Danas vam predstavljamo recept koji nije samo jednostavan, već je i savršeno prikladan za doručak ili večeru. U nedostatku kruha kod kuće, ovaj će sastojak poslužiti kao izvrsna alternativa, osiguravajući da će vaša obitelj biti oduševljena i vjerojatno zatražiti dodatne porcije.

- Za izradu željenog nadjeva prikupite sljedeće sastojke: 1 šalicu vode (200 ml), 1 šalicu jogurta (200 g), 2 šalice glatkog brašna (250 g) i 1 žličicu soli. Osim toga, trebat će vam maslac, sir, rajčica, korijander i zelena salata. Da biste započeli pripremu tijesta, ulijte vodu u lonac i stavite je na štednjak da zavrije. Kada voda dosegne točku vrenja, dodajte jogurt, dobro promiješajte i ostavite da kuha otprilike 4-5 minuta.
Po završetku kuhanja maknite lonac sa štednjaka i u smjesu umiješajte brašno i sol. Dobro promiješajte i ostavite da se kratko ohladi. Zatim premjestite tijesto u duboku zdjelu i rukama se pobrinite da se sastojci dobro sjedine. Nakon toga stavite tijesto na radnu površinu i nastavite mijesiti dok ne dobijete glatku konzistenciju.
Počnite tako što ćete uzeti tijesto i oblikovati ga u tanki valjak, a zatim ga podijeliti na manje dijelove veličine oraha. Svaki dio zatim oblikovati u malu palačinku. Za pripremu palačinki zagrijte tavu na štednjaku bez dodavanja ulja ili maslaca. Kada tava postigne odgovarajuću temperaturu, stavite tijesto za palačinke na površinu i pecite na jakoj vatri dok obje strane ne dobiju lijepu zlatnosmeđu boju.
- Kako palačinke ne bi bile suhe, preporučljivo ih je odmah nakon pečenja staviti na kuhinjsku krpu i pokriti drugom. Ova će metoda pomoći u održavanju njihove vlažnosti dok se pripremate za njihovo slaganje. Za svaku palačinku dodajte komadić maslaca, malo sira, krišku rajčice, malo korijandera i porciju zelene salate. Nastavite s vrhom druge palačinke i stavite je za posluživanje. Potičemo vas da eksperimentirate s raznim kombinacijama sira i povrća kako biste postigli niz okusa. Uživajte u ovom divnom i jednostavnom jelu!
- Priroda palačinki predstavlja paradoks, budući da se mogu shvatiti i kao fundamentalno jednostavne i izuzetno zamršene. Njihova nekomplicirana priroda čini ih temeljnom komponentom kulinarske kolekcije svake majke, jelom koje uvijek treba ponuditi svojoj djeci. Ipak, ovo jelo, koje se čini jednostavnim, često nailazi na prijezir čak i kod najiskusnijih kuhara u restoranskoj industriji. To postavlja pitanje: zašto je to tako? Zadubljivanje u opsežnu povijest kruha i njegovih bezbrojnih kulinarskih varijacija postalo je nevjerojatan izazov.
Među tim kulinarskim inovacijama je i cijenjena palačinka, kreacija čiji točan trenutak nastanka ostaje obavijen enigmom. Spoj brašna od mljevenih žitarica, vode, topline i ljudske kreativnosti doveo je do nastanka nemjerljive raznolikosti jela. Globalno gledano, korištenje regionalnih sastojaka i različitih tehnika kuhanja – bilo kroz prženje, pečenje ili sušenje na suncu – rezultira obiljem slatkih delicija. Nedvojbeno, temeljni elementi mljevene žitarice, voda i toplina služe kao kamen temeljac ove gastronomske tradicije.
Štoviše, kružni oblik palačinke svjedoči o njezinim božanskim počecima, podsjećajući na druge glavne namirnice kao što su kruh, pizza, tortilje i chapatiji. Diljem svijeta, od američke do indonezijske kuhinje, palačinke su slavljene; međutim, pravu palačinku s pravom prisvajamo mi, austrougari. Za brojne tinejdžere prvi odlazak u kulinarsko eksperimentiranje često uključuje pripremu palačinki. Ovo iskustvo predstavlja značajnu prekretnicu u našem kulinarskom razvoju, jer uživamo u izlaganju naših kuharskih sposobnosti prijateljima.