Čimbenici koji mogu dovesti do boli u srednjem gornjem dijelu trbuha uključuju gastritis, refluks kiseline, akutna gastroezofagealna stanja, peptički ulkus, žučne kamence, pankreatitis i ozljedu jetre.
Noćna bol u trbuhu koja se javlja ili pojačava može signalizirati niz zdravstvenih problema. Za određivanje odgovarajućeg samoliječenja bitno je identificirati temeljni uzrok tegoba. Dr. Ana Njibrzidovska iz Poljske govori o mogućim zdravstvenim problemima povezanim s noćnim bolovima u trbuhu, znakovima koji bi vas trebali uzbuniti i potrebnim testovima za otkrivanje razloga iza ovog uznemirujućeg simptoma.
U članku za poljsku web stranicu medonet.pl dr. Anna odgovorila je na upit 43-godišnjeg čitatelja po imenu Rafael, koji je izrazio zabrinutost zbog bolova u trbuhu koji se pojačavaju noću.
“Već nekoliko tjedana osjećam bolove u trbuhu uglavnom noću. Ta mi nelagoda onemogućuje spavanje. Možete li mi reći što bi moglo biti uzrok?” upitao je, primijetivši da su simptomi počeli nakon jela. Nakon otprilike sat vremena, bol je postupno popustila, što ga je natjeralo da je odbaci. Međutim, situacija se pogoršala.
“Nedavno sam počeo osjećati bolove noću. Postali su toliko intenzivni da mi ometaju san. Često se budim tijekom noći zbog te nelagode, zbog čega mi je teško ponovno zaspati. Također sam primijetio da ta bol javlja se češće nakon konzumiranja određene hrane, osobito masnih namirnica i alkohola. Postoji li određena hrana koje bih trebao izbjegavati kako bih ublažio bolove u trbuhu? način života, zanima me bi li to mogao biti čir na želucu, koji su simptomi povezani s čirom i postoje li drugi gastrointestinalni problemi koji mogu dovesti do noćne boli?” – zapitao se čitatelj.
Dr. Njibrzidovska napominje da nelagoda u trbušnoj regiji, posebice u središnjem gornjem dijelu trbuha, može biti znak više različitih bolesti.
“Nelagoda koja vam ometa san zahtijeva hitnu pozornost i služi kao upozorenje da se odmah obratite liječniku radi dijagnoze i odgovarajućeg liječenja”, objašnjava liječnik i dodaje:
“Bol u srednjem i gornjem dijelu trbuha može nastati zbog raznih stanja, uključujući gastritis, refluksnu bolest, akutnu gastroezofagealnu bolest, peptički ulkus, žučne kamence, pankreatitis ili ozljedu jetre. Čir na želucu može se manifestirati kao peckanje, osobito na prazan želudac ili tijekom noći.
Simptomi čira na želucu često su izraženiji nakon jela. Dodatno, funkcionalna dispepsija čest je izvor nelagode u gornjem dijelu trbuha.
Jednostavnije rečeno, obilni obroci ili pijenje alkohola prije spavanja mogu dovesti do boli”, a početni korak trebao biti razgovor s doktorom koji će provesti određene pretrage kako bi se došlo do dijagnoze i potom preporučilo liječenje.
“Ovaj simptom je nespecifičan. Ako osjetite bol koja vam ometa san ili vam onemogućuje da zaspite, važno je odmah potražiti liječničku pomoć”, zaključila je.