Mnogi željno iščekuju dolazak ljetnih godišnjih odmora, vremena kada će sa svojim najdražima otići na more kako bi se opustili i pobjegli od rutine svakodnevice koja ih čeka kod kuće. U skladu s tim, u narednim dijelovima današnjeg članka odlučili smo vam predstaviti priču s hrvatskih plaža koju su ispričali neki od njegovih posjetitelja.

Za mnoge ljude mirno ljetno jutro na moru predstavlja idealan odmor – karakteriziraju ga mirni valovi, blagi povjetarac i osjećaj oslobođenja. No, za sve veći priljev turista u Hrvatsku, dan ne počinje tako slikovito. Umjesto da uživaju u miru ranih jutarnjih sati, nailaze na iritaciju čim stignu na plažu.
U mnogim primorskim mjestima duž Jadrana, posebice u poznatoj makarskoj zoni, pojavila se praksa koja izaziva iritaciju turista: pojedinci nerijetko preko noći ili u zoru ostavljaju ručnike, prostirke, ležaljke, pa čak i osobne stvari kako bi “rezervirali” mjesto na plaži, iako se tamo ne zadržavaju dulje vrijeme. Posljedično, u zoru se može promatrati napuštena plaža; međutim, svaki komadić pijeska ili kamena već je “preuzet” raznim predmetima, a njihovi vlasnici stižu mnogo kasnije, često nakon zalaska sunca.
Žena iz Srbije podijelila je svoje iskustvo na Redditu, nakon što je prije samo sedam sati naišla na sličan prizor u Makarskoj. Iako je plaža djelovala prazno, u stvarnosti nije bilo niti jednog slobodnog mjesta jer su ručnici, kamenje i razni predmeti već bili pažljivo postavljeni na tlo. Njezina je fotografija izazvala salvu komentara i žestoku raspravu među korisnicima platforme.
U svojoj objavi izrazila je zgroženost ponašanjem pojedinaca koji se na javnom prostoru ponašaju kao da su na privatnom posjedu. Nadalje je primijetila da bi pokušaj pomicanja predmeta vjerojatno rezultirao neugodnom situacijom ili potencijalno eskalirao u sukob.
Odgovori drugih korisnika bili su glasni i izrazito nepovoljni. Značajan broj se složio da je takvo ponašanje i sebično i neprikladno. Neki su pojedinci šaljivo predlagali da se brojni ručnici jednostavno skupe i prodaju na buvljaku. Drugi su povukli analogiju s parkovima, navodeći: “To je slično kao da ostavite ruksak na klupi i očekujete da će vam netko rezervirati mjesto na dulje vrijeme. Za mnoge ovo ponašanje predstavlja nedostatak osnovnih kulturnih vrijednosti i nedostatak poštovanja prema drugima.
U diskursu su sudjelovali brojni hrvatski građani koji su iznijeli svoja iskustva i pokušali rasvijetliti razvoj ovog fenomena. Neki su to pripisali sve većem priljevu turista u kombinaciji s nedostatkom prostora, što je navelo pojedince na ranojutarnje “rezervacije”. Nasuprot tome, dio hrvatskog stanovništva ovakvo ponašanje doživljava kao značajan problem koji narušava temeljno načelo jednakog pristupa javnom prostoru.
Kako javljaju neki hrvatski korisnici, bilo je pokušaja nekih općina da spriječe ovaj trend. Na različitim lokacijama komunalni redari provodili su mjere nadzora. Ovi čuvari patroliraju plažama u ranim jutarnjim satima, dokumentirajući predmete ostavljene bez nadzora prije nego što ih uklone. Vlasnici ovih predmeta mogu ih kasnije vratiti; međutim, to je uvjetovano plaćanjem kazne, slične onoj za nepropisno parkiranje.
Međutim, ti su napori često prolazni i rijetko se provode dosljedno. Na mnogim mjestima praksa postoji u “sivoj zoni”, budući da ne postoje definitivni propisi niti dosljedna provedba. Okolnosti se razlikuju od grada do grada, au nekim regijama lokalni dužnosnici jednostavno ignoriraju problem, ostavljajući turistima da rješavaju situaciju kako im odgovara.
Ovakav scenarij svake godine izazove bujicu komentara, posebice u srpnju i kolovozu, mjesecima kada je posjećenost plaža najveća. Dok turisti traže slobodno mjesto za uživanje, često imaju osjećaj da su ušli u posjed, iako su na javnoj plaži.