Oglasi - Advertisement

Tačno pre dve godine, 22. januara, u 67. godini života preminuo je Aki Rahimovski, cenjeni vođa renomiranog „Parnog valjka”. Nakon moždanog udara 2018. godine, Aki je imao dovoljno sreće da izbjegne bilo kakve značajne dugoročne posljedice.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

 

Međutim, ovaj događaj natjerao je proslavljenog pjevača da prioritet stavi u svoje zdravlje i napravi neophodne modifikacije načina života. Postepeno, njegovo zdravlje je počelo opadati sve dok medicinski stručnjaci na kraju nisu utvrdili da je ugradnja stenta imperativ. Rahimovski je podvrgnut neophodnom hirurškom zahvatu, ali mu je, nažalost, ubrzo nakon toga postalo loše. I pored truda lekara, pevačica je preminula. Šta je zapravo stent i zašto ga je potrebno ugraditi? Kada i kako se ova procedura obično izvodi? A koji je to proces angioplastike koji prethodi postavljanju stenta? Postoje li potencijalni rizici za pacijenta i šta sve to znači u smislu njihovog ukupnog zdravlja i dobrobiti? Gle, rešenje je na dohvat ruke! Ugradnja stenta, koji se sastoji od mreže izrađene od hipoalergenih metala, služi za proširenje suženog krvnog suda.

 

 

 

 

 

 

 

Na taj način omogućava nesmetan protok krvi u tom području. Ova hirurška procedura je dizajnirana za osobe koje su doživjele srčani udar, imaju aterosklerozu, anginu pektoris ili druga ishemijska stanja srca, kao i one sa bajpas graftom. Odluka o upotrebi stenta donosi se na osnovu koronarne angiografije, dijagnostičkog testa kojim se identifikuju začepljenja i suženja u koronarnim arterijama, kao i bolesti koronarnog sistema. Postavljanje stenta se obično izvodi tokom ove procedure jer je kateter već umetnut u krvni sud. U početku se radi angioplastika, koja uključuje umetanje tanke žice kroz kateter, nakon čega slijedi umetanje balon katetera preko žice do mjesta sužene krvne žile. Balon se tada naduvava, šireći arteriju.

 

 

 

 

 

 

 

Sljedeći u proceduri je stentiranje, koje uključuje umetanje balon-katetera s metalnom mrežicom kako bi se spriječilo ponovno sužavanje krvne žile na određenoj lokaciji. Slično kao kod neproširenog stenta, balon se naduvava, uzrokujući da se stent proširi i čvrsto pritisne na zidove arterija, osiguravajući trajni otvoreni prolaz. Tokom zahvata pacijent ostaje pri svijesti, a sam tretman je uglavnom bezbolan, osim neke nelagode ili blagog bola u grudima kada se balon naduva. Kao i kod svake hirurške procedure, postoje potencijalne nuspojave i rizici povezani sa angioplastikom i stentiranjem, iako su te pojave izuzetno rijetke. Postoji mogućnost pojave otoka ili hematoma, što se odnosi na manju ili veću modricu na mjestu uboda.

 

 

 

 

 

 

 

Dodatno, nakon punkcije kroz radijalnu arteriju ruke, moguće je i gubitak pulsa na radijalnoj arteriji. U rjeđim slučajevima, potencijalni ishodi koji se mogu pojaviti su sljedeći: Poremećaj karakteriziran abnormalnim srčanim ritmom koji traje duži vremenski period. Kada krvni sud doživi rupturu, može biti potrebno hirurško šivanje ili ugradnja premosnice kako bi se riješio problem. Neželjena reakcija na kontrast može se manifestirati kao alergijska reakcija. Neželjena reakcija na lokalno primijenjeni anestetik zbog alergija. Uvođenje kontrasta može dovesti do pada bubrežne funkcije. Pojava moždanog udara. Pati od srčanog udara Situacija je na kraju rezultirala tragičnim krajem.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here