Oglasi - Advertisement

Tema današnjeg članka je bolest crijeva s kojom se susreću brojni ljudi u današnjem vremenu. U nastavku možete pročitati savjet dr. Aleksandre Pavlovic, koja je otkrila šta najviše uništava crijeva, i koja je najbolja ishrana za njihov pravilan rad.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Bolesti crijeva uključuju niz različitih stanja koja pogađaju i tanko i debelo crijevo. Ta se stanja mogu manifestirati kao akutna ili kronična, varirajući u težini od blage do teške. Ovisno o njihovim temeljnim uzrocima, mogu zahtijevati promjene u prehrani, lijekove ili čak kirurške zahvate. Prema riječima prof. dr. Aleksandre Pavlović Marković, gastroenterologa, gotovo svaki peti pacijent ima neki oblik crijevnih tegoba i ključno je znati kako te tegobe prepoznati.

Važno je napomenuti da otprilike svaki peti pacijent opće prakse ima funkcionalne bolesti crijeva, dok se u našem konkretnom slučaju taj broj penje na čak 80 posto. Srećom, ova stanja se klasificiraju kao funkcionalne bolesti, a ne kao ozbiljne bolesti. Pacijenti koji imaju ove probleme susreću se sa značajnim izazovima, ali kada eliminiramo mogućnost bilo kakve organske bolesti, oni često bilježe poboljšanje svog stanja.

Koji čimbenici predstavljaju najveće izazove za crijeva?

“Osamdeset posto naše gastroenterološke prakse uključuje ono što je poznato kao funkcionalna bolest crijeva, dok preostalih 20 posto čine prave organske bolesti, kao što su čirevi, teški artritis, kronična upalna stanja, rak i ciroza jetre. Kada se ti pacijenti pojave sa simptomima i nijedna se organska bolest ne može identificirati kao funkcionalna bolest, klasificiramo ih kao funkcionalne bolesti. Ako su tegobe povezane s gornjim traktom, mogu se manifestirati kao mučnina, povremeno povraćanje, nadutost i bolovi u trbuhu, nasuprot tome, susrećemo se sa sindromom iritabilnog crijeva.

Sindrom iritabilnog crijeva karakterizira bitna prisutnost bolova u trbuhu ili nelagode popraćene različitim poremećajima stolice. Ovo se stanje može manifestirati kao prevladavajući zatvor, prevladavajući proljev ili kombinacija oba, pri čemu je potonja od svih komplikacija najteža za rješavanje. Dok se pacijenti često raspituju o temeljnom uzroku, on ostaje nepoznat. Međutim, čimbenici poput genetike, stresa, načina života, prehrane i tjelesne aktivnosti značajno utječu na ovo stanje. U svojim predavanjima dosljedno ističem da bi otprilike 60 posto pacijenata vjerojatno osjetilo smanjenje ovih tegoba ako bi se pridržavali higijenske dijete i redovite tjelesne aktivnosti.

Što predstavlja higijensku dijetu?

Neophodni su povećani unos povrća, umjereno smanjenje konzumacije mesa i pažnja na kvalitetu hrane. Ukoliko bolesnik osjeti bilo kakve tegobe vezane uz pojedinu hranu, preporučljivo ju je djelomično izbaciti iz prehrane, bez obzira na njezinu korist za zdravlje.

Primjerice, mahunarke poput graška i graha vrlo su hranjive, ali mogu uzrokovati nadutost, što je značajan simptom funkcionalnog poremećaja. Važno je napomenuti da ovo stanje nije teško i da vrlo lako možemo doći do dijagnoze.

Kakav je postupak za dobivanje dijagnoze?

Često se postavlja pitanje je li odmah potrebna endoskopija. Odgovor je ne; dijagnoza se postavlja razgovorom s bolesnikom. Fizikalni pregled, uključujući palpaciju abdomena, daje značajne nalaze – liječnici često tvrde da to čini 50 posto dijagnostičkog procesa. Suradnja s pacijentom je neophodna. Osim toga, vršimo opće laboratorijske i biokemijske pretrage, procjenu štitnjače i test fekalne krvi koji je ključan za otkrivanje mikroskopske krvi u stolici. Funkcionalni poremećaji dominantno se uočavaju kod osoba mlađih od 45 godina, što nas navodi da s velikom sigurnošću zaključimo da nema organskih bolesti, što ukazuje da pacijentu nije potrebna endoskopija.

Prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković objasnila je: „U slučaju alarmantnih simptoma potrebno je potražiti liječničku pomoć. Svaka pojava krvi u stolici zahtijeva kolonoskopiju, jer se često događa da debelo crijevo nema nikakvih problema. Dok hemoroidi mogu biti uzrok, potrebno je otkloniti mogućnost problema s debelim crijevom. Osim toga, kolonoskopija služi kao definitivan pokazatelj mršavljenja i debelog crijeva.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here