Za osam dana dolazi nam navjeći pravoslavni praznik Uskrs. U subotu pravoslavni kršćani obilježavaju blagdan Vrbicu, tokom kojeg su obavezni određeni tradicionalni običaji kako bi se osigurala sreća i blagostanje tokom cijele godine.

Dok crkvena zvona odjekuju selom, a blagi proljetni povjetarac nosi miris tamjana koji se miješa sa zvukom zvona s grana vrbe, očito je da je Vrbica stigla. Odjevena u svoju najljepšu odjeću, svako dijete željno napreduje, a osmijesi im blistaju blistavije od srca i prate ih poznati sjaj u očima. Ova prilika nadilazi ovozemaljsko; to je praznik koji će zauvijek ostati urezan u sjećanje, u čast nevinosti, nade i blagoslova djetinjstva.
Bilo da se nalazite u šarmantnom selu ili na vrhu planine, srca se omekšavaju, a duše vesele na ovaj dan, kao da ponovno otkrivaju radost kretanja. Vrbica se obilježava u subotu uoči Cveti, točno osam dana prije Uskrsa, usklađujući se sa svetkovanjem Lazareve subote. Tijekom tog vremena pravoslavni kršćani razmišljaju o čudu Isusa Krista koji je uskrsnuo svog prijatelja Lazara iz mrtvih. Ovaj događaj ne samo da je pokazao Njegovu božansku moć, već je i anticipirao Njegovo vlastito uskrsnuće – značajna poruka čovječanstvu da život konačno pobjeđuje smrt.
To je razlog da se uz Lazarevu subotu i Vrbicu vežu teme nade, obnove i radosti; Bit blagdana sažima duboku, ali nježnu simboliku – ništa nije istinski izgubljeno dok vjera traje. U Jeruzalemu su Krista dočekali palminim grančicama; međutim, u našim krajevima izostanak palmi doveo je do toga da tu simboličku ulogu preuzima vrba, i to opravdano. Vrba je otporna, prilagodljiva i čvrsta biljka koju ljudi kroz povijest smatraju simbolom zdravlja i vitalnosti.
Smatra se da nakon unošenja u kućanstvo daruje zdravlje, štiti od zlonamjernosti i olakšava napredak. U nekim krajevima Srbije kopriva se unosi u kuću uz vrbove grane; iako mogu izazvati nelagodu, oni također pružaju oblik zaštite, slično kao što životni izazovi mogu dovesti do eventualne zaštite. Na ovaj sveti dan odvijaju se sljedeće aktivnosti unutar crkve i zajednice: Djeca dolaze u crkvu svečano okićena, držeći vrbove grančice i zvončiće. Za vrijeme večernje službe blagosiljaju se vrbove grančice koje se čuvaju u hramu do nedjelje, poklapajući se s proslavom praznika Cveti.
- Na Cvet poklonici dobivaju te svete grančice koje nose kući kao blagoslov koji će trajati tijekom cijele godine. Zvona koja ukrašavaju djecu nisu samo ukrasna; njihova zvonjava ima simboličan značaj, odbija zlonamjernost dok potiče radost i čistoću unutar hrama. U nekim krajevima postoji posebna tradicija: ujutro sudionici kreću do rijeke Vrbice. Tamo se lice opere hladnom vodom, simbolizirajući pročišćenje. Iz rijeke se izvuče kamen i baci što dalje, uz rečenicu: „Što sam dalje bacio ovaj kamen, to se zmija dalje udaljavala od mene.
Ovaj čin simbolizira čišćenje od zlonamjernosti, bolesti i negativnosti, proširujući svoj doseg izvan kućanstva kako bi dotaknuo samu bit duše. Još jedan lijep običaj uključuje skupljanje svježeg cvijeća, koje se potom potapa u vodu da se namoči preko noći. Sljedećeg jutra, zvanog Cveta, ovom se vodom čiste svi ukućani, čime se potiče zdravlje, ljepota i nova snaga. Tradicionalno, osobito u seoskim zajednicama, djevojke obučene u narodno ruho obilazile su domove pjevajući lazaričke pjesme. Smatralo se da njihova prisutnost, ukrašena cvijećem, vrpcama i perlama, daje blagoslov kućanstvu.
U zamjenu bi ih domaćini darivali kao darove. Smatralo se da će te mlade žene svojim melodijama i živopisnom energijom donijeti plodnost, radost i blagostanje. Među najznačajnijim čudima zabilježenim u Evanđelju je Lazarovo uskrsnuće. Ovaj događaj predstavlja primjer božanske milosti i moći dok istovremeno nagovještava nadolazeću Kristovu patnju.
Ova dvojnost objašnjava iskustvo Crkve i radosti i tuge na današnji dan, budući da predviđa trenutak kada će Sin Božji donijeti spasenje čovječanstvu kroz vlastitu patnju. Tradicija kaže da je Lazar, nakon čuda, živio još trideset godina, tijekom kojih je postao nadbiskup Cipra, promičući vjeru i ljubav među ljudima.
U svijetu koji postaje sve brži, u kojem se vrijednosti često zanemaruju, Vrbica je dirljiv podsjetnik na ono što je istinski značajno. Ovo slavlje sažima duh djetinjstva, nevinosti i duhovne obnove. Unutar hramova, zvuk zvona i radosni izrazi na licima djece izazivaju dubok osjećaj povezanosti, ponovno rađajući uvjerenje da nismo sami, da život ima smisla i da je očuvanje naše vjere vrijedan pothvat. Ako ste roditelj, razmislite o dovođenju djeteta u crkvu na taj dan. Poklonite mu grančicu vrbe i zvono, omogućite mu da se uključi u bit tradicije, osiguravajući da to iskustvo ostane s njim kroz cijeli život. Krist je visoko cijenio djecu i proglasio: „Pustite djecu neka pristupe k meni, jer takvih je kraljevstvo nebesko.
- Vrbica nadilazi oznaku jednostavnog blagdana obilježenog kalendarom; služi kao amblem nade i poziv na radost i prosvjetljenje u duhu svakog vjernika. Dok djeca radosno zvone i dok se miris tamjana isprepliće sa svježinom proljeća u crkvama, mi, stariji, izdvajamo vrijeme za razmišljanje o vlastitim putovanjima – okupljamo se ispod istih ikona, razmjenjujemo osmijehe i njegujemo svoja srca vjerom. Neka nas ova Vrbica podsjeti na značaj dobrote, čistoće duše i vjere u ljubav. Neka Vam podari zdravlje, mir i blagoslov. Osim toga, neka svako zvono odzvanja u vašem srcu kao svjedočanstvo Kristove pobjede nad smrću.