U području raznih bolesti i s njima povezane stope smrtnosti, srčani i moždani udari spadaju među najzastupljenije. Posebno zabrinjava sve veća učestalost ovih događaja među mlađim osobama.

Svake godine od moždanog udara umre 55 000 žena više nego muškaraca. Ova statistika, koja se posebno odnosi na žene, doista je zabrinjavajuća. Iako muškarci obično više konzumiraju alkohol i imaju manje zdrav način života, žene su i dalje osjetljivije na moždani udar. Pažljivo promatranje može pomoći u prepoznavanju simptoma moždanog udara kod žena. Točan uzrok sve veće učestalosti moždanih udara među ženama nije u potpunosti shvaćen.

  • Unatoč tome, čini se da je razlika u očekivanom životnom vijeku između spolova značajan čimbenik koji pridonosi tome, s obzirom na to da stope smrtnosti od moždanog udara obično rastu s godinama. Moždani udar nastaje kada se začepe krvne žile koje opskrbljuju mozak kisikom. Ova opstrukcija sprječava sposobnost mozga da dobije potreban kisik, što dovodi do smrti moždanih stanica.

Moždani udar može se pojaviti u različitim oblicima, ovisno o njegovom temeljnom uzroku: ishemijski moždani udar, koji nastaje zbog krvnog ugruška; hemoragijski moždani udar, koji je posljedica rupture krvnih žila; i prolazni ishemijski napad (TIA), koji se obično naziva mini-moždani udar, koji nastaje zbog privremenog ugruška. Pojava manjeg moždanog udara služi kao znak upozorenja za mogućnost značajnijih moždanih udara u budućnosti. Zanemarivanje ovog znaka upozorenja može odrediti razliku između života i smrti. Trajanje manjeg moždanog udara može varirati od nekoliko trenutaka do nekoliko dana, što naglašava vitalnu važnost traženja medicinske pomoći.

Znatan dio žena nije svjestan da je pretrpio mali moždani udar, naglašavajući nužnost prepoznavanja njegovih simptoma. Na taj način se može odmah zatražiti medicinska pomoć i ublažiti rizik od ozbiljnijih moždanih udara koji bi mogli rezultirati trajnim zdravstvenim posljedicama.

Neophodno je prepoznati da se svaka indikacija ili simptom moždanog udara mora uzeti s najvećom ozbiljnošću, zahtijevajući hitnu hitnu pomoć. Uobičajene čimbenike rizika za moždani udar dijele i muškarci i žene, uključujući kardiovaskularne bolesti, povišene razine kolesterola, visoki krvni tlak, pretilost, nedostatak tjelesne aktivnosti, zlouporabu tvari i pušenje.

Dijabetes predstavlja specifične čimbenike rizika koji mogu povećati vjerojatnost moždanog udara kod žena. Ti čimbenici uključuju trudnoću, korištenje kontracepcijskih pilula, hormonsku nadomjesnu terapiju (HNL) i implikacije na mentalno zdravlje. Iako i muškarci i žene pokazuju slične znakove moždanog udara, uobičajeni pokazatelji uključuju zbunjenost, glavobolju, osjećaj slabosti, vrtoglavicu i poremećaje vida.

Obamrlost je jedan od simptoma koji se može iskusiti; međutim, žene se također mogu susresti s nizom dodatnih simptoma, koji uključuju: bol, mučninu ili povraćanje kao rezultat promjena u ponašanju, halucinacije, nesvjesticu, otežano disanje, štucanje i uznemirenost.

Važno je razmotriti nekoliko učinkovitih strategija za prevenciju moždanog udara. Ove strategije uključuju redovite preglede dijabetesa, održavanje zdrave težine, praćenje razine kolesterola i osiguravanje odgovarajućeg sna od 7 do 8 sati. Bavljenje promjenama raspoloženja i depresijom je ključno jer ti čimbenici mogu povećati rizik od moždanog udara. Uključivanje maslinovog ulja u kulinarsku praksu nudi izvanredne zdravstvene prednosti, dok je praćenje glavobolja ključno za prepoznavanje teških migrena koje mogu zahtijevati medicinsku intervenciju.

  • Uz to, preporučljivo je kontrolirati stres dosljednim 20-minutnim vježbama, a nužno je pratiti krvni tlak tijekom trudnoće ili prije korištenja kontracepcijskih metoda. Negativne posljedice moždanog udara mogu se značajno ublažiti ranim otkrivanjem. Unatoč tome, ključno je prepoznati da posljedice moždanog udara mogu biti duboko štetne za svakog pojedinca. Te posljedice mogu uključivati ​​poremećaje govora, promjene u ponašanju, kognitivne probleme uključujući probleme s rješavanjem problema i gubitkom pamćenja te fizičke komplikacije poput paralize.

Opseg ovih učinaka ovisi o težini moždanog udara, duljini potrebnog liječenja i točnom području mozga koje je zahvaćeno. Kada se nalazi u lijevoj hemisferi mozga, može dovesti do problema povezanih s jezikom i govorom, sklonosti opreznom ponašanju i progresivnog pojavljivanja problema s pamćenjem.

Nasuprot tome, moždani udar koji zahvaća desnu hemisferu može rezultirati poteškoćama s zdravim rasuđivanjem, oštećenjem pamćenja i preprekama u percepciji prostora. Kada je mali mozak, regija odgovorna za održavanje ravnoteže, pogođena, to može rezultirati abnormalnim refleksima, vrtoglavicom i izazovima s održavanjem ravnoteže.

Sastavni dio procesa oporavka nakon moždanog udara su rehabilitacijska terapija i uključivanje logopeda. Pojedinci koji su doživjeli moždani udar često trebaju pomoć u svakodnevnim aktivnostima kao što su jelo, kupanje i odijevanje. Moždani udar može dovesti do značajnih promjena u nečijem životnom stilu.

Osobe koje su doživljele moždani udar , moraju promjeniti svoje životnr navike . Jako je bitno da oni koji su nekada konzumirali nezdravu hranu , što prije promjene tu lošu naviku, i da povedu malo više računa o svom zdravlju, kako bi izbjegli ponovni udar koji može ostaviti još veće posljedice.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here