Predviđa se da će nadolazeća zima biti znatno hladnija od prethodne. U Beogradu se prvi snijeg očekuje već 23. studenog, a hladni valovi krajem siječnja i početkom veljače. Očekuje se da će biti otprilike pet do petnaest dana s temperaturama ispod nule.

Profesor dr Jugoslav Nikolić, meteorolog i načelnik Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), kaže za Kurir da se očekuje da će ova zima biti za jedan stupanj toplija od prosječnih zima koje su zabilježene u proteklih trideset godina, od 1991. do 2020. godine.

Očekuje se da će ova zima imati tipičnu razinu oborine, a očekuje se da će pasti između 110 i 160 mm. Vremenske prognoze pokazuju da neće biti tako toplo kao prošla zima, koja je oborila nekoliko rekorda, posebice u drugoj polovici. Međutim, također se ne predviđa da će dosegnuti oštrinu zima iz 1970-ih i 1980-ih, koje su općenito bilježile ispodprosječne temperature. Profesor dr. Nikolić ističe da će najveći rizik od hladnog vremena biti u zadnjih deset dana siječnja i prvih deset dana veljače.

Tijekom prosinca, siječnja i veljače u većini će Srbije vjerojatno biti između 30 i 55 dana mraza, pri čemu će minimalne temperature pasti ispod nule. U planinskim regijama očekuje se da će ovaj broj biti veći, s očekivanim rasponom od 60 do 75 dana pod sličnim uvjetima.

Tijekom tog vremenskog okvira, prognoze sugeriraju da će biti između pet i 15 dana s maksimalnim temperaturama ispod ništice. Nasuprot tome, očekuje se da će u planinskim područjima biti između 25 i 40 takvih dana. Početne snježne oborine u planinama mogu pasti već u prvoj polovici studenog, pri čemu je prosječni datum prvog snijega na Zlatiboru 4. studenog, au Sjenici 6. studenog.

U nižim predjelima vjerojatnost prvog snijega znatno raste prema krajem studenog i u prvoj polovici prosinca. Naime, u Beogradu je prosječni datum prvog snijega 23. studenoga, dok se snježni pokrivač očekuje oko 3. prosinca. Uz to, ravnatelj RHMZ-a ističe da je na najvišim planinama već u drugom dijelu rujna zabilježena kratkotrajna snježna oborina. .

Profesor dr Nikolić ističe da se očekuje da će najviše snega pasti u brdsko-planinskim predelima jugozapadne, južne i jugoistočne Srbije.

Očekuje se da će zima 2024/25 donijeti prognozu koja pokazuje da će maksimalne temperature pasti ispod nule u razdoblju od pet do 15 dana. U planinskim regijama, očekuje se da će ta brojka biti između 25 i 40 dana pod sličnim uvjetima. Prosječna temperatura zraka u nižim predjelima predviđa se između jedan i četiri stupnja, dok će se u gorju kretati od -3 do 0 stupnjeva. Dodatno, očekuje se ukupno 30 do 55 dana s minimalnim temperaturama ispod nule. U Beogradu se početne snježne padaline očekuju 23. studenoga, a stvaranje snježnog pokrivača očekuje se do 3. prosinca.

Očekuje se da će u Vojvodini pasti najmanje snijega, vjerojatno manje od 15 dana. U regijama koje se nalaze južno od rijeka Save i Dunava očekuje se da će snijeg padati između 15 i 25 dana; međutim, to ipak predstavlja značajan pad u usporedbi sa zimama 1970-ih i 1980-ih godina, koje su bile obilježene znatno oštrijim uvjetima. Primjerice, u Beogradu je nekoć u prosjeku bio 31 dan sa snježnim pokrivačem, što je danas skoro prepolovljeno.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, očekuje se da će jači mraz biti najzastupljeniji u posljednjoj dekadi siječnja i prvoj dekadi veljače. Ovaj vremenski okvir također predstavlja najveći rizik od hladnih valova koji zahvaćaju našu regiju.

Kiša počinje padati početkom studenog.

Profesor dr. Nikolić najavljuje da nas idućih dana očekuju hladna jutra, koja će biti mjestimice maglovita i uz slab mraz na tlu. Manja pojava mraza (s temperaturama od -2 do 0 stepeni) mogla bi se desiti na visini od dva metra, posebno u kotlinama brdsko-planinskih predela, kao i na jugu i jugoistoku Srbije.

  • Tijekom dana očekuje se malo do umjereno oblačno nebo uz ponegdje i sunčanih dana, jer će temperature varirati od 13 do 18 °C, što je svježije u odnosu na posljednju dekadu listopada. Od 5. do 8. studenog očekuje se mala naoblaka popraćena kišom, au drugom dijelu mjeseca očekuje se povećanje količine oborina.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here