Nakon buđenja, mnogi pojedinci se upuštaju u uobičajenu rutinu. Studija objavljena u Digitalnoj knjižnici Nacionalnog instituta za medicinu SAD-a otkriva da konzumiranje kave bez ikakvog unosa hrane ima izrazito štetan utjecaj na zdravlje, posebice žena. Kortizol, koji prati prirodni biološki ritam našeg tijela, doseže svoj vrhunac ujutro, a najnižu razinu noću.

Prema Karlin Rozenblum, nutricionistici i liječnici koju je intervjuirao PureWow, konzumacija kave tijekom vršnih jutarnjih razina kortizola može poremetiti proizvodnju hormona i poremetiti prirodni ciklus spavanja i buđenja vašeg tijela. Ovaj poremećaj uzrokovan kortizolom može imati negativne učinke na ovulaciju, hormonalnu ravnotežu i težinu.

Dr. Rozenblum upozorava da konzumacija kofeina tijekom vrhunca lučenja kortizola može dovesti do povećanja proizvodnje kortizola. Iako je točan razlog tome još uvijek nejasan, vjeruje se da je povezan s utjecajem kave na određene vitamine i mikroelemente u tijelu.
Tijelo zahtijeva kortizol, zajedno s drugim hormonima, za optimalno funkcioniranje. Međutim, problem nastaje kada doživljavamo kronični stres, što dovodi do kontinuiranog lučenja kortizola. To može rezultirati povišenom razinom šećera u krvi i inzulinskom rezistencijom. Nadalje, konzumiranje kave na prazan želudac može pogoršati ove učinke uzrokujući probavne probleme i podizanje razine želučane kiseline.

Ako slučajno imate problema s probavom, evo jedne zanimljive sitnice: hladni napitak je znatno manje kiseo u usporedbi s toplim, s redukcijom od oko 70 posto. Ako se obično ustajete oko sedam ujutro, preporučuje se da prvu kavu popijete između 9:30 i podneva, jer je to u skladu s prirodnim padom razine kortizola. Prema Najženi, uključivanje hrane bogate kalcijem u doručak, poput badema, jogurta ili chia sjemenki, može pomoći u neutralizaciji kiselosti. Uživajući u svojoj šalici kave tijekom ovog vremenskog okvira, dobit ćete pojačan unos kofeina baš kada ga trebate.

Dodatni dio teksta koji nudi dodatnu pogodnost.

Nakon buđenja, mnogi pojedinci imaju zajedničku rutinu. Studija pronađena u Digitalnoj knjižnici Nacionalnog instituta za medicinu SAD-a otkriva da konzumiranje kave bez prethodnog jela ima izrazito negativan utjecaj na zdravlje, osobito žena. Kortizol, koji je reguliran prirodnim biološkim ritmom našeg tijela, doseže svoj vrhunac ujutro, a najnižu točku noću.

Prema Karlin Rozenblum, nutricionistici i liječnici koju je intervjuirao PureWow, konzumiranje kave tijekom jutra kada je razina kortizola na vrhuncu može poremetiti proizvodnju hormona i poremetiti prirodni ritam vašeg tijela. Ovaj poremećaj može imati negativne učinke na ovulaciju, ravnotežu hormona i težinu. Konzumacijom kofeina tijekom najvećeg lučenja kortizola, u biti potičete stvaranje dodatnog kortizola.

Dr. Rozenblum sugerira da bi nepoznati razlog iza ovog fenomena mogao biti povezan s utjecajem kave na određene vitamine i mikroelemente u tijelu. Upozorava da, dok je kortizol, kao i drugi hormoni, neophodan za pravilnu tjelesnu funkciju, produljeni stres i kontinuirano lučenje kortizola potencijalno mogu rezultirati povišenom razinom šećera u krvi i inzulinskom rezistencijom.

Ne samo da konzumacija kave na prazan želudac daje dodatni poticaj proizvodnji kortizola, već također može dovesti do probavnih problema i povišene razine želučane kiseline. Evo jedne zanimljive sitnice za osobe koje imaju želučane probleme: hladno piće je znatno manje kiselo, za otprilike 70 posto, u usporedbi s vrućim. Ako se obično ustajete oko sedam ujutro, idealno vrijeme za uživanje u vašoj prvoj šalici kave pada između 9:30 i podneva, što se podudara s prirodnim padom razine kortizola.

Prema Najženi, optimalan doručak sastoji se od namirnica bogatih kalcijem poput badema, jogurta ili chia sjemenki koje imaju sposobnost suzbijanja kiselosti. Ako si u ovom trenutku prepustite šalicu kave, doživjet ćete val energije od kofeina upravo onda kada je najpotrebniji.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here