Kako nas divni proljetni dani nastavljaju krasiti, vrijeme za brigu o našim vrtovima postepeno se približava.Poznato je da kada nam dođe proće da se tada priroda budi , a samim tim smo spremni i za veliko proljetno čišćenje , kuće i dvorišta . U današnjem članku ćemo vam dati par saveta , šta je najbolje da se posadi u mesecu aprilu.
Krajem aprila moguće je sijati lubenice, dinje, krastavce, mahune; međutim, mora biti oprezan zbog opasnosti od proljetnih mrazeva.
Dolazak proljeća označava vrijeme za bavljenje baštenskim aktivnostima, kao što je briga o voću, povrću i cvijeću. S aprilom je pred nama, istražimo razne zadatke koje možete preduzeti u svojoj bašti tokom ovog mjeseca!
Bašta ispunjena raznovrsnim povrćem.
Kako bi se osigurala uspješna berba, preporučuje se sijanje graška, šargarepe, luka, zelene salate i praziluka tokom prvih sedmica aprila. Osim toga, ovaj mjesec je pogodno vrijeme za sjetvu karfiola, kelerabe, blitve i kupusa. Za one koji su već posadili luk i beli luk, preporučljivo je da se u ovo vreme bave okopavanjem. Kako prelazimo u drugu polovinu aprila, postaje pogodno za sadnju kukuruza šećerca, krompira, celera, pasulja i cvekle. Osim toga, ovaj period dozvoljava i sadnju paradajza i paprike.
Krajem aprila pogodna je za sjetvu lubenica, dinja, krastavaca, mahune. Međutim, potreban je oprez zbog mogućih kasnih mrazeva. Ako je potrebno, preduzmite mjere da zaštitite povrće koje klija od hladnoće korištenjem materijala kao što su folija, novine, lišće ili slama. Alternativno, ako želite da izbegnete bilo kakav rizik, preporučljivo je sačekati maj, jer ovaj mesec pruža optimalne uslove za sadnju ovog povrća.
Kombinacija voćnjaka i vinograda.
Nakon završetka svih potrebnih poslova u proleće, sledeći korak je obrada površine zemljišta u voćnjacima i primena đubriva po potrebi. Nakon toga, voćke se prolećnim prskanjem štite od kasnih mrazeva i štetočina. Dodatno, za to vrijeme može se obaviti rezidba malina i kupina. Izvodi se i kalemljenje, uz esencijalnu primjenu azotnih đubriva. U brdsko-planinskim predelima preporučljivo je izvršiti zimsku rezidbu i zasaditi voćke, a cveće zaštititi od potencijalnih kasnih prolećnih mrazeva.
Tokom mjeseca aprila vrši se sadnja svježih vinograda, uz postavljanje kočića u mlade vinograde. Neophodno je učvrstiti grede, kao i pričvrstiti ruke i lukove za naslon. Opsežan rad na uzgoju traje i unutar i između redova. Osim toga, početna plitka kultivacija između redova i inauguralno zaprašivanje može se obaviti tokom ovog perioda.
Poljoprivreda
Kada je u pitanju sadnja soje, suncokreta, crvene deteline, lucerke i kukuruza, mesec april je optimalno vreme. Konkretno vrijeme sadnje ovisi o tome da li živite u ravnim ravnicama ili u brdsko-planinskim područjima. Ipak, neosporno je da je druga polovina aprila najpogodniji period za setvu ovih kultura. Prije sadnje ključno je dobro pripremiti tlo i primijeniti gnojiva. Osim toga, preporučljivo je koristiti herbicide za sprječavanje rasta korova, po mogućnosti slijedeći upute stručnih stručnjaka.
Cveće
Renoviranje vrta počinje u aprilu, osiguravajući prisustvo zapanjujućeg cvijeća. Ako je tlo u jesen bilo pravilno pripremljeno prekopavanjem, zadatak će biti znatno lakši zbog smrzavanja i rahljenja koje je nastalo tokom zimskih mjeseci. Međutim, ako je ovaj ključni korak zanemaren, neophodno je očistiti tlo od otpalog lišća i granja. Osim toga, savjetuje se da uklonite sve lukovice koje su završile cvjetanje. Umjesto da uklanjate listove, ostavite ih da se prirodno osuše, jer će to omogućiti da lukovice prikupe dovoljno energije za živopisni prikaz u nadolazećoj proljetnoj sezoni.
Tokom prolećne sezone, kada se jutarnja temperatura zadrži iznad 10 stepeni, počinje da troši višegodišnje cveće koje se nalazi u bašti. Važno je ukloniti suvo lišće i grančice i dosljedno pregledavati cvijeće, jer je u tom periodu podložno bolestima. To će vam omogućiti da odmah prepoznate sve znakove bolesti u biljkama i poduzmete odgovarajuće mjere. Upotrijebite oštre škare za orezivanje kako biste podrezali grane koje izgledaju slabe i zakržljale, kao i one koje se ukrštaju jedna s drugom.
Sijalice