Oglasi - Advertisement

I crveni i bijeli krumpir vrlo su hranjivi, sadrže esencijalne ugljikohidrate koji igraju ključnu ulogu u promicanju zdravlja crijeva. Osim sadržaja ugljikohidrata, ove sorte krumpira također su prepune kalija i vitamina C, pružajući širok raspon zdravstvenih prednosti.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Crveni i bijeli krumpir posjeduju usporedivu nutritivnu vrijednost, osiguravajući oko 150 kalorija po porciji, uz znatnu količinu ugljikohidrata, kalija i vitamina C. Njihovo uključivanje u dobro zaokruženu prehranu vrlo je korisno.

Na zdravstvene dobrobiti krumpira uvelike utječe način pripreme. Opredijeliti se za pečeni ili kuhani krumpir umjesto prženog je mudriji izbor za vaše zdravlje. Pravilnom pripremom krumpira možete optimizirati njegovu hranjivu vrijednost i učinkovito ga uvrstiti u svoju prehranu.

BONUS ČLANAK :

ČISTI PLUĆA i umiruje kašalj, sadrži duplo više vitamina C od limuna: Ovo je NAJZDRAVIJA VOĆKA na svijetu

Dunja je već dugi niz godina prepoznata kao vitaminski bogato voće s dugogodišnjom reputacijom u narodnoj medicini. Njegove iznimne kvalitete leže u sposobnosti ublažavanja kašlja i ublažavanja probavnih smetnji.

Dunja, u svim svojim dijelovima – plodu, sjemenkama i lišću – služi za mnoge svrhe. Iako se može uživati ​​u svježem stanju, također se naširoko koristi u izradi sokova, kompota i sirupa, koji su dokazali učinkovitost u rješavanju niza zdravstvenih problema.

Dunja je nutritivna snaga, prepuna bogatstva bitnih vitamina i minerala. Nadmašujući čak i limun, može se pohvaliti izdašnom opskrbom vitaminom C. Osim toga, pruža bogatu lepezu vitamina B1, B2, niacina, karotena i niza minerala uključujući kalcij, magnezij, kalij, bakar, natrij, cink, željezo, mangan, klorid i sumpor. I ne samo to, dunja služi i kao izvor proteina, dijetalnih vlakana i ugljikohidrata.


Sjemenke dunje su najvrijednija komponenta, jer se koriste za pripremu čaja. Potopljene u vodu, ove sjemenke proizvode sluz koja pomaže u ublažavanju kašlja i pročišćava dišni sustav. Nadalje, posjeduju visoku koncentraciju amigdalina, inače poznatog kao vitamin B17, koji pokazuje obećavajuća svojstva protiv raka. Sjemenke dunje također se sastoje od masti, tanina, pektina, šećera, emulzina i protida.

Pozitivan utjecaj dunje na rad crijeva i sposobnost borbe protiv zaraznih bolesti može se pripisati prisutnosti tanina i sluzi. Osim toga, sadržaj pektina u plodu dunje potiče zdravu cirkulaciju krvi, pomaže u smanjenju krvnog tlaka i pruža zaštitu od štetnih učinaka radioaktivnog zračenja.

Terapeutska svojstva soka od dunje proširuju se na ublažavanje kašlja, astme i proljeva. Malokrvnim osobama preporuča se pečena ili kuhana dunja jer pomaže u liječenju upale želuca i crijeva. Osim toga, dunja može pružiti olakšanje onima koji imaju prekomjerno menstrualno krvarenje.

Da biste napravili sok od dunja, počnite tako što ćete temeljito oprati i sitno naribati jedan kilogram dunja. Nakon ribanja, procijedite pulpu kroz gazu. Za optimalnu svježinu preporučuje se sok konzumirati odmah jer je sklon brzoj oksidaciji. Najbolje ga je piti prije jela.

Da biste napravili prekrasnu šalicu čaja od dunje, jednostavno prelijte vruću vodu preko sjemenki ploda dunje i ostavite ih da se nakratko natapaju. Kada se ovaj proces završi, vaš savršeno skuhan čaj je spreman za uživanje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here