Oglasi - Advertisement

Mizofonija, veoma rasprostranjeno stanje, možda vam nije poznata. Međutim, dr Karan Raj, renomirani medicinski stručnjak, daje uvid u ovaj fenomen. Ako vam buka žvakanja, razgovora ili čak disanja postane nepodnošljiva, moguće je da patite od mizofonije.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

 

 

 

Ovo stanje uključuje ekstremnu osjetljivost na zvukove i nemogućnost toleriranja zvukova koji obično ne smetaju drugima. Postoje slučajevi u kojima nelagodnost i uznemirenost koju doživljavaju osobe s mizofonijom mogu eskalirati u potpune napade panike. Kako bi spriječili izazivanje njihovih reakcija, ove osobe se često trude da izbjegnu mjesta na kojima bi mogli naići na određene zvukove.

 

 

 

 

 

 

 

Međutim, pokazalo se da je ovo gotovo nemoguć zadatak, jer svakodnevni zvukovi iz okoline kao što su kapi kiše, otkucavanje sata, kuckanje prstima, žvakanje ili kucanje na tastaturi mogu poslužiti kao potencijalni okidači. Kako vrijeme odmiče, osobe s mizofonijom mogu čak početi da percipiraju neugodne zvukove u situacijama kada ih nema. Na primjer, sam pogled na nekoga ko žvaće može automatski izazvati osjećaj nelagode, uprkos tome što nije prisutan nikakav čujni zvuk. Iako je tačno porijeklo ovog problema i dalje neotkriveno, Karan Raj, renomirani doktor koji održava značajno prisustvo na TikToku, sugerira da bi visoko osjetljivi slušni korteks mogao biti potencijalni faktor. Raj je dao objašnjenje vezano za povezanost određene regije mozga sa slušnom percepcijom i regulacijom pokreta lica, usta i grla.

 

 

 

 

Shodno tome, kada smo izloženi određenom uznemirujućem zvuku, neko bi mogao nesvjesno pokazati izraz lica odbojnosti ili bijesa. U određenim slučajevima, može se javiti želja da se nanese povreda, bilo verbalno ili fizički, osobi koja proizvodi zvuk. Posmatrajte način na koji dr. Raj objašnjava ovaj određeni poremećaj. Vrijedi napomenuti da ova pojava nije tako neuobičajena kao što bi se moglo misliti. U stvari, otprilike jedna od pet osoba može doživjeti ovo stanje.

 

 

 

 

 

 

 

Da biste ublažili bilo kakvu nelagodu uzrokovanu mizofonijom, praktično rješenje je korištenje slušalica ili čepića za uši. Međutim, u težim slučajevima, traženje liječenja postaje neophodno, a terapija svjesnosti i kognitivno bihejvioralna terapija se jako preporučuju. Potonji je oblik psihoterapije koji naglašava utjecaj naših misli na naše emocije i postupke.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here