Kako godine prolaze i  mnoge osobe napreduju u određenoj životnoj dobi, neizbježno je da dolazi do kognitivnog pada, što rezultira smanjenom funkcionalnošću mozga. Stoga je imperativ održavati aktivan um kako bi se spriječilo prerano pogoršanje.

Uključivanje u praktične procjene služi kao učinkovita metoda za procjenu kognitivnih performansi. Nedavno je James Moore, terapeut koji često daje zdravstvene smjernice svojoj publici na Instagramu, predstavio jednostavan test za procjenu funkcije mozga.

  • On objašnjava da svaki vrh prsta sadrži više od 3000 mehanoreceptora, koji funkcioniraju kao “autocesta” koja vodi do osjetilnog korteksa mozga. Uspješno izvođenje ove vježbe služi kao dokaz ispravnog funkcioniranja mozga. Jeste li spremni prihvatiti ovaj izazov? Procijenite svoje kognitivne sposobnosti i otkrijte rezultate!

Osim svojih fizičkih prednosti, vježbe za prste pružaju značajne prednosti kognitivnog treninga. Održavanje aktivnog načina života ključno je za tjelesnu kondiciju, a sudjelovanje u ovim vježbama također može poboljšati rad mozga. Kako je primijetio terapeut, pomicanje prstiju na ovaj način može olakšati poboljšanje sinaptičkih veza među živčanim stanicama i potaknuti aktivaciju neurona, što se može pokazati korisnim za mentalne zadatke.

  • Ključno je prepoznati da su specifične vježbe posebno učinkovite u borbi protiv bolesti koje pridonose padu kognitivnih funkcija. Stoga je bitno da se ove vježbe ne zanemaruju. Ako ste prije vjerovali da samo dobro definirani trbušni mišići i istaknuti bicepsi znače dobro zdravlje, vrijeme je da preispitate ovu perspektivu.

Doista, mozak je najsloženiji “mišić” u tijelu i zaslužuje istu razinu pažnje kao i drugi tjelesni sustavi. Baš kao što pojedinci sudjeluju u aktivnostima kao što su hodanje, trčanje ili dizanje utega kako bi održali fizičku kondiciju, mozak zahtijeva vlastitu posvećenu rutinu vježbanja.

Bavljenje mozgalicama i zagonetkama nudi ne samo užitak nego i brojne prednosti. Ove kognitivne aktivnosti poboljšavaju pamćenje jačajući veze među moždanim stanicama. Štoviše, oni njeguju sposobnost prepoznavanja različitih pristupa rješavanju problema.

Osim toga, vizualne zagonetke pridonose jačanju očnih mišića. Danas vam na razmatranje predstavljamo intrigantnu zagonetku. Odvojite trenutak i promotrite sliku i pažljivo proučite svaki detalj. Možete li razaznati broj skriven u njemu?

Je li vaš odgovor konačan? Je li to vaša konačna odluka?

BONUS TEKST:

Nesvakidašnji pravni slučaj izazvao je veliko zanimanje francuske javnosti. Par, koji je na svom tavanu pronašao afričku masku, prodao ju je za samo 150 eura. Naknadno je otkriveno da se stvarna vrijednost maske mjeri milijunima eura.

Par sada pokreće pravni postupak kako bi dobio dio prihoda od dražbe. Istodobno, zagovornici očuvanja kulture tvrde da masku treba vratiti u Gabon. Ovaj umirovljeni francuski par na sudu traži dio dobiti od afričke maske koju su prodali trgovcu rabljenim robom za 150 eura.

Maska je kasnije prodana na aukciji, postigavši ​​cijenu od 4,2 milijuna eura, što je potaknulo par u potragu za odštetom. Otkriće atičke maske potaknulo je upite o prisvajanju afričke kulturne baštine od strane kolonijalne Francuske. Zagovornici podržavaju repatrijaciju maske u Gabon, a ne njezin prijenos drugom vlasniku. Jedinstvenost ovog artefakta intenzivirala je diskurs oko ovog pitanja.

Izvori pokazuju da neimenovani par, star 88 i 81 godinu, živi u departmanu Er et Loire, koji se nalazi u jugozapadnom Parizu. Odlučili su prodati svoju nekretninu za odmor u Garsu, koji se nalazi u južnoj Francuskoj, zbog čega su morali očistiti tavan kao dio tog procesa. Nakon što su pronašli drvenu masku koja skuplja prašinu na njihovom tavanu, konzultirali su trgovca rabljenom robom koji je od njih kupio nekoliko artikala, uključujući masku.

Ovaj je artefakt nekoć pripadao djedu sadašnjih vlasnika, koji je bio guverner Afrike tijekom kolonijalnih vremena. Nakon šest mjeseci, par je bio zapanjen viješću na koju su naišli u vezi s aukcijom koja se održavala u Montpellieru. Na aukciji je bila izložena rijetka i vrijedna maska ​​koju je u 19. stoljeću izradio narod Fang iz Gabona. Par je bio toliko zapanjen da su skoro izgubili ravnotežu i pali sa svojih sjedala.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here