Mnogi ljudi koji imaju problem sa prekomjernom težinom , posežu za raznim dijetama , i zdravijom prehranom. Međutim ako dobro ne poznajete energetsku vrijednost namirnica , čak i one namirnice koje su zdrave , mogu da vas debljaju . U nastavku članka pročitajte malo više o tome.

Unatoč tome, čak i ova hrana može predstavljati izazov kada se konzumira u prekomjernim količinama. Stručnjaci ukazuju da određene namirnice označene kao “zdrave” mogu spriječiti napore u mršavljenju i pridonijeti debljanju, osobito kada se konzumiraju bezumno i neumjereno.
1. Orašasti plodovi i sjemenke koji su posoljeni
Kombinacija visokog udjela kalorija i soli diskretan je protivnik održavanju dotjeranog struka. Dok su orašasti plodovi i sjemenke vrijedan izvor zdravih masti, vlakana i proteina, stručnjaci upozoravaju da njihove slane varijante mogu imati štetne učinke i na zdravlje i na regulaciju težine.
Povišeni sadržaj natrija u slanim orašastim plodovima potencijalno može ometati ravnotežu tekućine u tijelu, što dovodi do problema kao što su nadutost i zadržavanje vode.
Napominje da zbog svoje visoke kalorijske vrijednosti ove grickalice imaju potencijal djelovati kao energetske bombe – osobito kada se konzumiraju bezumno, izravno iz pakiranja.
Nutricionistica Šeri Berger kaže:
Iako se maslac od orašastih plodova smatra hranjivim, važno je napomenuti da jedna porcija može sadržavati čak 800 kalorija.
Preporuka: Odlučite se za neslane varijante. Ograničite konzumaciju na skromne porcije (1 šaka dnevno). Koristite ih kao dodatno jelo, a ne kao osnovno jelo. 2. Punomasni mliječni proizvodi.
Dok mlijeko, sir i maslac obiluju esencijalnim hranjivim tvarima, njihove značajne razine zasićenih masti mogu dovesti do raznih zdravstvenih problema ako se konzumiraju u prekomjernim količinama na dnevnoj bazi.
Koje uvide pružaju stručnjaci? Prema dr. Šetu, “zasićene masnoće podižu razine štetnog (LDL) kolesterola, potiču upalu u tijelu i smanjuju osjetljivost na inzulin – čimbenike koji mogu dovesti do pojave dijabetesa i prekomjerne težine.
Problemi povezani s prekomjernim unosom uključuju povećani rizik od dijabetesa tipa 2, nakupljanje trbušne masnoće i upalne reakcije u tijelu. U kontekstu zdrave prehrane, umjerenost je bitna. Iako i orašasti plodovi i punomasni mliječni proizvodi obiluju korisnim hranjivim tvarima, njihova visoka gustoća kalorija i razina zasićenih masti mogu spriječiti napore da se održi ili smanji tjelesna težina.
Prakticiranje umjerenosti i pažljivog konzumiranja ključno je za dobivanje prednosti ove hrane uz izbjegavanje štetnih učinaka na zdravlje.
Koncept “zdrave prehrane” često je oblikovan prevladavajućim mišljenjima i trendovima koji kruže internetom, a ne istinskim razumijevanjem nutritivnog sastava namirnica i njihovih učinaka na tijelo.
Namirnice poput orašastih plodova, sjemenki, punomasnog mlijeka, sira i maslaca doista mogu pridonijeti nutritivnoj prehrani, ali to ovisi o njihovoj konzumaciji u odgovarajućim količinama iu ispravnom kontekstu. Brojni pojedinci koji nastoje usvojiti zdravije stilove života i skinuti višak kilograma često upadaju u zamku konzumiranja znatnih količina hrane koja se smatra “zdravom”, pogrešno vjerujući da takvi izbori mogu polučiti samo pozitivne rezultate.
Nažalost, kalorije su značajne bez obzira na njihov izvor – bila to čokolada ili bademi. Dok nutritivni sadržaj može varirati, preobilje energije neizbježno rezultira istom posljedicom: debljanjem.
Primjer orašastih plodova i punomasnih mliječnih proizvoda ilustrira da čak i hrana bogata hranjivim tvarima može negativno utjecati na zdravlje i težinu ako se konzumira prekomjerno. Povećana konzumacija zasićenih masti i natrija dodatno opterećuje tijelo, utječući na razinu kolesterola, zadržavanje vode i osjetljivost na inzulin. Zajedno, ovi čimbenici mogu povećati vjerojatnost pretilosti, metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.