Buvljaci se mogu naći u cijelome svijetu, a sadrže širok asortiman artikala za prodaju; zapravo, moglo bi se reći da na ovim mjestima možete naći sve što vam treba , od igle do lokomotive. Povremeno prodavači nisu svjesni stvarne vrijednosti artikala koje prezentiraju, što ilustrira sljedeći primjer.
Prije tri desetljeća Debra Godard nije ni slutila da će joj kupnja prstena na obližnjem buvljaku za samo 10 funti (oko 1200 dinara) značajno utjecati na život. Nesvjesna onoga što je pred njom, s vremenom će prestati s navikom sigurnog pohranjivanja prstena u njegovu kutiju, što je dovelo do trenutka kada je potpuno zaboravila na njegovo postojanje.
Debrino sjećanje na prsten koji je kupila prije trideset godina ponovno je izronilo tek nakon što je njezina majka postala žrtva prijevare, što je dovelo do srcedrapajućeg gubitka sve njezine ušteđevine.
Kako bi ublažila težinu svoje stare majke, Debra se odlučila odvojiti od nekoliko svojih stvari, uključujući prethodno spomenuti prsten. Nestrpljivo je odnijela prsten zlataru, nadajući se da će dobiti neko priznanje njegove vrijednosti. Na njezin šok, zlatarov odgovor umalo ju je prouzročio da se onesvijesti. Pitao se je li ona doista shvatila pravu prirodu prstena, otkrivajući da je riječ o dijamantu. Dok je cijenila njegovu gotovo savršenu ljepotu, njezino uzbuđenje se pojačalo. Dijamant joj je zaokupio misli tijekom nemirne noći, dok je razmišljala o beskrajnim mogućnostima koje su je čekale.
Naposljetku se odlučila prodati ga preko renomirane aukcijske kuće “Sodbi”, koja ga je procijenila na nevjerojatnih 844.000 eura. Nakon odbitka aukcijskih pristojbi, uspjela je osigurati profitabilnih ukupno 536.000 eura.
Potaknuta svojim nedavnim uspjehom, razmazila je svoju majku raskošnim bijegom na Barbados, osigurala ulaznice za nezaboravne predstave s Tomom Jonesom i Celine Dion u Las Vegasu i razmazila se raskošnom bundom. Tijekom vremena, dijamanti su zadržali reputaciju iznimne vrijednosti, svrstavajući se među najtraženija blaga. Njihova rijetkost u prirodi, uz izrazite mehaničke i optičke karakteristike, daje im izvanredan izgled. Svaki dijamant posjeduje vlastitu jedinstvenost, različitu u čistoći, boji, karatnoj težini i rezu.
Inherentni sjaj dijamanta otkriva se kroz vještinu majstora, pretvarajući ga u zadivljujući dragulj. Svjetlo se pomno precizno kreće od jednog aspekta do drugog, lomeći se prema gore i stvarajući neusporediv sjaj koji privlači poglede. Jedini ljudski doprinos poboljšanju vizualne privlačnosti dijamanata je rezanje ili brušenje, što također značajno utječe na ostale karakteristike koje se nazivaju “C”.
Visokokvalitetni dijamant može učinkovito sakriti manje nedostatke i umanjiti nedostatke nižeg stupnja boje kada se stručno polira, pokazujući izvanredan sjaj. U mlinovima za mljevenje često postoje kompromisi između postizanja najboljih rezultata mljevenja i maksimiziranja težine ekstrahirane iz sirovih kristala, s maksimiziranjem profita kao primarnim motivom iza tih odluka.
- Posljedično, često se susreće kamenje koje je polirano u ne idealnim uvjetima. Osim toga, terminologiji povezanoj s predmetom “C” nedostaje standardizacija, što dovodi do različitih razina strogosti. Kao rezultat toga, nije neuobičajeno pronaći kamenje koje zadovoljava prva tri “C” kriterija, ali još uvijek ima lošu kvalitetu mljevenja, a ipak ima pristojnu cijenu. Ovo naglašava važnost stručnosti u tom području.
Prilikom kupnje važno je razlikovati kvalitetno brušenje od lošijeg brušenja jer cijene često znaju biti slične. U okviru ovog “C” identificirana su dva ključna elementa: stil i proizvodnja. Stil se odnosi na oblik kamena i raspored njegovih aspekata, dok se proizvodnja odnosi na proporcije kamena i proces završne obrade, koji uključuje poliranje.