Bez sumnje, srce ima najveći značaj kao primarni mišić u ljudskom tijelu. Stoga je od iznimne važnosti posvetiti mu dužnu pozornost i odmah identificirati sve indikacije. Nakon toga slijedi pripovijest koja detaljno opisuje simptome srčanog udara.

Ključno je dati glavni prioritet očuvanju jakog i zdravog srca, dok također ostajete oprezni zbog bilo kakvih pokazatelja da ono možda ne radi najbolje. Iako su simptomi poput boli u prsima, boli u ruci ili hladnog znojenja obično povezani sa srčanim problemima, postoje i specifične fizičke manifestacije koje mogu poslužiti kao znak upozorenja za ugroženo srčano stanje.

  • Prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), određene abnormalnosti kože mogu poslužiti kao potencijalni pokazatelji rizika za zdravlje srca. Pojava “ksantoma”, odnosno žutih izraslina na koži, mogla bi ukazivati ​​na povišenu razinu kolesterola. Održavanje zdravog srca i smanjenje mogućnosti srčanog udara može se postići slušanjem savjeta CDC-a koji naglašava važnost redovitih pregleda. Jedan ključni aspekt ovih pregleda je upravljanje razinama LDL kolesterola, također poznatog kao “loš kolesterol”. Nesreća je što osobe s visokim razinama LDL kolesterola često ne pokazuju nikakve simptome, zbog čega je neophodno podvrgnuti se rutinskim pretragama krvi za učinkovito praćenje.

Osim toga, CDC upozorava da u određenim slučajevima mogu postojati vidljivi fizički znakovi koji ukazuju na povišenu razinu kolesterola. Kod nekih osoba prisutnost žućkastih izraslina na tijelu, poznatih kao ksantomi, može poslužiti kao potencijalni pokazatelj povišene razine kolesterola u krvi. Ove kožne izrasline, kako ih je opisala bolnica Mount Sinai, mogu biti veličine od manje od jednog centimetra do približno sedam centimetara. Dok se ksantomi mogu pojaviti na bilo kojem dijelu tijela, obično se opažaju na laktovima, koljenima, rukama, nogama ili bedrima, navodi BestLife.

  • Prepoznavanje simptoma povezanih sa srčanim problemima može biti izazovno jer ih nije lako uočiti i mogu se pogrešno pripisati čimbenicima poput probavnih smetnji, umora ili nelagode u mišićima. Ključno je upoznati se sa znakovima koji mogu upućivati ​​na potencijalne probleme sa srcem kako bi se poduzelo brzo djelovanje i spriječile strašne posljedice. Kardiovaskularne bolesti, koje godišnje odnose živote oko 17,3 milijuna ljudi, vodeći su uzrok smrti u svijetu. Očekuje se da će se taj broj povećavati svake godine, a projekcije pokazuju da će do 2030. približno 23 milijuna smrti biti pripisano kardiovaskularnim bolestima. Nažalost, vodeći uzrok smrti u našem narodu pripisuje se bolestima krvožilnog sustava.

Uistinu je alarmantno primijetiti da svakoga sata jedan hrvatski građanin podlegne iznenadnoj srčanoj smrti, što dovodi do nevjerojatnih 9000 smrtnih slučajeva godišnje. Prema Svjetskoj federaciji za srce, prevencija većine preuranjenih smrti uzrokovanih kardiovaskularnim bolestima dostupna je rješavanjem ključnih čimbenika rizika kao što su pušenje, nezdrave prehrambene navike i tjelesna neaktivnost. Zaista je izvanredno uzeti u obzir da prosječno srce otkuca 72 puta u minuti, nevjerojatnih 100 000 puta dnevno, nevjerojatnih 3 600 000 puta godišnje i nevjerojatnih 2,5 milijardi puta tijekom života. Prepoznavanje simptoma srčanih problema, uključujući često doživljeni infarkt miokarda, može biti složen i težak zadatak.

Mnogi ljudi te simptome pripisuju alternativnim čimbenicima poput umora, želučanih problema ili bolova u mišićima. No, od iznimne je važnosti upoznati se s pokazateljima koji mogu ukazivati ​​na moguće probleme sa srcem kako bi se što prije poduzelo. Dolje je predstavljen detaljan sažetak deset najčešće uočenih simptoma povezanih sa srčanim udarom. Pojava srčanog udara može izazvati intenzivnu tjeskobu i duboki strah od smrti.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here