U Europi trenutno živi preko 61 milijun osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes, prema izvješću Međunarodne federacije za dijabetes. Predviđa se da će ta brojka porasti za 13% do 2045. godine. Ekonomske posljedice ovog stanja su znatne, s projiciranim izdacima od 189,3 milijarde dolara samo u 2021. godini. Ova zapanjujuća količina čini otprilike 19,6% svjetske potrošnje.

Nažalost, znatan dio populacije ostaje nesvjestan činjenice da su već bili žrtve ove bolesti ili da su trenutno u fazi predijabetesa. Ipak, stručnjaci tvrde da se upoznavanjem suptilnih znakova poremećaja šećera u krvi i redovitom liječničkom kontrolom može učinkovito spriječiti razvoj težih zdravstvenih komplikacija. Iznenađujuće, samo tamna mrlja može poslužiti kao početni znak dijabetesa kod pojedinca. Ovo stanje, koje se naziva Acanthosis nigricans, usko je povezano s endokrinom disfunkcijom, posebno inzulinskom rezistencijom i hiperinzulinemijom.

Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, prisutnost tamne mrlje na koži može poslužiti kao rani znak dijabetesa. Vrijedno je napomenuti da rizik od razvoja ovog specifičnog stanja kože raste kako bolest napreduje i postaje ju teže kontrolirati. Ono što je intrigantno jest da se ta tamna mrlja može manifestirati čak i tijekom reverzibilne faze koja se naziva predijabetes.

Stoga se snažno savjetuje da oni koji otkriju ovu anomaliju odmah potraže smjernice od najbližeg pružatelja zdravstvenih usluga kako bi se podvrgnuli temeljitoj procjeni i potencijalno promijenili svoje dnevne navike (uključujući prilagodbe prehrane, povećanu tjelesnu aktivnost, prestanak pušenja i budno praćenje razine šećera u krvi) kako bi se odgodio početak dijabetesa. Vanjski znakovi dijabetesa mogu promijeniti stanje kože na različite načine. Mogu se pojaviti mjehurići, promjena boje donjih udova ili pojava čira na stopalima.

Stručnjaci Healthline vjeruju da je brza proliferacija stanica kože, potaknuta obiljem inzulina u tijelu, temeljni uzrok acanthosis nigricans. Ova pojačana aktivnost melanocita potiče proizvodnju dodatnog melanina kod osoba s pigmentiranom kožom, što dovodi do stvaranja tamnije mrlje u odnosu na okolnu kožu.

ADDA, dermatološka udruga, izvještava da su ljudi afričkog, karipskog, južnoameričkog i srednjoameričkog te indijanskog podrijetla najosjetljiviji na razvoj Acanthosis nigricans. Manifestacija ovog stanja rezultat je obilja inzulina u tijelu, što dovodi do brzog razmnožavanja stanica kože. Nadalje, različiti čimbenici poput pretilosti ili disfunkcije žlijezda mogu utjecati na pigmentaciju kože.

Prema AADA-i, Acanthosis nigricans prvenstveno je uzrokovana inzulinskom rezistencijom. Ipak, postoje i drugi elementi koji mogu igrati ulogu u njegovom nastanku. Ako dijabetes ili predijabetes nisu faktor, pojava tamnih mrlja na koži može biti povezana s pretilošću ili disfunkcijom žlijezda. Iako rjeđe, Acanthosis nigricans također može biti inicirana stanjima poput Addisonove bolesti, poremećaja hipofize, terapije hormonom rasta ili problema sa štitnjačom.

Razvoj ovog stanja također se može pripisati upotrebi određenih lijekova, poput oralnih kontraceptiva. U vrlo rijetkim slučajevima Acanthosis nigricans može ukazivati ​​na postojanje kancerogenog tumora u unutarnjem organu poput jetre ili želuca. Važno je napomenuti da se ovo stanje kože može pojaviti kod osoba koje su općenito zdrave i ne predstavljaju nikakvu štetu. Unatoč tome, traženje savjeta od medicinskog stručnjaka može pomoći u procjeni zahtijevaju li bilo kakve promjene na koži daljnju pozornost.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here