Često se nazivaju smrdljivim ili afričkim nevenom, te su biljke cijenjene zbog svoje prirode koja nije zahtjevna za održavanje i služe kao prekrasan dodatak svakom cvjetnom vrtu, slično kao i neven. Jeste li znali da čak i nakon završetka razdoblja cvatnje ostaju blagotvorne u vrtu?

Nakon ljetne sezone postaje neophodno opskrbiti tlo vrijednim hranjivim tvarima. Postoji više metoda da se to postigne, ali korištenje istrošenog nevena ili nevena kao zelene gnojidbe ističe se kao jedna od najučinkovitijih i jeftinijih opcija. YouTube kanal Cvet’OK uputit će vas u pripremu gredica za nadolazeću sezonu. Mnogi nisu svjesni da neven može značajno oplemeniti tlo osiguravajući esencijalne mikro i makro elemente, uključujući dušik, fosfor i kalij.

Neven ne samo da opskrbljuje tlo vitalnim hranjivim tvarima, već i poboljšava njegovu strukturu, što dovodi do lakše i fleksibilnije teksture. Za korištenje ovih biljaka kao zelenog gnojiva potrebno ih je usitniti na manje komade; međutim, mogu se koristiti i cijeli izdanci. Prije sadnje nevena u gredice, ključno je uzeti u obzir sljedeće čimbenike: postoje li znakovi bolesti ili su slobodni od insekata? Malč koji je proizveden treba ravnomjerno rasporediti po gredicama.

  • Tijekom zimskih mjeseci biljke propadaju, što im služi kao priprema za nadolazeću ljetnu sezonu. Osim toga, može se koristiti otpalo lišće. Korisno je unijeti organska gnojiva u tlo u jesen, uključujući opcije poput koštanog brašna, granuliranog kokošjeg gnojiva ili drugih vrsta organskih gnojiva. Vjerojatno ćete smatrati da je rezultat prilično divan. Ostaci baršuna na vašem krevetu također mogu pozitivno utjecati na vaše blagostanje; imaju takav učinak. Samo ih rastrgajte i utrljajte ulje u kožu—čini čuda za ublažavanje bolova u zglobovima.

Ovu “mirisnu biljku”, kako je ja nazivam, posebno će cijeniti osobe koje pate od reume ili tegoba u zglobovima i kostima, što je čest problem gotovo svih starijih od 60 godina. Da biste napravili ovaj lijek, sakupite glavice narančinih cvjetova i uronite ih u obično ulje za kuhanje. Ja koristim omjer jedan dio cvjetova i tri dijela ulja. Ostavite ovu smjesu da se namoči tri tjedna. Dobiveno ulje možete koristiti za utrljavanje i masiranje bolnih mišića, kostiju i zglobova. Za trenutačno olakšanje od boli, razmislite o tome da u svoju kupku dodate cvjetnu infuziju. Cvjetove naberite navečer i ostavite ih u vodi preko noći. Sljedeći dan stavite na štednjak, prokuhajte i ulijte u kadu (možete procijediti ili pomiješati s cvjetovima).

Ovo znanje je bilo poznato našim precima. Povijesno gledano, u tradicionalnoj biljnoj medicini, vodeni ekstrakt iz cvjetova kadife koristio se kao diuretik, za poticanje znojenja i pomoć u eliminaciji crva. Osim toga, poznato je da je čaj od kamilice učinkovit u ublažavanju proljeva i grčeva u želucu. Meksički Indijanci koristili su tinkture za pospješivanje dojenja kod dojilja i ublažavanje reumatskih tegoba. U Indiji je sok iscijeđen iz svježe prešanog lišća biljke služio kao lijek za ekcem.

 

  • Poznato je da ekstrakt baršuna potiče metaboličku funkciju i jača imunološki sustav. Biljne infuzije također se koriste za poboljšanje vida. Za pripremu mješavine u čajniku od 0,5 litara pomiješajte 1 čajnu žličicu zelenog čaja s 2 cvijeta nevena, 3 cvijeta kamilice, 2 lista koprive, 1 mladim listom topinambura i 2 grančice metvice.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here