U današnjem članku vam nudimo jednostavan lijek za koji su potrebne samo dvije stvari: bilo koja pasta za zube koju preferirate i mala kašičica. Kako biste sami vidjeli razne zdravstvene prednosti paste za zube, samo pogledajte videozapis u nastavku.

BONUS

Dr. Aleksandra je naznačila da upravo ovaj simptom može pomoći u prepoznavanju zatajenja crijeva.

Prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković, iskusni gastroenterolog i predsjednik Udruženja gastroenterologa Srbije, dala je detaljan pregled bolesti crijeva, njihove simptome i osnovne dijagnostičke metode, pokazujući svoje znanje iz ove oblasti.

Profesorica dr. Aleksandra Pavlović Marković, predsjednica Udruženja gastroenterologa Srbije, istaknula je ključni značaj želuca i crijeva u očuvanju ukupnog zdravlja i imuniteta. Bitno je usredotočiti se na zdravlje ovih organa i kloniti se radnji koje bi mogle pogoršati trenutne bolesti. Zanimljivo je da je objavljeno da jedan od pet pacijenata u općim zdravstvenim ustanovama ima neku vrstu bolesti crijeva.

Iako ima veliku važnost, mnogi ljudi osjećaju tjeskobu u vezi s procesom kolonoskopije, optičkog pregleda debelog crijeva koji se izvodi kolonoskopom. Za procjenu potrebe za kolonoskopijom uzimaju se u obzir tri posebna simptoma. Sljedeći odjeljci pružit će vam bitne informacije o crijevnim poremećajima i povezanim dijagnostičkim metodama.
Za koje su bolesti educirani gastroenterolozi?

Gostujući na K1 televiziji, prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković detaljno je objasnila gastroenterologiju. Ova medicinska specijalnost usmjerena je na dijagnosticiranje i liječenje različitih poremećaja koji utječu na probavni sustav. Područja koja izazivaju zabrinutost uključuju jednjak, želudac, dvanaesnik (segment tankog crijeva), tanko crijevo, debelo crijevo, jetru, gušteraču, žučni mjehur i žučne kanale. Dok gastroenterolozi posjeduju specijaliziranu stručnost u liječenju stanja povezanih s tim organima, kirurška intervencija također može uključivati ​​sudjelovanje kirurga kada je to potrebno.

Možemo li odrediti odražava li nečije zdravlje crijeva opću dobrobit?

Činjenica je da je Hipokrat, koji je živio četiri stotine godina prije naše ere, rekao da je primarni izvor svih bolesti u našem želucu. Iako je njegovo znanje možda imalo ograničenja, sada znamo da su naša crijeva dom nevjerojatnoj raznolikosti od približno sto tisuća milijardi mikroorganizama.

Ovi mikroorganizmi imaju vlastite imunološke sustave koji služe kao katalizatori za korisne i štetne imunološke reakcije u našim tijelima. Nevjerojatno, mikrobiota čini nevjerojatnih 90 posto našeg ukupnog sastava. Naravno, u crijevima se odvijaju različiti fiziološki procesi.

Koji je glavni problem koji utječe na probavni sustav?

U našoj gastroenterološkoj praksi otkrivamo da značajnih 80% naših pacijenata ima funkcionalne bolesti crijeva, dok ostalih 20% ima dijagnozu stvarnih organskih bolesti, uključujući čireve, teške artritise, kronična upalna stanja, karcinome i cirozu jetre. Kada pacijenti pokazuju simptome bez ikakvih dokaza o organskoj bolesti, klasificiramo ih kao one koji imaju funkcionalnu bolest crijeva. Ovi poremećaji mogu utjecati i na gornje i na donje dijelove gastrointestinalnog trakta.

Simptomi koji zahvaćaju gornji dio trakta mogu se očitovati kao povremeno povraćanje, mučnina, nadutost i nelagoda ili bol u želucu. S druge strane, ako se simptomi odnose na donji trakt, kategoriziraju se kao sindrom iritabilnog crijeva. Ova je tema potaknula značajnu raspravu, a trenutne statistike to potvrđuju.

  • Važno je razumjeti da oko 20 posto pacijenata u općoj praksi ima funkcionalnu bolest crijeva. Nasuprot tome, nevjerojatnih 80 posto naše ciljane skupine pacijenata pod utjecajem je ovih stanja. Pozitivno je to što ove bolesti nisu teške i ne predstavljaju veću prijetnju cjelokupnom zdravlju.

Unatoč tome, oni koji pate od ovih stanja susreću se sa značajnim izazovima. Pozitivan pomak u njihovim simptomima i općem blagostanju opaža se tek nakon isključivanja bilo koje temeljne organske bolesti.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here