Oglasi - Advertisement

Proljeće predstavlja optimalno godišnje doba u kojem se odvija  cvjetanje i rast srejmoša. Obično se naziva divlji luk, a odlikuje se snažnim mirisom i intenzivnim okusom. Međutim, važno je napomenuti da se u potrazi za ovom biljkom može nenamjerno susresti s manje zdravom Mrazovcom , koja izgleda identično kao srijemoš , pa se ljudi vrlo često zabune.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Proljeće je nedvojbeno doba kada se priroda budi, a zelenilo oživljava. Unutar ovog živahnog ekosustava može se otkriti široka lepeza prirodnog ljekovitog bilja i čajeva koji nude značajne zdravstvene prednosti; međutim, nužno je biti oprezan u njihovoj konzumaciji.

Kako se približava proljeće, mnogi pojedinci odlaze u šumu u potrazi za nedostižnim divljim mladim lukom, također poznatim kao divlji ili medvjeđi luk. Ovo raznobojno, sočno lisnato povrće suptilno se uklapa u svoj okoliš i tradicionalno se uživa sirovo u salatama ili kao grickalice tijekom izleta u potrazi za hranom.

Mogu poslužiti i za poboljšanje umaka ili juha. Unatoč naizgled bezopasnom izgledu i uobičajenosti, ovu biljku često brkaju sa sličnim vrstama, zbog čega je oprez neophodan pri rukovanju s njom jer može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ili čak smrtonosne ishode.

U Austriji se dogodio tragičan događaj koji je rezultirao smrću starijeg bračnog para. U svojoj nesretnoj šetnji divljinom naišli su na biljku koju su pogrešno identificirali kao sremjus te su od nje potom pripremili juhu. U stvarnosti su naišli na vrlo otrovnu biljku, čiji je čak i jedan list mogao izazvati smrt. Razlikovanje između različitih opcija može biti od velike koristi od sljedećih korisnih smjernica: Srijemuš je lako prepoznati po jakoj aromi češnjaka, karakteristici koja je odsutna u Mrazovcu. Listovi su lančano složeni, sjajnog su izgleda, au Srijemu rastu pojedinačno na peteljkama. Listovi se ne preklapaju.

  • Nasuprot tome, Mrazovac ima deblje i tamnije isprepletene listove koji rastu spiralno, a ne pojedinačno iz stabljike. Vrlo cijenjen u starom Egiptu, Allium ursinum, obično poznat kao divlji češnjak, zadržao je sve karakteristične osobine koje je njegov domaći pandan izgubio uzgojem. Nažalost, ova je izvanredna biljka zanemarena u suvremenoj biljnoj literaturi. Često se izostavlja iz brojnih tekstova o bilju ili se samo kratko spominje kao varijacija češnjaka. U ovom se radu bavimo široko rasprostranjenom višegodišnjom zeljastom biljkom na našim prostorima koja posjeduje izuzetna svojstva i pripada porodici ljiljana.

Ova biljka obično doseže visinu do 30 cm i ima 2-3 sjajna, tamnozelena izdužena eliptična lista. Nakon toga iz lišća izbija stabljika koja doseže visinu do 25 cm; pretežno je trokutastog oblika i krase ga bijeli cvjetovi kao i zvjezdasti cvjetovi. Lukovica biljke sastoji se od brojnih manjih lukovica, ukupne duljine do 6 cm, a karakterizira je bijela ili žućkasta nijansa. Latinska oznaka “ursinum” izvedena je iz izraza “ursus”, što u prijevodu znači medvjeđi, jer se biljka obično naziva “medvjeđi luk”.

Podrijetlo ovog nadimka može se pratiti do drevne legende koja kaže da je sremjuš prva biljka koja niče nakon zime. Nakon toga, medvjedi ga instinktivno traže kako bi detoksificirali svoja tijela nakon dugotrajnog hibernacije i potaknuli pomlađivanje.

  • Divlji luk posjeduje izvanredne sposobnosti detoksikacije, što ga čini jednim od najjačih prirodnih sredstava za eliminaciju toksina nakupljenih u našem tijelu tijekom zimskih mjeseci. Stoga nije iznenađujuće da se čak i životinje oslanjaju na ovu ljekovitu biljku, poznatu kao mladi luk, budući da intuitivno razumiju kako je ova obnova energije ključna za održavanje života. Klasificiran unutar obitelji Alliaceae, divlji luk se znanstveno naziva Allium ursinum.

Cvjetaju u šumovitim područjima i uz zasjenjene riječne obale tijekom ranog proljeća. Njihovo stanište seže od nizinskih ravnica do uzvišenih planinskih područja. Ova višegodišnja vrsta ima kratko razdoblje rasta, koje traje od travnja do lipnja. U kulinarstvu se uglavnom koriste nježni, tek iznikli listovi koji se beru prije cvatnje. Osim toga, dok se osušeni listovi također često koriste, njihova ljekovita učinkovitost je smanjena u ovom obliku.

Povijesna upotreba Allium ursinum, koji se naziva divlji luk, opsežno je zabilježena u drevnoj povijesti. Brojni ostaci divljeg luka otkriveni u drevnim naseljima u podnožju Alpa pružaju značajne dokaze o njegovoj upotrebi.

Ova posebna sorta luka vjerojatno se koristila prije otprilike 5000 godina, i kao aromatični začin i zbog svojih ljekovitih svojstava. Ekstrakti dobiveni iz lišća poznati su po svojim umirujućim učincima na probavni sustav. Osim toga, služi kao prirodni pročišćivač krvi, ima potencijal za inhibiciju prekomjerne proizvodnje sluzi u dojkama i koristan je za osobe koje pate od kroničnih kožnih bolesti.

Dr. Kuncle, visoko cijenjeni prirodoslovac koji je svoj život posvetio proučavanju i uzgoju ljekovitog bilja, tvrdi da se nijedna druga biljka na Zemlji ne može mjeriti sa sremjušom u njenoj iznimnoj sposobnosti pročišćavanja jetre, crijeva, želuca i krvi.

  • Naglašava da dok bolesni i anemični pojedinci sremjušu mogu smatrati samo materijalom za nakit, mlađi pojedinci bi napredovali i cvjetali, slično cvatu ruža i jelama koje rastu pod suncem, uključivanjem više ove biljke u svoj režim prehrane. Samonikle ljekovite biljke uspijevaju potpuno bez intervencije čovjeka, jer se ne uzgajaju i ne sadrže pesticide i toksine, sadrže samo ono što im je priroda dala.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here