U slučaju puknuća potrebna je hitna liječnička intervencija kod mioma maternice, iako su često bez simptoma. Dobroćudni tumori koji se nazivaju fibroidi mogu nastati u maternici ili oko nje.
Ove izrasline obično prolaze nezapaženo kod većine žena jer obično ne proizvode nikakve simptome. Fibroidi, koji se mogu sastojati od mišićnog ili fibroznog tkiva, dolaze u različitim veličinama. Sa simptomima, poput intenzivnih ili mučnih mjesečnica, bolova u trbuhu ili donjem dijelu leđa, zatvora i nelagode tijekom spolnog odnosa, susreće se tek trećina žena. Postoji mogućnost da fibroidi utječu na plodnost ili trudnoću.
Ove izrasline obično identificira liječnik tijekom medicinske procjene i mogu se potvrditi upotrebom ultrazvučne tehnologije. Točan razlog za njihov razvoj ostaje nejasan, iako postoji povezanost s estrogenom.
Miomi se najčešće javljaju kod žena u dobi od 16 do 50 godina, u razdoblju koje karakteriziraju povišene razine estrogena. Nakon početka menopauze, fibroidi se obično smanjuju u veličini zbog pada razine estrogena. Međutim, vrijedi napomenuti da žene koje su pretile imaju tendenciju da imaju povišenu razinu estrogena, što ih čini osjetljivijima na razvoj fibroida. U nedostatku komplikacija, fibroidi općenito ne zahtijevaju liječenje i mogu se prirodno smanjiti u veličini tijekom vremena.
Međutim, ako se pojave simptomi, fokus se pomiče prema pronalaženju olakšanja za te simptome. U slučajevima kada se tradicionalne metode pokažu neučinkovitima, mogu se koristiti alternativne opcije poput operacije ili minimalno invazivnih postupaka. Ako miom pukne, osobe mogu osjetiti iznenadnu i intenzivnu bol u trbuhu praćenu blago povišenom tjelesnom temperaturom.
Ova pojava može se pripisati povišenom pritisku u želucu, hipertenziji kod trudnica ili fizičkoj traumi. U nekim slučajevima dolazi do odvajanja mioma koji su povezani s maternicom, dok u drugim slučajevima dolazi do puknuća kada miom premaši kapacitet svoje opskrbe krvlju.
U ovakvim slučajevima primarni cilj liječenja je zaustaviti krvarenje i sačuvati maternicu, osobito za mlađe žene i one koje planiraju buduću trudnoću. Embolizacija maternice jedan je od dostupnih minimalno invazivnih postupaka, koji uključuje blagu sedaciju i obično traje oko sat vremena.
DODATNI TEKST :
Glatki mišići su primarna komponenta fibroida, koji su najčešći nekancerogeni tumori koji se nalaze u maternici. Ove benigne izrasline čine 95% svih nekanceroznih tumora maternice. Obično se pojavljuju tijekom reproduktivnih godina, a miomi se najčešće opažaju u dobi između 35 i 55 godina.
Iako se mogu manifestirati pojedinačno, češće se više fibroida razvija istovremeno, često pokazujući neujednačen obrazac rasta. Različitih veličina i oblika, miomi mogu doseći značajne dimenzije, težinu preko 40 kg. Ne manifestiraju se prije puberteta, već rastu kao odgovor na hormonalne fluktuacije, osobito estrogena, tijekom reproduktivnih godina. Kako se približava menopauza i mijenjaju se razine hormona, pojava fibroida se smanjuje. Česta je pojava da žene u dobi od 35 do 55 godina dobiju dijagnozu mioma. Osim toga, poznato je da se miomi razvijaju u 50-60% žena i mogu zahvatiti čak 70% žena do 50. godine života. Očito je da se miomi prvenstveno javljaju tijekom reproduktivnih godina, a njihova učestalost opada s početkom menopauze.
Malignost je rijetka pojava, javlja se samo u 1 od svakih 1000 slučajeva mioma, a važno je napomenuti da benigni miomi nikada ne prelaze u maligne. Točni uzroci fibroida ostaju misterij, iako je istraživanje otkrilo da oni potječu od replikacije jedne skupine glatkih mišićnih stanica, poznatih kao klon.
Međutim, razlog za ovu proliferaciju još uvijek nije poznat. Dok estrogeni ne uzrokuju izravno razvoj fibroida, oni olakšavaju njihov rast. To se može pripisati činjenici da postoji više estrogenskih receptora u miomu (fibroidima) u usporedbi s miometrijem (mišićnim dijelom maternice). Kao rezultat toga, miomi imaju tendenciju bržeg rasta tijekom trudnoće, kada je razina estrogena visoka, a njihov rast se smanjuje tijekom menopauze, kada se razina hormona smanjuje.
Postoji povećana vjerojatnost razvoja fibroida kod žena koje imaju obiteljsku povijest ovog stanja, posebno ako su njihove majke, bake ili sestre imale dijagnozu. Osim toga, žene s prekomjernom tjelesnom težinom suočene su s povećanim rizikom, s 2 do 3 puta većim izgledima u usporedbi s onima s normalnim indeksom tjelesne mase. Istraživanja pokazuju da konzumacija crvenog mesa može pridonijeti većoj pojavi mioma, dok se čini da prehrana koja se prvenstveno sastoji od povrća štiti od njihovog nastanka.