Presađivanje u nove saksije je neophodno za mnoge sobne biljke . U nastavku članka predlažemo vam nekoliko biljaka sa kojima nema mnogo posla i kojima nije potrebno presađivanje.

Nalazite li se među onima koji zanemaruju presađivanje sobnih biljaka u nove posude? Mnoštvo obaveza, ubrzan način života i potreba za opuštanjem mogu vam oduzeti značajnu količinu vremena. Posljedično, netko može biti zatečen kada shvati da njihove zelene “užitke” pate i pokazuju zaostao rast.

Ako listovi istodobno počnu pokazivati ​​žućkastu nijansu, to može značiti da je korijenje stisnuto, što ometa njihov pravilan razvoj i rast. Kako bi se spriječila takva pojava, preporučljivo je odabrati biljke koje ne zahtijevaju često presađivanje; naprotiv, ove biljke uspijevaju kada imaju malo manje prostora za širenje korijena.

Chlorophytum se smatra jednom od najjednostavnijih biljaka za uzgoj, koja izvrsno uspijeva u istoj posudi više godina. Osim toga, može se saditi u plitke posude s prepoznatljivim dizajnom, čime se pruža uistinu jedinstven ukrasni element za vaš dom. Čak i unutar kompaktne posude, klorofitum uporno daje izdanke, koji se mogu zadržati kao atraktivan detalj ili odvojiti od matične biljke i presaditi u zasebnu posudu.


Afričke ljubičice više vole biti smještene u tijesnim posudama. Tipično, standardne ljubičice uspijevaju u posudama promjera 10 centimetara. Kada ove biljke zahtijevaju veći prostor, svoju će potrebu pokazati prestankom cvjetanja. Osim toga, pojava izduženih izdanaka služi kao još jedan pokazatelj; treba ih zakopati u tlo tijekom procesa presađivanja.

Biljku žada karakterizira spor rast i ne zahtijeva često presađivanje. Posljedično, nema neposredne potrebe za razmatranjem veće posude sve dok se ne primijeti da se tlo pretjerano brzo suši nakon navodnjavanja. Ovo stanje ukazuje na to da voda samo teče kroz posudu ne dopuštajući korijenju dovoljno prilike da apsorbira i vodu i hranjive tvari.

BONUS TEKST :

Postoje brojne smjernice o pravilnom zalijevanju cvijeća; međutim, postoje i prevladavajuća zabluda. Mnogi entuzijasti razmišljaju o optimalnom vremenu za zalijevanje, točnoj količini potrebne vode i najprikladnijoj vrsti vode za korištenje u ovom procesu.

Prema riječima stručnjaka za hortikulturu Džastina Henkon, korištenje vode iz slavine za zalijevanje cvijeća potpuno je dopušteno. On objašnjava: “Slučajevi fluoridacije u vodi su rijetki, a čak i kada je prisutna, koncentracije su obično niske, što znači da je određene biljke možda neće podnijeti.” Posebno napominje da su posebno osjetljive vrste kalateja, paučina i dracena.

Ako se ovo odnosi na vašu situaciju, problem možete lako riješiti ‘razrjeđivanjem’ vode iz slavine kišnicom, destiliranom vodom ili vodom u boci kako biste smanjili koncentraciju fluorida na prihvatljiviju razinu.

Treba li se brinuti o dodatnim sastojcima u vodi prilikom navodnjavanja cvijeća?

“Često se smatra da je klor štetan za kućne biljke; međutim, to je mišljenje uglavnom pogrešno”, navodi Hancock. On objašnjava da je koncentracija klora prisutnog u vodi iz slavine u većini regija znatno niža od razina koje potencijalno mogu naštetiti biljkama. Preporučljivo je procijeniti sadržaj zaostalog klora u lokalnoj vodoopskrbi za svako specifično područje, a na temelju te procjene, može se razmotriti mogućnost da voda odstoji nekoliko dana—idealno u posudi.

Je li tvrdoća ili mekoća vode bitna kada je u pitanju navodnjavanje cvijeća?

Hancock naglašava važnost ove stvari, objašnjavajući da se omekšana voda obično tretira natrijem, koji se može nakupiti u tlu biljke, što rezultira uvenulim lišćem i ometenim rastom. Preporuča povremeno ispiranje tla neomekšanom vodom kao preventivnu mjeru protiv ovog problema.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here