Oglasi - Advertisement

Od davnina je poznato , da svako mjesto , selo ili grad ima svoje neke običaje za određene situacije. I ti običaji se većinom razlikuju od mjesta do mjesta. U nastavku današnjeg članka pisat ćemo o običaju nošenja crnine , nakon što nam umre bliska osoba. Da vidimo šta crkva kaže o tome.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

S skorim dolaskom Uskrsa, najznačajnijeg blagdana u kršćanskom kalendaru, postaje bitno promišljati crkvena učenja koja naglašavaju da smrt služi samo kao prolaz u vječni život kroz uskrsnuće. Kršćanska doktrina tvrdi da je smrt sastavni aspekt postojanja, koji predstavlja prijelaz iz ograničenog zemaljskog života u vječno nebesko stanje. Ovo putovanje prema vječnosti, umjesto da se percipira kao neprirodno, počinje dolaskom smrti i napreduje kroz proces uskrsnuća.

U znak žalosti za pokojnicima, rodbina pokojnika oblači tamnocrnu odjeću. Tradicionalno, žene bi se ogrnule crnim velom, dok bi muškarci birali crnu odjeću ili gumbe. Ova odjeća žalosti se promatra u razdoblju od jedne godine, tijekom kojeg se ožalošćeni suzdržavaju od sudjelovanja u svečanim aktivnostima, uključujući ples i pjevanje.

Nošenje crne odjeće sada je dopušteno u trajanju od 40 dana, uz mogućnost produženja tog razdoblja na šest mjeseci ili čak i duže. Bitno je naglasiti da se, bez obzira na vrijeme smrti člana obitelji, slavljenje krsne slave mora nastaviti prema običaju.

U tim okolnostima smatra se da obilježavanje slave dobiva još veće značenje, jer ne želimo samo počastiti sebe nego i zagovor za duše svojih dragih pokojnika.

Nakon smrti pojedinca, uobičajena je praksa izbjegavati organiziranje formalnih okupljanja, uključujući vjenčanja, zabave ili plesove, unutar kuće tijekom jedne godine. Preporuča se savjetovanje sa svećenikom za smjernice o pogrebnim običajima, budući da se te prakse značajno razlikuju u različitim regijama. S obzirom na veliku raznolikost običaja, nije moguće predstaviti iscrpan popis onoga što se može smatrati prikladnim ili neprikladnim u ovom kontekstu.

Prema kršćanskom nauku, smrt se smatra posljedicom grijeha, posebno koja proizlazi iz Adamove neposlušnosti Bogu. Prijelaz iz smrtnog života u vječno postojanje u početku je trebao biti gladak i bez patnje, poput leptira koji elegantno izlazi iz svoje čahure i penje se u nebo.

Običaj oblačenja crne odjeće nakon sprovoda razvio se u globalno prevladavajuću praksu. S vremenom je ova tradicija postala isprepletena s mnoštvom kulturnih i vjerskih običaja, što je rezultiralo sve većim poteškoćama u razlikovanju obveznih od diskrecijskih elemenata. U suvremenom dobu te su razlike postale dvosmislene, što dovodi do nesigurnosti u pogledu toga što se smatra bitnim, a što predstavlja stvar individualnih preferencija.

Nakon smrti voljene osobe i zadušnice koja je uslijedila, pojedinci svoju tugu nose na izrazito osobni način. Povijesno gledano, štovanje običaja i tradicije imalo je jednaku važnost kao i pridržavanje zakonskih odredbi. Bilo je nezamislivo da ožalošćena obitelj obuče živopisnu odjeću tijekom razdoblja žalosti koje slijedi nakon gubitka drage osobe. Nadalje, posebni običaji nalagali su nošenje bijele odjeće tijekom pogrebnih obreda.

Nedavno je došlo do značajnog opadanja utjecaja običajnog prava, osobito u urbanim okruženjima, što je dovelo do transformacije društvenih normi. Sada je tipično da pojedinci nose odjeću raznih boja u danima nakon sprovoda. Ipak, čak iu takvim slučajevima, odjeća ima tendenciju biti skromna i nenaglašena, u skladu s očekivanim ponašanjem tijekom razdoblja žalosti.

Poteškoće s oblačenjem crne odjeće nakon sprovoda proizlaze iz nedostatka prikladne odjeće. U ovom trenutku, oni koji su u žalosti često su obuzeti svojom tugom i rijetko razmišljaju o kupnji određene odjeće. Nadalje, mnogi doživljavaju tugu kao intenzivno osobno putovanje, odlučujući prikriti svoje osjećaje u javnom i profesionalnom okruženju. Prisutnost suosjećajnih pogleda, izbjegavanje, modificirani komunikacijski stilovi i stalni izrazi sućuti nude dovoljno razloga pojedincima da svoju tugu zadrže u privatnosti.

Ukratko, nakon sprovoda nije obavezno obući se u crno. Namjera iza nošenja crnine je da se pokaže važnost osjetljivosti tijekom razdoblja duboke tuge, iako je i dalje ključno ponašati se primjereno dok smo u žalosti. Potpuno napuštanje crne odjeće može dovesti do zbunjenih izraza lica i nepravednih prosudbi od strane onih koji vas osobno ne poznaju. Ne postoji definitivan vremenski okvir za trajanje nošenja crnine nakon sprovoda. Tradicionalno je uobičajeno nositi crno tijekom razdoblja od 40 dana nakon sprovoda, zaključno s posljednjim zadušnicama koje se održavaju 3., 9. i 40. dana. Unatoč tome, duljina vremena u kojem se pojedinci odlučuju nositi crno može se razlikovati.

  • Pojedinci se mogu odlučiti nositi crnu odjeću u trajanju od šest mjeseci ili čak godinu dana. Nasuprot tome, udovice, žene koje su doživjele gubitak djeteta i starije osobe koje žive u ruralnim regijama često odlučuju nositi crno do kraja života. Osim toga, duljina vremena provedenog u žalosti često je određena blizinom veze s pokojnikom; tipično, bliža veza rezultira duljim razdobljem žalovanja.

U skladu s našim običajima, žene obično nose crnu ili tamnu odjeću uz marame, dok se muškarci odlučuju odreći brijanja, odabirući umjesto toga crnu košulju uparenu s pločicama s cvjetnim, prugastim ili pravokutnim uzorkom. Međutim, važno je napomenuti da je i ženama dopušten izbor nošenja flora.

Nakon sahrane pokojnika, uža obitelj i najbliži prijatelji pokazuju držanje koje je istovremeno svečano i suzdržano, izbjegavajući bilo kakve otvorene izraze radosti. Općenito, godinu dana nakon gubitka, najbliži se suzdržavaju od društvenih događanja, kao i od plesanja ili pjevanja, au tom razdoblju se ne održavaju proslave u kućanstvu. Ipak, određene posebne okolnosti dopuštaju iznimke, osobito u slučajevima krštenja i vjenčanja.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here