čega slijedi miješanje smjese kružnim pokretima. Nakon toga, voda se ispušta, a tkanine se centrifugiraju kako bi se uklonila višak vlage.

  • Zatim se dodaje čista voda da se ispere deterdžent, a materijali se još jednom centrifugiraju. Bitno je znati da se određene tkanine mogu ukloniti bez uporabe centrifuge kako bi se spriječilo oštećenje. Ključne komponente perilice rublja uključuju bubanj, bojler, programator, grijač, električni motor, termostat, pumpu za vodu, filtar i posudu za doziranje. Bubanj može biti usmjeren vodoravno, s prednjim otvorom za punjenje rublja, ili okomito, s otvorom na vrhu.

Izrađen od perforiranog lima, bubanj se okreće u oba smjera. Vanjski, veći bubanj ograničava kretanje unutarnjeg bubnja, učinkovito zaustavljajući curenje vode iz perilice. Tipično, bubanj se okreće prosječnom brzinom od 30 do 45 okretaja u minuti, mijenjajući svoj smjer svakih 4 do 5 okretaja. Perilicom rublja upravlja programator, koji je uređaj sa programibilnim satom koji upravlja cijelim sustavom, uključujući njegove pojedinačne krugove.

  • Termostat regulira temperaturu vode, koju grijač povećava na zadanu vrijednost, dok elektromotor, kojim upravlja programator, pokreće kretanje bubnja. U donjem dijelu stroja nalaze se pumpa za vodu i filtar. Nakon završetka ciklusa pranja, pumpa uklanja prljavu vodu iz stroja, a filtar sprječava ulazak predmeta poput igala, kamenja i gumba u mehanizam stroja. Ova značajka je osobito korisna za vlasnike kućnih ljubimaca i pojedince s velikom količinom tamne odjeće. U prosjeku, osoba posveti oko četiri sata tjedno pranju rublja. Iako moderne perilice rublja većinu posla obavljaju samostalno, jednostavna tehnika može značajno poboljšati rezultate pranja.

Ova metoda, koja je posebno korisna za one s kućnim ljubimcima ili mnogo tamne odjeće, uključuje stavljanje vlažne maramice u perilicu prije stavljanja rublja. Rezultati su vidljivi odmah i nadmašuju očekivanja – odjeća će biti lišena grudica i dlačica zbog upijajućih svojstava vlažnih maramica, kao što je primijetio Bright Side. Ovaj pristup posebno je koristan za pojedince s kućnim ljubimcima ili one koji često nose tamnu odjeću. U prosjeku, osoba svaki tjedan posveti oko četiri sata pranju rublja, a dok moderne perilice rublja većinu posla obavljaju samostalno, jednostavan trik može uvelike poboljšati rezultate pranja.

Ova metoda, koja uključuje stavljanje vlažne maramice u perilicu prije stavljanja rublja, pokazala se posebno korisnom za vlasnike kućnih ljubimaca i one koji nose mnogo tamne odjeće. Rezultati su vidljivi odmah i premašuju realna očekivanja, jer vlažne maramice učinkovito upijaju dlačice i grudice. Ključna smjernica koju treba slijediti je ograničiti upotrebu vlažnih maramica na ne više od 3 za svako punjenje u perilici rublja, koja obično prima oko 7 do 8 kilograma rublja. Nakon što se bubanj počne okretati, vlažne maramice postaju integrirane s odjećom, učinkovito hvatajući kosu i krzno. Za svako pranje preporučljivo je koristiti svježu vlažnu maramicu iz pakiranja.

Ono što je veoma važno jeste to da osigurate  da su vlažne maramice  dovoljno debele da izdrže ciklus pranja bez raspadanja. Možete procijeniti njihovu snagu tako da ih pokušate rastrgati rukom; ako se lako ili uz malo truda opiru trganju, zadovoljavaju traženi standard. Neophodno je zapamtiti da papirnate maramice nikada ne smijete zamijeniti vlažnim maramicama jer će se raspasti, ostavljajući dodatne čestice na odjeći i umanjiti njezin izgled.

Osim toga, maramice za skidanje šminke nisu prikladne za tu svrhu. Ako želite spriječiti da vaša odjeća upije miris vlažnih maramica, razmislite o odabiru antibakterijskih ili mirisnih maramica ili povećajte količinu omekšivača kako biste prikrili miris. Perilica rublja, koja se često naziva jednostavno perilicom, je poluautomatski uređaj dizajniran za obavljanje zadaće čišćenja zaprljanog rublja. Izraz “stroj za pranje rublja” opisuje strojeve koji koriste vodu za proces pranja, iako se povremeno mogu koristiti i kemijska sredstva za čišćenje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here