Oglasi - Advertisement

U današnjem članku vam donosimo recept za najbolji pekmez od šljiva. Vjerujemo da svaka domaćica ima svoj tajni recept za ovaj pekmez, mi vam otkrivamo nekoliko ključnih detalja koji imaju uticaj u pravljenju ovog pekmeza.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Pomiješajte 1/2 žličice cimeta, 1/2 žličice mljevenog klinčića i otprilike 2-3 žlice ruma ili šećera s okusom ruma.

Priprema

Oprane, osušene i očišćene šljive staviti u veliku posudu od oko 5-6 litara. Započnite kuhanje uključivanjem grijaće ploče. U početku smjesu povremeno promiješajte dok ne postignete željenu gustoću.

Nakon prvih deset minuta počnite češće miješati smjesu dok ne zavrije. Nakon što zavrije, smanjite vatru i nastavite neprestano miješati dok gulaš krčka dok ne postigne željenu gustoću, za što bi trebalo proći dodatnih sat vremena od trenutka kada počne ključati. Po želji pred kraj kuhanja dodajte začine i rum.

Kako biste osigurali pravilno skladištenje staklenki, važno ih je temeljito očistiti i osušiti prije pričvršćivanja metalnih čepova s ​​navojem. Bitno je napomenuti da zagrijavanje staklenki nije potrebno. Žličicom nježno punite svaku staklenku pekmezom, pazeći da je napunite do vrha.

Nakon punjenja staklenki provjerite jesu li poklopci čvrsto pričvršćeni prije nego što ih posložite na pladanj. Sljedeći korak je napunjene staklenke staviti u pećnicu zagrijanu na 100°C. Neophodno je ostaviti staklenke da odstoje u pećnici otprilike jedan sat kako bi džem mogao proći proces pasterizacije. Nakon što to vrijeme istekne, važno je isključiti pećnicu i suzdržati se od vađenja staklenki dok se potpuno ne ohlade, što obično traje oko deset sati.

Važno je napomenuti da se pridržavajući se ovog postupka dobiva pet staklenki pekmeza, a svaka staklenka ima kapacitet od 580 ml.

Kako biste osigurali najbolje očuvanje džema, važno ga je držati na hladnom, tamnom i suhom mjestu. Osobno sam otkrio da korištenje kartonskih kutija s dijelovima, posebno prenamijenjenih limenki za boce od pola litre koje primaju 24 staklenke u 12 odvojenih odjeljaka, funkcionira vrlo dobro.

Ova jedinstvena metoda skladištenja omogućuje pekmezu da zadrži svoju svježinu i očuvanost nekoliko godina bez pokazivanja ikakvih znakova kvarenja. Kod mene doma džem obično nestane tako brzo da rijetko potraje do sljedeće sezone. Ipak, bio je slučaj kada sam slučajno zanemario nekoliko staklenki, i začudo, nakon dvije godine, zadržale su istu hrskavost kao kad su bile napravljene.

U procesu kuhanja važno je znati da džem može prskati, osobito na visokim temperaturama. Kao rezultat toga, poduzimanje potrebnih mjera opreza za zaštitu vaših ruku je ključno.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here