Oglasi - Advertisement

Dana 22. juna 1969. godine, u 47. godini, Judy Garland, poznata filmska ikona, tragično je preminula u Londonu zbog predoziranja barbituratima, nakon što se  godinama borila s depresijom i ovisnošću.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U pokušaju da izbjegne da je percipiraju kao tragičnu figuru, Judy Garland je izrazila svoje oklevanje, međutim, realnost je da se njen život na kraju završio tragedijom kada je napravila srceparajući izbor da okonča svoj život u 47. godini.

Jednom je izrazila osjećaj boravka u mećavi, osjećaj koji je duboko odjeknuo. Garland je, slično kao i njena obožavana publika, blisko upoznala bol, zavisnost i sumnju u sebe, posebno u kasnijim fazama svog života.

Tragična smrt Judy Garland, kao rezultat predoziranja barbituratima u kupatilu 22. juna 1969., bila je kulminacija niza događaja koji sežu do njenih ranih godina.

Kao mlada izvođačica, Judy Garland se proslavila kao dječja zvijezda.

Uprkos uspehu kao talentovana mlada glumica, Judy Garland se suočila sa značajnim izazovima zbog emocionalnih borbi i zloupotrebe supstanci.

Činilo se da je odgoj Judy Garland preuzet iz daleko mračnijeg i intenzivnijeg filma od tipično veselih i optimističnih filmova u kojima se često pojavljivala.

Frances Gumm, koja je rođena u porodici vodviljskih izvođača, imala je tipičnu majku šou biznisa po imenu Ethel Gam. Poznata po svojoj kritičnoj i zahtjevnoj prirodi, Ethel je navodno prva dala tablete svojoj kćeri u dobi od 10 godina, u pokušaju da je učini energičnijom. Međutim, ona bi i kasnije omalovažavala Frances.

Nažalost, glumičin život se ubrzo zapleo u zavisnost od supstanci. Studio ju je u početku opskrbljivao amfetaminima kao sredstvom da odiše vitalnošću na ekranu.

  • Kako bi osigurala da može odgovarati fizičkim standardima današnjih glamuroznih djevojaka, Judy je tokom svog djetinjstva stavljena na dijetu koja se sastojala isključivo od pileće supe i crne kafe. Osim toga, filmski studio ju je ne samo ohrabrivao da koristi sredstva za suzbijanje apetita i cigarete, već joj ih je i davao.

Prema izvorima, direktor studija joj je navodno dao komentar, izražavajući zabrinutost zbog njenog fizičkog izgleda upoređujući ga sa izgledom grbavca. Uprkos ovim kritikama, izvršna vlast je i dalje izražavala divljenje njenom talentu, ali je, nažalost, koristila pogrdan jezik da opiše njenu težinu, poredeći je sa čudovištem.
Naravno, takvo maltretiranje je imalo štetan uticaj na tinejdžerovo samopouzdanje. Uprkos tome što je stekla slavu u brojnim hvaljenim filmovima tokom svog ranog odraslog doba, takođe je pretrpela epizode mentalnog kolapsa u svojim dvadesetim.

Prema riječima Sida Lufta, njenog bivšeg supruga, ona je pokušala višestruko samoubistvo, ukupno najmanje 20 tokom svog života.

Razmišljajući o prošlosti, Luft se sjetio da Judy nije doživljavao kao nekoga ko je klinički bolesna ili se bori sa ovisnošću.

Međutim, Judy su mučile brojne ovisnosti. Uprkos tome što je tokom 1940-ih i 1950-ih doživjela i uspjehe i neuspjehe u svojoj karijeri, kao što je dobro prihvaćeno ponovno zamišljanje filma Zvijezda je rođena, njene raznolike ovisnosti na kraju su uzele svoj danak.

Kako su se 1960-e bližile kraju, Judy se bori ne samo s ovisnošću i emocionalnim previranjima, već i s finansijskim dacima koje su joj to nanosile.

Godine 1968. Garland se proglasila kraljicom povrataka, izražavajući umor od stalnog vraćanja.

U vrijeme kada se Garlandin profesionalni život suočavao s brojnim izazovima, njeno iskustvo u Londonu poklopilo se s onim što bi se moglo smatrati najnepovoljnijim poglavljem njenog romantičnog putovanja. U naraciji filma, Judy neočekivano susreće Mickeyja Deansa na društvenom skupu, što dovodi do iznenađujućeg trenutka u kojem se on vješto skriva ispod poslužavnika.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here