Za one koji posjeduju vrt, nastavite ga zalijevati na željeni način. Unatoč tome, stalno se postavlja pitanje o optimalnom vremenu za navodnjavanje: treba li to biti učinjeno ujutro ili navečer kada dnevne temperature počnu padati?

Među vrtlarima traje rasprava o tome kada je najpovoljnije vrijeme za zalijevanje povrća – treba li to činiti ujutro ili navečer. Nadalje, postoje zagovornici korištenja tople vode u tu svrhu. Za razjašnjenje potražili smo stručnost Miše Pušenjaka, autoriteta u povrtlarstvu, koji sa sigurnošću tvrdi da konačan odgovor postoji.

Kako se bližio svibanj, padala je velika količina oborina, zbog čega je pretjerano zalijevanje vrta bilo nepotrebno. S rastućim temperaturama i stalnim sušnim razdobljem, vrtlari razmišljaju o najpovoljnijem trenutku za zalijevanje svojih biljaka kako bi optimizirali njihov rast. Miša Pušenjak, stručnjak za poljoprivredu i povrtlarstvo s Kmetijsko-šumarskog zavoda u Mariboru, tvrdi da nema mjesta raspravi oko optimalnog vremena zalijevanja vrtova.

Bez sumnje, zalijevanje ujutro nadmašuje zalijevanje navečer. Pušenjak pojašnjava da se tijekom jutra smanjuje temperatura i tla i vode (ako se čuva u posudama), što rezultira manjim šokom za tlo i biljke. Ovo objašnjenje podupire učinkovitost jutarnjeg navodnjavanja, budući da biljke mogu apsorbirati hranjive tvari iz tla u vremenskom razdoblju od jutra do podneva i zatim ih sintetizirati poslijepodne. Miša Pušenjak ističe važnost suzdržavanja od zalijevanja biljaka tijekom dana, čak i ako se čini da venu. Posljedice navodnjavanja hladnom vodom u to vrijeme mogu biti katastrofalne, potencijalno uzrokujući opekline lišća tijekom vrućih dana.

Dodatno, Pušenjak ističe da su vlažne biljke osjetljivije na bolesti i štetnike. U svom radu “Navodnjavanje kapanjem” Pušenjak ističe prednosti navodnjavanja kap po kap u odnosu na tradicionalne metode zalijevanja, posebno u poticanju rasta biljaka. Kako bi se osigurala optimalna njega biljaka, ključno je uzeti u obzir temperaturu vode prilikom večernjeg zalijevanja. Pušenjak predlaže čuvanje hladne vode iz bunara ili drugog izvora u prikladnoj posudi, po mogućnosti bijeloj, kako bi se spriječilo zagrijavanje tijekom dana.

Kako bi se održali optimalni uvjeti za njegu biljke, ključno je čuvati je u zasjenjenom prostoru, zaštićenom od izravne sunčeve svjetlosti. Prilikom zalijevanja bitno je održavati temperaturu između 20 i 30 stupnjeva, izbjegavajući ekstremne vrućine ili hladnoće. Pušenjak upozorava da se crijevo ne izlaže sunčevoj svjetlosti jer može doći do pregrijavanja vode u njemu. Slijedeći njegove upute, potrebno je pokazati strpljenje i dopustiti biljkama da se potpuno probude prije nego ih zalijete navečer. Međutim, ključno je izbjegavati zalijevanje prerano navečer, čekajući da temperatura padne ispod 30 stupnjeva.

To se često događa kasno navečer, oko 22 ili 23 sata, osobito tijekom razdoblja jake vrućine. Kod plodnih biljaka kao što su rajčice, paprike, patlidžani, krastavci, bundeve i tikve, važno je izbjegavati zalijevanje lišća. No kod salate i kupusa Pušenjak za iznimno vrućeg vremena predlaže lagano zalijevanje lišća ujutro kako bi se biljke ohladile. “Ipak, ključno je osigurati da kapljice vode nisu pretjerano teške”, savjetuje. Vrtlarima početnicima Pušenjak nudi koristan prijedlog za određivanje odgovarajuće količine vode: upotrijebite lopatu za kopanje i promatrajte koliko duboko voda prodire nakon navodnjavanja.

Ova jednostavna metoda često otkriva prekomjernu količinu vode koja se rasipa tijekom vrućih dana. Korištenje malča je od vitalnog značaja jer pomaže u smanjenju isparavanja vode iz nepokrivenog tla. Primjenom materijala poput trave ili slame na tlo, možemo sačuvati do 50% vode. Nadalje, malč djeluje kao zaštitni štit za biljke, štiteći ih od naglih fluktuacija temperature.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here