Čišćenje pećnice može predstavljati veliki izazov u kuhinji, jer je sklona hrđanju zbog česte uporabe i izlaganja toplini. Iako postoje brojne prednosti posjedovanja kuhinje, važno je prepoznati i riješiti prepreke koje se pojavljuju, kao što je ovaj poseban zadatak čišćenja. Kad se suočimo s ogromnim naporom pospremanja kuhinje, pećnica se često predstavlja kao najveća prepreka.

Međutim, nemojte se uzrujavati jer su iskusni ljubitelji “uradi sam” otkrili nevjerojatno snažnu i učinkovitu metodu koja bez napora uklanja čak i najtvrdokornije mrlje, a sve to bez potrebe snažnog ili pretjeranog ribanja. Kako bi se osigurala optimalna učinkovitost, nužno je marljivo održavati stanje pećnice redovitim čišćenjem svaka 3 do 4 mjeseca. Osim toga, pojava dima iz pećnice jasan je signal da je čišćenje potrebno. Kako biste dovršili ovaj pothvat, prikupite nekoliko potrebnih potrepština: gumene rukavice, tabletu za pranje posuđa, zdjelu s toplom vodom i krpu od mikrovlakana ili papirnate ručnike.

Prvo i najvažnije, zaštitite ruke gumenim rukavicama. Nastavite s uklanjanjem svih ostataka hrane, mrvica i zagorjelih ostataka četkanjem. Počnite potapanjem tablete u toplu vodu na kratko vrijeme, pazeći da upije odgovarajuću količinu vode bez opasnosti od raspadanja zbog pretjerane topline. Zatim nastavite s temeljitim čišćenjem unutrašnjosti pećnice pomoću tablete, koristeći je na način sličan spužvici. Kako biste održali vlažnost tablete, ponovno je uronite kad god se počne sušiti, osiguravajući neprekinuto ribanje. Po završetku zadatka upotrijebite vlažnu krpu ili papirnati ubrus kako biste uklonili zaostale ostatke.

Pripremite se na iznenađenje rezultatom, slično prijašnjim domaćim majstorima koji su ga stavili na test i sada su predani korisnici. Kad je riječ o kućanskim poslovima, čišćenje pećnice neosporno je jedan od najstrašnijih i najizazovnijih zadataka. Opće je poznato da nijedan domaćica ne uživa u ribanju štednjaka. Odbojnost ne proizlazi samo iz potrebnog fizičkog napora, već i iz upotrebe opasnih kemikalija. Međutim, naša je svrha danas ponuditi svjež pogled.

  • Naš je cilj učinkovito ukloniti nakupljanje prljavštine i ulja u pećnici bez pribjegavanja kemijskim tvarima. To se može postići korištenjem nekoliko jednostavnih sastojaka: sode bikarbone, octa i soka od limuna. Započnite zagrijavanjem pećnice na 250 stupnjeva. Zatim pronađite vatrostalnu zdjelu ili posudu koja može podnijeti visoke temperature i u nju uspite otprilike 4-5 žlica sode bikarbone.

Nastavite s dodavanjem oko 1 litre vode u posudu. Počnite tako da pažljivo stavite posudu u pećnicu i zatvorite vrata. Ostavite pećnicu da ne smeta 30-40 minuta. Nakon isteka vremena isključite pećnicu i pustite da se temperatura postupno smanjuje. Kako se pećnica počne hladiti, nakupljena masnoća postat će savitljivija i lakše će se ukloniti. Za besprijekornu pećnicu obilato nanesite otopinu octa s 9% alkohola na pećnicu i staklene površine.

  • Ostavite otopinu da miruje 20 minuta prije nego što nastavite s brisanjem pećnice. Pravilnim održavanjem vaše pećnice ova će metoda sigurno dati blistav rezultat bez mrlja. Ako se željeni rezultat ne postigne, razmislite o alternativnom pristupu. Staklenu površinu navlažite vodom i nanesite sloj sode bikarbone i limunovog soka. Ostavite ovu smjesu da nesmetano odstoji deset minuta. Zatim uzmite komad aluminijske folije, sabijte je u kuglu i nježno umasirajte na staklenu površinu.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here