Černobil je poznat i dalje kao najkatastrofalnija nuklearna katastrofa u ljudskoj povijesti. Ujutro , kobnog 26. aprila 1986. započela je tragedija koja se odvijala u samo nekoliko sekundi.
Detonacija četvrtog reaktora u elektrani obasjala je nebo plamenom, nakon čega je nastao radioaktivni oblak koji se proširio nad sjevernom Ukrajinom, ubrzo zahvativši susjedne republike i proširivši svoj doseg sve do Švedske.
Godinama nakon incidenta, zona isključenja u Černobilu razvila se u zadivljujuću destinaciju za turiste, željne uzbuđenja i istraživače koji nastoje sastaviti priču o tim događajima. Čak i nakon toliko vremena, Černobil i dalje krije brojne misterije. Dok se opis katastrofe čini jasnim, postoji više nepoznanica nego što je odmah vidljivo.
1. Takvim slučajevima nedostajao je bilo kakav oblik zaštite unutar nuklearnog postrojenja.
Katastrofa u nuklearnoj elektrani Černobil razotkrila je brojne značajne pogreške i nedostatke koji su imali ozbiljne posljedice. Primarni čimbenik koji je pridonio bio je nedostatak temeljnih zaštitnih mjera u većini nuklearnih elektrana u svijetu.
Za razliku od suvremenih reaktora, postrojenju u Černobilu nedostajalo je kupolasto armiranobetonsko kućište koje služi kao zaštita između jezgre reaktora i vanjskog okoliša. Ova zaštitna barijera je dizajnirana da ograniči produkte fisije u slučaju incidenta, čime se sprječava širenje radioaktivnih materijala. Međutim, takav sustav u Černobilu uopće nije postojao, a kada je reaktor doživio eksploziju, ništa nije spriječilo oslobađanje nuklearnih čestica koje su se potom raspršile stotinama kilometara.
2. Karakteristike reaktora
Daljnji kritični element bio je sam reaktor RBMK-1000. Ovaj dizajn reaktora koristio je grafit za kontrolu reaktivnosti, metodu koja se već smatrala manjkavom i zastarjelom. Za razliku od funkcije koju obavlja u većini reaktora, gdje voda pomaže u moderiranju reakcije i sprječavanju pregrijavanja, ovdje je uloga vode bila stvaranje topline i proizvodnja pare za pogon turbina.
Tog kobnog dana osoblje je provodilo sigurnosni test kako bi utvrdilo sposobnost elektrane da izdrži neočekivani nestanak struje. Suprotno stabilnoj reakciji, sustav je ušao u fazu nekontroliranog zagrijavanja. To je rezultiralo stvaranjem viška pare, što je povećalo reaktivnost. Osoblje se našlo nemoćno pred strujnim udarom koji je izazvao početnu katastrofalnu eksploziju.
Populacija vukova u Zoni je sedam puta veća od populacije u neradioaktivnim područjima. Od kasnih 1990-ih, konji Prževalskog, koji su nekada bili opasno blizu izumiranja, ne samo da su se prilagodili već su se i povećali.
- Oni sada naseljavaju napuštena sela i polja koja su ranije obrađivali ljudi. Pored toga, Černobil je postao stanište riba, ptica, pa čak i mrkih medveda. Ipak, utjecaj zračenja nije zaboravio svijet prirode.
Slučajevi genetskih mutacija su dokumentovani kod vrste ptica, uključujući deformitete kljunova i perja. Određene životinje pokazuju povišene koncentracije cezija-137 u svojim tijelima.
Iako to ne ometa njihov opstanak, to dovodi do sporije stope razvoja faune u poređenju s onim u prirodnim rezervatima. Radijacija i dalje postoji kao nevidljiv, ali značajan element koji ometa prirodnu regeneraciju regije.