Primarna karakteristika kifoze je pretjerana zakrivljenost kralježnice, osobito u središnjem dijelu, koja može biti posljedica više čimbenika, uključujući osteoporozu i malformacije kralježnice. Za pravilno rješavanje i liječenje kifoze, imajte na umu ove korisne prijedloge: Praćenje vaše tjelesne težine ključno je za održavanje zdravlja kralježnice, budući da prekomjerna težina može uzrokovati nepotreban stres.

Nadalje, vođenje računa o položaju spavanja ključno je za održavanje optimalnog zdravlja kralježnice. Ako ste skloni spavanju na leđima, preporučljivo je koristiti samo jastuk za vrat. Nasuprot tome, osobe koje se odluče spavati na boku trebale bi odabrati jastuk koji dovoljno ispunjava prostor između vrata i ramena, uz dodatni jastuk za potporu između koljena i gležnjeva.

Bavljenje vježbama koje se fokusiraju na gornji dio tijela, posebno na vrat i ramena, može biti korisno za jačanje leđnih mišića i može pomoći u sprječavanju i rješavanju grbe. Jednostavna vježba uključuje lagano pritiskanje glave unatrag s rukama položenim na potiljku. Zadržavanje ovog položaja 5 sekundi i ponavljanje 10 puta dovest će do pozitivnih rezultata.

Stalna praksa samomasaže može dovesti do poboljšane cirkulacije i potaknuti opuštanje mišića. Održavanje odgovarajućeg držanja je ključno; ovo uključuje bradu u ravnini s tlom, ramena uvučena i trbuh uvučen. Ruke bi vam trebale udobno ležati uz tijelo. Kako biste lakše postigli ravnotežu i ispravili držanje, zamislite sebe kako hodate po zategnutom užetu.
Glavna metoda liječenja kifoze je kineziterapija, koja naglašava opuštanje i jačanje mišića tjelesnom aktivnošću. Dok liječnici povremeno mogu preporučiti protezu, kirurška intervencija se rijetko predlaže. Neophodno je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom prije početka bilo kakvog režima vježbanja ili razmatranja samoliječenja, osobito ako postoje simptomi koji mogu ukazivati ​​na temeljne zdravstvene probleme.

DODATNI TEKST

Adekvatan san jednako je važan kao pravilna prehrana i kisik. U idealnom slučaju, netko bi posvetio trećinu svog života mirnom snu. Međutim, nesanica predstavlja značajnu prepreku za pojedince koji se suočavaju s ovim problemom. Dr. Lindsay Browning, ugledni neurolog i stručnjak za poremećaje spavanja, nudi bitne savjete kako se oprostiti od noći bez odmora.

Uključivanje u noćne aktivnosti kao što su uživanje u kavi, pregledavanje društvenih medija ili odlazak na zahod tipično je ponašanje za mnoge, ali te rutine mogu potkopati naš san. Kako biste poboljšali kvalitetu sna, dr. Browning preporučuje pridržavanje niza jasnih smjernica. Nedavne studije pokazuju da bi ekrani koji emitiraju plavo svjetlo mogli imati minimalan učinak na spavanje, što bi rezultiralo kašnjenjem od samo 10 minuta.

Ključno je biti oprezan u pogledu emocionalnih okidača koji se mogu pronaći na platformama društvenih medija. Što se tiče unosa kave, savjetuje se izbjegavanje konzumacije kave 8-9 sati prije spavanja. Tijelu treba oko 6 sati da djelomično metabolizira kofein, što može utjecati na kvalitetu dubokog sna. Razmatranje prelaska na biljne čajeve moglo bi biti korisna alternativa.

Što se tiče večere, preporučljivo je završiti s obrokom najmanje tri sata prije spavanja. Konzumacija teških obroka može dovesti do probavnih smetnji i poremetiti vaš san. Potiče se odabir lakših i jednostavnijih obroka. Kako biste pospješili miran noćni san, također se preporučuje izbjegavanje alkohola najmanje tri sata prije spavanja. Iako umjerena konzumacija alkohola može pomoći bržem utonuću u san, prekomjerna konzumacija može spriječiti bitnu REM fazu sna.

Za postizanje optimalne kvalitete sna preporučuje se umjereno uzimanje alkohola. Preporučljivo je završiti zadnji trening najmanje 90 minuta prije odlaska na spavanje kako biste poboljšali kvalitetu sna. Iako je tjelovježba povezana s boljim snom, ona povećava tjelesnu temperaturu, koja se mora smanjiti kako bi lakše zaspali. Za brži prijelaz u san preporučuje se kupanje u toploj kupki otprilike jedan sat prije spavanja.

Ovaj ritual kupanja dovodi do snižavanja tjelesne temperature, što pomaže da se zaspi. Za mirniji san preporuča se isključiti televizor barem 30 minuta prije spavanja. Iako je gledanje TV emisija u dnevnoj sobi dopušteno, najbolje je izbjegavati sve sadržaje koji mogu izazvati stres.

Čitanje prije spavanja posebno je korisno jer pomaže smirivanju uma. Ako je moguće, odlučite se za alternativno mjesto za čitanje. Nema ograničenja u trajanju spolne aktivnosti. Ovo ugodno iskustvo može pospješiti san oslobađanjem prolaktina i oksitocina.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here