U Srbiji, zadivljujuća serija pod nazivom “Nečista krv, grijeh predaka” predstavila je iskreno istraživanje različitih običaja vezanih uz inauguralnu bračnu noć. Istraživanje univerzalno priznatog fenomena središnji je fokus romana Bore Stankovića i njegove TV emisije Nečista krv.

Ova djela zadiru u zaboravljene običaje koje je vrijeme zamračilo, s posebnim naglaskom na mučno i jezivo iskustvo mladih žena tijekom odnosa. Ova drevna tradicija, koja je privukla značajnu pozornost na portalu Stil Kurir, duboko je ukorijenjena u gradu Prizrenu, što je zorno prikazano iu romanu i njegovoj televizijskoj adaptaciji. Udubljujući se u istraživanje ovih zanemarenih praksi, narativ naglašava njihov povijesni značaj. U književnom remek-djelu “Običaji i pjesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru” Ivana S. Jastrebova, autor istražuje zadivljujuću tradiciju poznatu kao “dovođenje mladenaca”.

Ova drevna praksa uključuje ponoćno okupljanje novovjenčanih parova, koji pažljivo biraju prostoriju pazeći da se ne poklopi s obilježavanjem Usjekanja glave Ivana Krstitelja ili da padne na blagdan ponedjeljak. Svadbeni obred odvija se na sljedeći način: pouzdana prijateljica mladenke, obično mlada žena, zajedno s udatim ženama iz mladoženjine obitelji pedantno sprema mladoženjinu postelju u određenoj sobi. Kada mladoženjin otac nije u mogućnosti ponuditi besplatan raspored spavanja, uobičajeno je smjestiti krevet ili u podrum ili u spremište.

Pored kreveta, niz vina i slatkih poslastica pomno je organiziran za novovjenčani par. Prije nego što bude upućen u određenu prostoriju, mladoženja pokazuje poštovanje nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i starijih ukućana. Isto tako, mladenka pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnima prije nego što odvede mladoženju do svoje supruge uz pomoć mlade žene. Kad mlada uđe u sobu ili smočnicu, ona pokazuje gestu poštovanja nježno poljubivši muževu ruku, označavajući njegov položaj u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću, iako je on sam odgovoran za svlačenje.

To je zato što mladenka osjeća nelagodu kada se skida pred muškarcem s kojim se nedavno prvi put susrela, unatoč njihovoj bračnoj zajednici. Obično mlade žene iz mladoženjine obitelji savjetuju nevjestu da ne odgovara na bilo kakva pitanja i da se drži apsolutne tišine tijekom noći.

U prošlosti je bio običaj da se mladoženjina obitelj ponaša bez poštovanja tijekom svadbenog veselja. Snažno bi lupali na vrata novopečenog para, nanoseći štetu okolini. Međutim, kako vrijeme prolazi, ovo nepristojno ponašanje se polako iskorjenjuje. U ranu zoru, mlada žena prilazi prostoriji u kojoj stanuje novopečeni bračni par i tiho kuca na vrata, pokazujući da je vrijeme za ustajanje i sudjelovanje u tradicionalnom obredu boščaluka.

Pod vodstvom mlade žene, mlada nježno poljubi muža u čelo. Kao gestu zahvalnosti, muž žene daruje joj zbirku zlatnika, čija količina ovisi o njihovoj financijskoj situaciji, u rasponu od 1 do 30 (ekvivalentno 5-10 pijastera). Odjevena u odjeću koju je donijela kao dio miraza, mladenka se sprema izliti vodu iz vrča, pročišćavajući i okrepljujući one koji su se probudili iz sna. Istovremeno, neoženjeni muškarci, u pratnji drugih žena, željno prilaze bračnoj postelji, tražeći naznake nevjestine čistoće.

Nezadovoljstvo koje doživljavaju neki pojedinci ne proizlazi iz sumnje u mladenkinu ​​vrlinu, već iz uvjerenja da su nadnaravne sile i čarolije spriječile mladoženju u konzumiranju svete zajednice. Kako stoji u knjizi, običaj je da majka izrazi svoje emocije kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja.

Ova simbolična gesta označava sinovljevo emocionalno odvajanje od majke i njegovu posvećenost ženi. Institucija braka, često zanemarena i pod utjecajem patrijarhalnih običaja, dodaje element intrige početnoj bračnoj noći i obiteljskim vezama. Ova misteriozna kvaliteta zaogrnuta je društvenim tabuima i ukrašena ceremonijalnim značenjem. Ranije su naši preci sudjelovali u praksama koje se danas smatraju tabuom, ali su bile široko prihvaćene tijekom njihove ere.

 

Priče o drevnim ritualima, posebno onima koji se odnose na prvu bračnu noć, vjerojatno su se prenosile generacijama, osobito u južnom dijelu Srbije. Važno je priznati da se određene društvene skupine još uvijek pridržavaju ove tradicije, kao što je pregled posteljine radi dokaza krvi nakon sklopljenog braka.

Razlog održavanja ovog običaja je očit. U modernom društvu, simbolizam mladenkine čistoće predstavljen je kroz prisustvo krvi tijekom ceremonije vjenčanja. Ovaj element, između ostalog, pridonosi osjećaju nelagode i dvosmislenosti. Dok mladenci dijele svoj prvi intimni zajednički obrok, stariji rođaci stoje na ulazu, spremni ponuditi vodstvo i podršku tijekom ovog duboko osobnog trenutka.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here