Danas ćemo se pozabaviti nešto ozbiljnijom temom: zdravljem žena. Budući da se danas obilježava Svjetski dan borbe protiv raka jajnika, važno je da svom zdravlju pravilno odredite prioritet.

Jedanaestu godinu zaredom Srbija obilježava Svjetski dan borbe protiv raka jajnika, koji je priznat kao najsmrtonosnija vrsta ginekološkog raka. Ovogodišnja tema je “Srećo, vodite računa”. Godišnje se u našoj zemlji oko 800 žena dijagnosticira od ovog raka, što dovodi do tragičnog gubitka 450 života.

Zanimljivo je da tri žene svaki dan dobiju dijagnozu raka jajnika, a jedna izgubi bitku s bolešću. Rješavanje ove zabrinjavajuće statistike zahtijeva rano prepoznavanje bolesti i svijest o njezinim znakovima upozorenja, zajedno s pravodobnom dijagnozom i učinkovitim liječenjem.

  • Nažalost, nedostatak mogućnosti probira i nedostatak rutinskih ginekoloških pregleda za žene dovode do toga da se približno 70 posto slučajeva raka jajnika identificira u kasnijoj fazi, što povećava rizik od recidiva. Ključno je iskoristiti svaku priliku za poboljšanje rezultata liječenja i stope preživljavanja kroz brze i učinkovite intervencije.

Za žene koje se bore s rakom jajnika, definicija sreće pojavljuje se kao značajan problem. Ovogodišnji Svjetski dan borbe protiv raka jajnika usredotočen je na ideju sreće. Što za nas znači sreća? Na koje se načine otkriva sreća za ženu koja trpi bolest ili za nekoga tko ima voljenu osobu koja podnosi istu bitku? Na što liči sreća u carstvu raka jajnika? Je li to sposobnost otkrivanja radosti tijekom liječenja ili trijumfiranje nad ograničenjima koja nameće bolest?

Mogu li se doživjeti trenuci sreće usprkos bolesti? Osim toga, kako možemo početi poticati dublji osjećaj sreće upravo sada? Ova intrigantna pitanja obrađena su na konferenciji, koja uključuje pronicljive doprinose psihoterapeuta, pružatelja zdravstvenih usluga i onih koji su se osobno suočili s rakom jajnika. I u borbi i na životnom putu, nema mogućnosti za premotavanje ili ponavljanje. Ove godine odstupamo od uobičajenog formata našeg događanja.

Naš naglasak je na radosti, ali ne bilo kakvoj – to je naša posebna radost. Unatoč izazovima s kojima se susrećemo kao onkološki pacijenti, zaslužujemo prigrliti bezgraničnu sreću. Ne možemo ga odgoditi ili ovisiti o slučaju da ga pronađemo putem društvenih medija. Treba ga prihvatiti ovdje i sada, dijeliti ga u stvarnom vremenu.

Izazovi s kojima se suočavamo i životi u kojima živimo ne pružaju priliku za promjenu. Selena Ribić, članica Udruge oboljelih od raka jajnika i vrata maternice Progovori i preboljela rak jajnika, ističe važnost odupiranja strahu. U uspješnoj borbi protiv raka jajnika pobijedila je vlastite strahove, shvaćajući da strah samo potiče napredovanje ove bolesti.

Primijetivši neobične simptome poput nadutosti trbuha, gubitka apetita i bolova u trbuhu, Selena je odlučila potražiti liječnički pregled. Sve do proljeća 2020. moja jedina briga bio je ponavljajući tonzilitis koji me, činilo se, pogađao svake godine. Nisam ni slutio da ću uskoro naići na nešto što nadilazi maštu.

S 24 godine, usred neobuzdane pandemije koronavirusa, suočila sam se sa zastrašujućom zdravstvenom krizom: rakom jajnika. Čim sam dobio dijagnozu, sve u mom životu je bačeno u kaos. Iako je strah prijetio, shvatio sam da bi mu se predati samo potaknuti napredovanje ove zlonamjerne bolesti.

  • Srećom, bio sam okružen čvrstom podrškom svoje obitelji i bliskih prijatelja, zajedno sa suosjećajnim razumijevanjem mojih kolega zastupnika, koji su istinski shvaćali golemost moje bitke. Udruga “Speak Out” napreduje zahvaljujući našoj kolektivnoj odlučnosti, s ciljem pružanja podrške, inspiracije i postojane snage u ovom vitalnom putovanju koje zovemo životom, osiguravajući da svi ostanemo otporni.

Rak jajnika osmi je najrašireniji rak, a prema novijim podacima pogađa otprilike 1 od 78 žena. Kada se rano otkrije, petogodišnja stopa preživljavanja prelazi 90 posto; međutim, ako se dijagnosticira u uznapredovalim stadijima, ta stopa pada na samo 30 posto. Šest najčešće uočenih znakova raka jajnika su sljedeći. U svojim početnim fazama bolest često prolazi nezapaženo, zbog čega je prepoznavanje teško. Kada se simptomi raka jajnika pojave, obično su nespecifični i mogu se lako zamijeniti s manje ozbiljnim stanjima.

  • Najčešći simptomi uključuju oticanje trbuha, nepravilno pražnjenje crijeva, nadutost, povraćanje, nelagodu u zdjelici i osjećaj pritiska u abdomenu. Unatoč njihovoj blagoj prirodi, ti simptomi često izmaknu pozornosti, što dovodi do odgađanja liječničkih konzultacija i daljnjeg napredovanja bolesti. Do postavljanja dijagnoze više od 60 posto pacijenata već je napredovalo u uznapredovali stadij bolesti.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here