Povijesno gledano, prozori i vrata bili su izrađeni isključivo od drva; međutim, u suvremeno doba ovaj je materijal uglavnom potisnula plastika. Iako plastika može ponuditi veću isplativost, ona predstavlja značajne izazove u održavanju zbog svoje sklonosti žutenju s godinama.
Kućanski poslovi doista mogu biti iscrpljujući, a svaka domaćica razumije koliko je vremena potrebno za čišćenje i poliranje prozora i vrata. U suvremenim stambenim objektima, gdje se PVC stolarija često koristi, ovaj materijal zahtijeva posebnu pozornost zbog svoje sklonosti dobivanju žućkaste nijanse i sklonosti upijanju masnoće. Iako se kemijska sredstva za čišćenje često pokažu neučinkovitima za PVC, inventivni domaći majstori potražili su alternativne metode za čišćenje ovog materijala.
Limunov sok se pokazao kao učinkovito rješenje za ovaj problem. Da biste ga iskoristili, potrebno je iscijediti sok od limuna na zamrljane ili zaprljane dijelove vrata i ostaviti da odstoji 3 do 5 minuta. Nakon toga, mrlje se mogu obrisati krpom od mikrovlakana. Alternativno, možete upotrijebiti pamučnu krpu ili kuhinjski ubrus za uklanjanje ostataka soka od limuna. Za veću učinkovitost u vašim nastojanjima čišćenja, preporučljivo je kombinirati sok od limuna sa soli.
Ova moćna kombinacija uspješno će ukloniti uporne mrlje koje su se nakupile na vašim PVC vratima. Ova metoda je jednako primjenjiva na uPVC prozore, dajući slične izvanredne rezultate. Za sveobuhvatnije rješenje, možda ćete poželjeti u smjesu dodati nekoliko žlica bijelog octa, zajedno s odgovarajućom količinom vode. Štoviše, bavljenje pospremanjem jedan je od najjednostavnijih oblika tjelesnog vježbanja.
Ovo predstavlja trenutnu priliku da se oslobodite zahtjeva svakodnevnog života i poteškoća povezanih s ograničenim proračunom, dok organizirate stolariju i uživate u predahu. Jeste li razmišljali o modernizaciji PVC stolarije ili ste zadovoljni postojećom instalacijom koja radi bez problema? Ipak, bitno je težiti očuvanju kako estetskih, tako i funkcionalnih kvaliteta vaše PVC stolarije, osiguravajući da zadrži svoju početnu privlačnost.
Za očuvanje izvornog sjaja profila nužno je redovito čišćenje. Ova potreba postaje osobito izražena u okruženjima u kojima se kuha ili puši, budući da ti uvjeti doprinose bržem nakupljanju prljavštine nego u područjima u kojima nema takvih aktivnosti. Za učinkovito održavanje preporučljivo je koristiti mekanu krpu s mlakom vodom. U slučajevima kada profili pokazuju značajnu prljavštinu ili masnoću, oslanjanje samo na mlaku vodu može se pokazati neadekvatnim; stoga se preporučuje dodavanje blagog deterdženta.
U procesu čišćenja ključno je izbjegavati primjenu tekućih i praškastih deterdženata, razrjeđivača, kiselina i drugih agresivnih sredstava. Nadalje, treba se suzdržati od korištenja kemijskih sredstava za čišćenje, kao i oštrih predmeta, abrazivnih spužvi, grubih tkanina ili sličnih predmeta.
Brtve su ključne za pružanje odgovarajuće zaštite od različitih vremenskih uvjeta i stoga zahtijevaju redovito čišćenje i održavanje kako bi se spriječilo nakupljanje prašine i drugih onečišćenja tijekom vremena.
Za čišćenje brtvila koristite meku krpu i mlaku vodu. Ako određena područja pokazuju veće nakupljanje prljavštine, preporučljivo je izbjegavati korištenje oštrih predmeta za struganje jer to može dovesti do oštećenja brtve. Za povećanje trajnosti pečata, nanošenje silikonske olovke ili glicerinskog premaza svake dvije godine bilo bi vrlo korisno.
Kako bi se održala optimalna izvedba, bitno je nanijeti fino strojno ulje na pokretne komponente fitinga jednom ili dvaput godišnje; ovaj jednostavan zadatak zahtijeva malo vremena i truda.