Oglasi - Advertisement

U današnjem članku vam donosimo koje se promjene mogu dogoditi u vašem tijelu ako izbacite bijeli hljeb iz prehrane , koji se u medicini smatra bijelim otrovom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

O “tri bijele opasnosti” – šećeru, soli i bijelom brašnu – često se raspravljalo u vezi s njihovim štetnim učincima.

  • Unatoč toj svijesti, bijeli kruh i dalje je glavna namirnica u svakodnevnim obrocima mnogih ljudi. Međutim, moguće je da će vas upravo te brige potaknuti da ga isključite iz prehrane, što će dovesti do korisnih promjena za vaše tijelo. Iako je bijeli kruh popularan izbor, često je nezdrav.

Kruh je nezaobilazan sastojak brojnih obroka; može se koristiti za tople sendviče, prepečen na maslinovom ulju ili maslacu, sljubljen kao prilog mesu ili ribi, ili uživati ​​u hrskavoj korici. Ipak, bijeli kruh, koji se proizvodi od rafiniranog bijelog brašna, predstavlja nekoliko nutritivnih problema.

Zbog povišene razine ugljikohidrata i minimalnih nutritivnih prednosti, bijeli kruh često igra ulogu u nastanku brojnih zdravstvenih problema. Ispod je nekoliko važnih razloga za razmatranje njegovog uklanjanja iz vašeg režima prehrane: 1. Smanjenje prekomjerne težine koja je rezultat zadržavanja vode.


Bijeli kruh sadrži visoku razinu ugljikohidrata, a smanjenje njihove konzumacije daje brze učinke koji se ponajprije očituju smanjenjem viška vode u tijelu. Ovaj se fenomen može pripisati glikogenu — spoju koji zadržava vodu i pohranjuje se uz ugljikohidrate u mišićima i jetri. Svaki gram glikogena sposoban je zadržati tri do četiri puta veću težinu u vodi; stoga smanjenje unosa ugljikohidrata rezultira smanjenom količinom vode prisutne u tijelu.

2. Smanjeni osjećaj gladi i smanjena želja za hranom.
Rafinirani ugljikohidrati, kao što su oni koji se nalaze u bijelom kruhu, izazivaju brze varijacije u razini šećera u krvi. Nakon kratkog porasta, dolazi do naglog smanjenja, signalizirajući mozgu osjećaj gladi i stvarajući žudnju za dodatnom hranom. Ovaj ciklus koji se ponavlja doprinosi prejedanju i nakupljanju masnih rezervi.
Odlučite se za proizvode od cjelovitih žitarica umjesto bijelog kruha, jer oni pomažu u regulaciji razine šećera u krvi i pridonose dugotrajnoj sitosti.

3. Povećana razina energije i poboljšana probava
Za razliku od bijelog kruha, integralni kruh obiluje vlaknima, ključnim elementom za održavanje zdrave probave. Nedostatak vlakana u bijelom kruhu može dovesti do zatvora i raznih probavnih problema. Zamjena bijelog kruha proizvodima od cjelovitog zrna poboljšava rad crijeva i osigurava dosljedniji izvor energije tijekom dana.

4. Smanjena vjerojatnost kroničnih bolesti
Konzumacija bijelog kruha, kojeg karakterizira povišeni glikemijski indeks, može igrati ulogu u nastanku kroničnih stanja uključujući dijabetes tipa 2 i bolesti srca. Hrana s visokim glikemijskim indeksom dovodi do čestih fluktuacija u razini šećera u krvi, potencijalno smanjujući osjetljivost na inzulin tijekom vremena. Odabirom zdravijih zamjena, kao što su kruh od cjelovitih žitarica ili proizvodi od zobi, može se ublažiti rizik od ovih značajnih zdravstvenih problema.

5. Poboljšana apsorpcija hranjivih tvari
Proces rafiniranja bijelog brašna je opsežan, što rezultira uklanjanjem vitalnih hranjivih sastojaka zrna, uključujući vitamine B kompleksa, željezo i vlakna. Odabirom proizvoda od cjelovitih žitarica tijelo se opskrbljuje ključnim nutrijentima koji poboljšavaju imunološku funkciju, promiču kognitivno zdravlje i ublažavaju umor.

6. Povećana stabilnost energetskih razina
Bijeli kruh često dovodi do onoga što je poznato kao “krah šećera”, karakteriziran početnim valom energije koji brzo prelazi u stanje umora i letargije. Do ovog fenomena dolazi zbog brze probave ugljikohidrata prisutnih u bijelom brašnu, što uzrokuje nagli porast razine šećera u krvi nakon čega slijedi nagli pad. Nasuprot tome, hrana bogata vlaknima, kao što je kruh od cjelovitih žitarica, potiče postupno oslobađanje energije, omogućujući produljena razdoblja održive energije i poboljšanog fokusa.

7. Poboljšano zdravlje kože i poboljšan izgled
Konzumacija bijelog kruha može pogoršati stanje kože zbog njegove uloge u pokretanju upalnih procesa u tijelu, često povezanih s razvojem akni i raznih drugih kožnih problema. Nadalje, povišena razina šećera u krvi može ubrzati proces starenja kože ometanjem sinteze kolagena i elastina. Prijelaz na zdravije alternative može poboljšati i izgled i cjelokupno zdravlje kože.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here