Ako se tek spremate za pripremu zimnice, sada je pravo vrijeme. Većina žena je već napravila kisele krastavice(kornišone)koje će služiti tokom cijele godine u njihovim kućama. Pored toga, brinule su se da ne preskoče pripremu namirnica kao što su ajvar, ljutenica i ribani kupus. Sada vam predstavljamo izuzetan konzervirani kupus s tri ključna savjeta iskusnih starijih žena. Priprema kiselog kupusa zahtijeva pažnju prema sezoni. Da biste postigli najbolje rezultate, preporučljivo je započeti ovaj proces između kraja oktora i sredine novembra. Ipak, u južnim dijelovima zemlje, početak pravljenja salate krajem novembra može biti prikladan. Treba biti oprezan i izbjegavati nepotrebne rizike. Prilikom odabira sorte kupusa, ključno je razmotriti vrstu. Za najbolje rezultate, preporučujemo sorte poput Kiose ili Balkan. Takođe, važno je pažljivo pregledati kupus tokom procesa odabira kako biste bili sigurni da nema znakova truleži ili povreda i da je svjež.
Za stvaranje savršenog kiselog kupusa, potrebno je dodati nekoliko dodatnih komponenti. To uključuje morsku so, grančice komorača ili piskavice, hren i ciklu kako biste dobili bogate boje. Pored toga, biće vam potrebna odgovarajuća posuda za fermentaciju, rešetka i kamen ili neki drugi teret kako biste pravilno “potušili” kupus. Nakon što prikupite sve potrebne materijale i dodatne stvari, možete početi s procesom pripreme vašeg kupusa. Važno je,prije upotrebe, dobro očistiti posudu koju ćete koristiti , a isto tako i pažljivo oprati i pripremiti gornji sloj listova kupusa. Važan aspekt pri aranžiranju kupusa je osigurati kompaktnost. Da biste to postigli, cijeli kupus ostavite netaknutim, dok ostatak nasjeckate na polovine ili četvrtine i postavite u praznine. Prvo operite i oljuštite ciklu, a zatim je nasjeckajte na četvrtine. Nakon toga, operite hren i kombinujte ga s začinima, smještajući ih u sredinu kupusa. Da biste pripremili idealnu tekućinu za kiseli kupus, trebate dodati 40 g morske soli na svaku litru vode. Na primjer, ako koristite 5 litara vode, trebate dodati 200 g morske soli. Krenite tako da zagrijete rastvor sve dok ne dostigne tačku ključanja. Nakon što prokuha, ostavite ga da se ohladi. Kada se rastvor ohladi, prelijte ga preko kupusa, vodeći računa da tekućina potpuno prekrije kupus, minimalno 10 centimetara iznad njega. Nakon toga postavite rešetku čvrsto iznad kupusa i pritisnite ga teškim predmetom kako biste ga održavali potopljenim. Trećeg dana, počnite s procesom prelivanja kiselog kupusa. U prvih sedam dana, preporučljivo je to raditi svakodnevno.
U drugoj nedjelji, preliv treba obavljati svaki drugi dan, dok se u trećoj nedjelji preporučuje dva puta sedmično. Nakon otprilike 25 dana vaš će kiseli kupus sazreti i biti spreman za konzumaciju. Kako biste joj produžili rok trajanja, pred kraj postupka možete dodati kašiku sjemenki piskavice, pazeći da je zamotate i zavežete u čistu gazu. Nakon mjesec dana bavljenja ovim nekompliciranim postupkom, moći ćete bez ikakvih muka uživati u izvrsnom okusu domaćeg kiselog kupusa. Imajte na umu i koristite ovu jednostavnu tehniku, i nikada nećete osjetiti potrebu da tražite alternativu.
Ova prastara tehnika koja potječe s Bliskog istoka može pružiti lijek za sve vaše probleme s neželjenim dlačicama. Žene su ga stoljećima koristile za...
Chia sjemenke sve su traženije na TikToku za potrebe mršavljenja. Stručnjaci za prehranu hvale chia sjemenke zbog brojnih zdravstvenih prednosti, poput poboljšanja probave, povećanja...
Evo brzog načina za ublažavanje upale, nelagode i ukočenosti u leđima!
Bol u leđima jedan je od najraširenijih problema koji pogađaju pojedince različitih dobnih skupina....
ČAJ OD LISTA SMOKVE: Skrivene dobrobiti prirodnih lijekova za različite zdravstvene probleme.
S dolaskom nižih temperatura i duljih noći, mnogi ljudi traže utjehu u umirujućem...