Bora Đorđević preminuo je nakon duže borbe s bolešću. Posljednje dane proveo je u bolnici u Ljubljani.

Prije godinu dana sve je zabrinulo otkazivanje koncerta Bore Đorđevića zbog njegove bolesti. Tijekom tog vremena umjetnik je otkrio da se bori s upalom pluća i da se već neko vrijeme suočava s nekoliko zdravstvenih problema.

U nedavnom je članku rekao: “Trpim višestruke bolesti.

“Uistinu mi se ne sviđa stvarnost starenja; pretvaram se u tromog starca, koji samo postoji, a ne živi, ​​i borim se s brojnim zdravstvenim problemima… Na ovom mjestu osjećam se otuđenim od svih autsajdera, budući da provodim posljednje dane radeći, držeći sve na dohvat ruke i izazivajući sebi dosadu.

Na što se odnosi opstruktivna bolest pluća?

Simptomi

Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) obično se razvija nakon godina izlaganja štetnim tvarima koje se nalaze u duhanskom dimu. Ovo trajno stanje pluća dovodi do ograničenog ili smanjenog protoka zraka u plućima zbog oštećenja koja primarno zahvaćaju dišne ​​putove, osobito alveole. KOPB uglavnom pogađa pušače starije od 40 godina, bez obzira na spol, koji puše desetljećima.

Simptomi koji se najčešće opažaju uključuju:

– poteškoće s disanjem – osjećaj nedostatka zraka ili nedostatka zraka pri bavljenju tjelesnom aktivnošću ili dizanju teških predmeta – oporavak od prehlade traje dulje i zahtjevnije je – kašalj – stvaranje sluzi ili diskolorirane flegme tijekom kašljanja – u ozbiljnijim slučajevima, bolest praćena je upalnim odgovorom u plućima – kako bolest napreduje, simptomi postaju sve vidljiviji.

Pojedinci koji puše ili su prestali pušiti, kao i oni koji žive u domovima s pećnim grijanjem ili rade u okruženjima punim prašine i dima, najčešće su pogođeni KOPB-om.

U liječenju KOPB-a koriste se lijekovi koji ublažavaju simptome širenjem dišnih putova, smanjenjem upale i infekcije te, kada je potrebno, dodatni lijekovi za jačanje snage srčanog mišića. Liječenje ovog stanja uključuje dozirane aerosole, koji se obično nazivaju inhalatorima, koji isporučuju lijek inhalacijom.


Tijekom kasnije faze bolesti, kada razina kisika u krvi znatno padne, pacijenti dobivaju recept za dugotrajnu kućnu terapiju kisikom. To uključuje korištenje koncentratora kisika kod kuće za opskrbu kisikom. Kako stoji na stranicama Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Mitrovici, pacijenti moraju biti podvrgnuti kontinuiranoj terapiji kisikom u trajanju od minimalno 16 sati dnevno.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here