Postoji širok niz praznovjerja povezanih s pticama, od kojih su se mnoga prenosila generacijama. Ispod su neki od najpoznatijih:

Ptica koja tapka po staklu smatra se zlokobnim znakom. Mnogi vjeruju da to može signalizirati nesretne vijesti ili čak smrt.

Golub koji ulazi u sobu ima dvostruko značenje: može simbolizirati nadolazeću smrt ili dolazak neizmjerne radosti.

Ako uočite golubicu kako sjedi na prozorskoj dasci, očekujte da ćete primiti značajnu poruku.

Iako to može biti neugodno iskustvo, kada se ptica oslobodi vaše odjeće često se smatra simbolom sreće.

Kad se roda pojavi u vidokrugu, to se često povezuje s dolaskom novorođenčeta.

Gnijezdo golubova na vašem balkonu znači da se očekuje dobra sreća u vašem kućanstvu. Prisutnost dva jajeta u gnijezdu predstavlja vječnu radost.

Kada ptica udari u prozor, to može biti znak da su posjetitelji ili proslava na pomolu.

Ptica dolijeće kroz odškrinut prozor, signalizirajući mogući dolazak bolnih vijesti o gubitku nekoga dragog.

Uginulo pile na vjenčanju simbolizira nesretnu zajednicu ili vjerojatnost razvoda.

Ptica koja stalno leti iznad glave može značiti bolest unutar kućanstva ili izdaju prijatelja, osobito ako se radi o grabežljivoj vrsti.

Skupina ptica u letu može simbolizirati pozitivne dane pred vama i ispunjenje vaših ambicija, dok suprotno može značiti da bi vaši napori mogli biti uzaludni.

Način na koji se bavimo pticama i tumačimo njihove radnje duboko je ugrađen u kulturne i tradicionalne prakse. Daleko od toga da su puka zabava ili elementi folklora, praznovjerja u vezi s pticama odražavaju kako su naši preci nastojali shvatiti i predvidjeti događaje u svojoj okolini.

BONUS TEKST:

Demencija, uključujući Alzheimerovu bolest, može se pripisati nedovoljno sna. Preporučuje se određivanje dosljednog vremena spavanja svake noći. Za one koji imaju problema sa snom preporučuje se navečer izbjegavati alkohol, kofein i elektroničke uređaje. Umjesto toga, liječnici i izvješće WebMD-a predlažu sudjelovanje u umirujućim ritualima kako bi se lakše zaspao, kao što je uživanje u šalici kakaa, čaja ili kupanje u toploj kupki.

Previše vremena posvećujete samoći.

Količina Facebook prijatelja je nebitna; ono što je uistinu važno je istinski osjećaj povezanosti. Pojedinci sa samo nekoliko bliskih prijateljstava obično su sretniji i produktivniji. Osim toga, oni su pod manjim rizikom od degeneracije mozga i Alzheimerove bolesti.

Konzumirate značajnu količinu nezdrave hrane.

Pojedinci koji konzumiraju velike količine nezdrave hrane, kao što su hamburgeri, krumpirići i gazirana pića, obično imaju smanjena područja mozga povezana s učenjem, pamćenjem i mentalnim blagostanjem. Suprotno tome, namirnice poput bobičastog voća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova i lisnatog povrća mogu zaštititi mozak i pomoći u usporavanju kognitivnog pada. Stoga, sljedeći put kad budete u iskušenju, umjesto čipsa odlučite se za šaku orašastih plodova.

Često koristite slušalice.

Slušanje preko slušalica pri punoj glasnoći može dovesti do nepovratnog oštećenja sluha unutar samo pola sata. Međutim, učinak se proteže izvan vašeg slušnog sustava: kod starijih osoba gubitak sluha povezan je s kognitivnim problemima, uključujući Alzheimerovu bolest i smanjenje moždanog tkiva. Ova veza može proizaći iz povećanog napora mozga da shvati okolni govor, što otežava njegovu sposobnost zadržavanja slušnih informacija u pamćenju. Stoga, držite uređaj na maksimalnoj glasnoći od 60% i ograničite vrijeme slušanja na samo nekoliko sati.

Nedostaje vam dovoljno kretanja.

Vjerojatnost razvoja demencije raste što se dulje suzdržavate od vježbanja. Osim toga, raste rizik od dijabetesa, srčanih bolesti i visokog krvnog tlaka, a svi su oni povezani s Alzheimerovom bolešću. Ne morate trenirati za maraton; jednostavno provesti pola sata u vrtu ili brzo prošetati svojim susjedstvom bit će dovoljno. Bitno je baviti se barem 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno.

Nastavljate pušiti.

Čin pušenja dovodi do smanjenja veličine mozga, što je štetno. Šteti pamćenju i dvostruko povećava vjerojatnost demencije, uključujući Alzheimerovu bolest. Osim toga, pušenje doprinosi srčanim bolestima, dijabetesu, moždanom udaru i povišenom krvnom tlaku.

Konzumirate pretjeranu količinu hrane.

Konzumiranje prekomjernih količina hrane, čak i ako su to zdrave opcije, može spriječiti sposobnost vašeg mozga da formira robusnu mrežu veza bitnih za razmišljanje i pamćenje. Redovito prejedanje povećava vjerojatnost debljanja, što može rezultirati bolestima srca, dijabetesom i visokim krvnim tlakom – stanjima koja su sva povezana s kognitivnim problemima i Alzheimerovom bolešću.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here