Brojne su ispovijesti dostupne na društvenim mrežama, gdje korisnici u pravilu svoja iskustva dijele anonimno. Često nekoliko tih narativa postane viralno, privlačeći značajan broj komentara.
Prije šest godina, nakon samo jednog dana braka, otpratio sam svoju tadašnju suprugu u dom njezinih roditelja, gdje je reakcija bila žestoka. Suočio sam se s podsmijehom sa svih strana, trpeći uvrede koje su me označile kao budalastu i mentalno manjkavu, uz neke od najneljubaznijih komentara koji se mogu zamisliti. Ovo neprijateljstvo proizašlo je iz percepcije da je besprijekorna, u oštroj suprotnosti s načinom na koji su je drugi prikazivali.
Doista, tijekom tri godine naše veze, prikazivala mi se kao uzor vrline, održavajući svoju predbračnu čistoću dok se prepuštala opsežnom moraliziranju, osuđivanju drugih i iskazivanju prezira prema onim djevojkama koje su samo vidjele njezina koljena, pod uvjetom da on pojavio se dobroćudno. Međutim, transformacija se dogodila nakon bračne noći, kada je moja pretpostavljena svetica shvatila da njezina vrlina nije tako besprijekorna kao što je prije sugerirala.
U tom je trenutku počela plakati, ispoljavajući napadaje tjeskobe dok je pokušavala opravdati svoje postupke tvrdeći da se to dogodilo “samo jednom”. Radije sam izbjegao svađu, obavijestio sam je da nema potrebe ulaziti u stvar i odmah sam je kontaktirao sljedećeg dana kako bih razjasnio situaciju prije nego što se oprostim.
Njezino djevičanstvo za mene nije imalo nikakvog značaja, kao ni učestalost njezinih izdaja u posljednje tri godine; dosljedno je propustila iskoristiti priliku da prenese istinu. Činilo mi se kao da se poigrava mojim osjećajima. Kako bih uopće mogao napredovati u životu s nekim takve prirode? Nadalje, sumnje u njezinu odanost samo su učvrstile moju odluku, zaključak do kojeg sam već došao.
DODATNI TEKST
Jeste li se ikada susreli s intrigantnim fenomenom poznatim kao “sinestezija”? Ovo izvanredno stanje ukazuje na miješanje različitih osjetilnih modaliteta. Pojedinci koji dožive sinesteziju mogu, na primjer, “vizualizirati” zvukove, “uživati” u riječima ili “opažati” boje na izvanredne načine. Takav fenomen otkriva dimenziju percepcije koja značajno odudara od tipičnih iskustava većine pojedinaca. Sinestezija se manifestira u različitim oblicima, a među najzastupljenijim su grafemsko-bojna sinestezija i glazbena sinestezija.
Pojedinci sa sinestezijom boje grafema često povezuju određena slova ili brojeve s određenim bojama; na primjer, slovo “A” dosljedno se percipira kao crveno, dok se broj “4” tumači kao plavo. Takve asocijacije nisu slučajne; oni održavaju dosljednost tijekom života pojedinca za one koji posjeduju sinesteziju. Iako se te boje ne pojavljuju vidljivo na papiru, doživljavaju se kao prave i značajne unutar mentalnog okvira pojedinca.
- Suprotno tome, pojava glazbene sinestezije omogućuje slušnim elementima, uključujući zvukove, tonove ili glazbene note, da pokrenu vizualne percepcije koje se očituju kao oblici ili boje. Pojedinci koji doživljavaju ovaj specifični oblik sinestezije, koji se nazivaju sinesteti, posjeduju sposobnost “zamišljanja” vibrantnih oblika koji se “talasuju” pred njima tijekom glazbenih iskustava. Zamislite da prisustvujete simfoniji u kojoj svaka nota nadilazi puke slušne podražaje i transformira se u živopisan prasak boja.
Rasprave o renomiranim skladateljima često spominju ovaj poseban oblik sinestezije, pri čemu se Franz Liszt često navodi kao značajna osoba za koju se smatra da ju je iskusio. Sinestezija se očituje u različitim oblicima, uključujući sinesteziju simbola boje, pri čemu pojedinci povezuju određene riječi ili nazive s određenim bojama, i sinesteziju u zrcalu, koju karakterizira istinski osjećaj fizičkih osjećaja na vlastitom tijelu koji se usklađuju s promatranim iskustvima drugih. Na primjer, osoba sa zrcalnom sinestezijom može osjetiti bol u istom dijelu tijela ako svjedoči da je netko drugi uboden.
Istraživači sugeriraju da bi sinestezija mogla potjecati od atipično povišene razine povezanosti između različitih regija mozga odgovornih za obradu senzornih informacija. Kod većine pojedinaca ta područja mozga tipično funkcioniraju neovisno; međutim, oni sa sinestezijom doživljavaju oblik “komunikacije” među njima, što dovodi do ovih izvanrednih osjetilnih iskustava. Važno je priznati da, iako se sinestezija čini neuobičajenim fenomenom, vjeruje se da otprilike 4% populacije pokazuje neku varijantu ovog stanja.
Ipak, brojni sinesteti ostaju nesvjesni svoje posebnosti, doživljavajući je tek kao konvencionalan pristup interakciji s okolinom. Sinestezija, umjesto da predstavlja poremećaj, predstavlja izvanrednu sposobnost koja omogućuje onima koji je posjeduju da se uključe u stvarnost na nijansiraniji i razrađeniji način od većine. Ova iznimna percepcija stvarnosti također može donijeti kreativne prednosti; mnogi umjetnici, glazbenici i pisci crpe inspiraciju iz svojih sinestetičkih iskustava.