Mentalni poremećaj služi kao primarni katalizator za većinu bolesti, a niti medicinske niti psihijatrijske intervencije ne posjeduju sposobnost postizanja apsolutnog iskorjenjivanja. Ključno je priznati da unatoč prividnoj inerciji fizičkog oblika, bit nečijeg bića prebiva unutar carstva duha.

U vašoj je ovlasti usmjeriti svoje tijelo da ustane, sudjeluje u tjelesnoj aktivnosti i aktivno se bavi tjelovježbom. Naši fizički oblici ograničavaju nas na sadašnjost, bez mogućnosti da prolazimo kroz vrijeme. Unatoč tome, naši duhovi posjeduju izvanrednu sposobnost zamišljanja sebe desetljeće u budućnost, oblikujući svoje težnje i ambicije na temelju te mentalne slike.

Pojedinci mogu iskusiti osobni rast i postići veličinu kroz duhovnu revitalizaciju, a sve bez oslanjanja na božansku intervenciju ili vodstvo duhovnog vođe. Putovanje duhovne obnove podrazumijeva ponovno buđenje vašeg unutarnjeg jastva i preusmjeravanje vaših moralnih vrijednosti.

Ali što je zapravo moralni kompas? Može se usporediti s pouzdanim suputnikom, budnim zaštitnikom na životnom putu, koji vas podsjeća da se pridržavate propisanog ograničenja brzine od četrdeset milja na sat u određenim zonama. Nepoštivanje ovih uputa i ubrzavanje do brzine od stotinu pedeset milja na sat rezultiralo bi gubitkom kontrole i skretanjem s ceste. Vaš moralni kompas upućuje vas da se suzdržite od psovki, ogovaranja, nepoštivanja roditelja i besposlice.

Motivira vas da ustanete rano i uključite se u plodonosne aktivnosti. Pridržavanje vašeg moralnog kompasa vodi do povoljnih ishoda. Odabir da zamijenite psovke riječima ohrabrenja i suosjećanja vođen je vašim moralnim kompasom, promičući stanje blagostanja koje pozitivno utječe na vaše cjelokupno fizičko stanje. Na temelju opsežnog istraživanja o revitalizaciji duha, utvrđeno je da korištenje negativnog jezika, poput psovki, ogovaranja i gunđanja, ima potencijal oštetiti stanice unutar vašeg tijela i mozga. Važno je napomenuti da upućivanje uvredljivih riječi majci može stvoriti osjećaj udaljenosti između vas dvoje. Isto tako, kada se upuštate u vulgarnost prema kolegi, sposobnost održavanja kontakta očima se smanjuje, što rezultira time da drugi aktivno izbjegavaju vašu prisutnost zbog neljubaznosti.

Ovo neljubazno ponašanje u konačnici dovodi do društvene izolacije. Naša savjest služi kao sila vodilja, podsjećajući nas da se istinska sreća može postići upotrebom ljubaznih i ohrabrujućih riječi, umjesto pribjegavanjem psovkama. Potiče nas da izraz “ne mogu” zamijenimo s “mogu i želim”.

Osim toga, evo nekoliko dodatnih prijedloga o tome kako njegovati snažne odnose sa svojim roditeljima i spriječiti nastanak sukoba. Kada je u pitanju generacijski jaz, često dolazi do sukoba i nesporazuma između mlađih pojedinaca i njihovih starijih roditelja. Aleksandar Galitski, iskusni umjetnik koji je godine posvetio radu sa starijim osobama i dijeljenju svoje stručnosti u kiparstvu i slikarstvu, nudi dragocjene savjete o tome kako učinkovito komunicirati sa starijom generacijom, posebice s roditeljima. Pokušaj mijenjanja pojedinaca, osobito u njihovim poznim godinama, uzaludan je pothvat.

Umjesto toga, prigrlite ih takve kakvi jesu, baš kao što su roditelji jednom govorili o uzornom djetetu u susjedstvu. A sada ih imate mogućnost inspirirati govoreći: “Dok naš susjed svakodnevno šeta, ti cijeli dan provodiš kod kuće. Nema potrebe da sebe smatrate odgovornim: Krivnja je nešto kroz što svi prolaze. Sasvim je prirodno osjećati se kao da ste nekoga iznevjerili kada zadaci ostanu nedovršeni ili se pojavi ljutnja. Međutim, svaljivanje krivnje na sebe je nepotrebno. Presudno je davanje prioriteta brizi o sebi i dopuštanje trenutaka opuštanja, umjesto isključivog fokusiranja na ispunjavanje očekivanja roditelja, što može rezultirati pripisivanjem neuspjeha njima. Kada se brinete za starijeg roditelja, važno je sukobima pristupiti sa strpljenjem i razumijevanjem, slično kao što biste postupali s malim djetetom.

 

Ključno je oduprijeti se porivu da odgovorite na agresiju, viku ili uvrede. Umjesto toga, aktivno slušajte njihove brige i pozabavite se njihovim problemima ili tjeskobama kako biste spriječili osjećaje krivnje u budućnosti. Osim toga, budite spremni na poteškoće u komunikaciji jer mogu doživjeti razdoblja nervoze i promjena raspoloženja. Ne zaboravite se odnositi prema njima s poštovanjem i sudjelovati u razgovoru s njima, čak i kada su ljuti.

Pokažite istinsku empatiju bez snishodljivosti: Empatija je ključna, ali izbjegavajte ih tretirati kao nesposobne. Ponudite pomoć bez pritužbi. Podijelite priče koje su im korisne, dok cijelu stvarnost zadržavate za sebe. Razvijte sposobnost opraštanja grešaka iz prošlosti. Ne odgađajte rastanak s roditeljima jer je sutrašnji dan neizvjestan. Uvijek zapamtite da ćete, bez obzira na godine ili postignuća, zauvijek biti njihovo dijete i oslonac onima koji vas vole.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here