Šećer se često nalazi u raznim prehrambenim proizvodima i djelomično prerađenim proizvodima kako bi se poboljšao njihov okus. Važno je napomenuti da samo izbjegavanje slatkih poslastica nije dovoljno za održavanje dobrog zdravlja.

Neophodno je procijeniti sastav svoje prehrane, razmotriti promjene u svom životnom stilu i usvojiti novi način razmišljanja o hrani. Medicinski stručnjaci identificirali su 12 znakova koji mogu ukazivati ​​na pretjerani unos šećera: Stalni osjećaj gladi proizlazi iz povišenih razina šećera u krvi, što sprječava sposobnost tijela da učinkovito preradi glukozu. To zauzvrat sprječava pretvorbu hrane u energiju, što dovodi do neprestane žudnje za hranom.

Nepopustljivi apetit potiče pretjeranu konzumaciju, što u konačnici rezultira debljanjem. Povišene razine šećera remete normalan rad bubrega, što uzrokuje učestalo mokrenje. Posljedično, tijelo može dehidrirati jer koristi vodu za regulaciju razine glukoze. Tijelo na to reagira stvaranjem više urina i izazivanjem snažnog osjećaja žeđi, zbog čega je potreban dodatni unos tekućine za uspostavljanje ravnoteže.

Kako bi se izbjegle daljnje komplikacije, preporučuje se konzumiranje obične vode ili nezaslađenog zelenog čaja. Prisutnost predijabetesa može biti naznačena neobjašnjivim naglim gubitkom težine. Kada je razina šećera u tijelu povišena, bitne hranjive tvari ne mogu se pravilno apsorbirati, što rezultira gubitkom tekućine i sagorijevanjem masti. Prekoračenje normalnog raspona razine šećera u krvi smanjuje sposobnost tijela da koristi glukozu kao izvor energije, što dovodi do usporenog metabolizma i trajnog umora čak i nakon dovoljnog odmora.

  • Konzumacija prekomjernih količina šećera može štetno djelovati na kožu, uzrokujući suhoću, perutanje i razvoj osipa zbog smanjene razine tekućine. Nadalje, povišene razine šećera stvaraju okruženje pogodno za rast bakterija, povećavajući rizik od infekcija poput kandidijaze ili čira.

Oni koji često konzumiraju šećer mogu osjetiti neobjašnjivu razdražljivost, vjerojatno zbog nižih razina kroma koji mogu poremetiti sintezu hormona koji reguliraju raspoloženje. Dugotrajna razdoblja povišene razine šećera također mogu rezultirati problemima s vidom, budući da kapilare koje hrane mrežnicu postaju oštećene, što potencijalno dovodi do retinopatije.

  • Kada su razine šećera povišene, proces zacjeljivanja rana i ogrebotina može biti znatno otežan, što dovodi do stvaranja rana koje ne zacjeljuju, a koje na kraju mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija poput trofičkih ulkusa. Kod muškaraca, povišene razine šećera mogu negativno utjecati na protok krvi i živčane završetke u genitalnom području, potencijalno uzrokujući poteškoće u postizanju i održavanju erekcije, te tako igraju ulogu u nastanku impotencije.

Konzumacija prekomjernih količina šećera tijekom duljeg trajanja ima očito štetne posljedice, što rezultira različitim nepovoljnim učincima na zdravlje kao što je znatno povećanje tjelesne težine i značajna oštećenja u pravilnom funkcioniranju bitnih organa. Stoga je ključno biti oprezan kada je riječ o unosu šećera i napraviti potrebne prilagodbe u prehrani kako bi se održalo cjelokupno zdravlje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here