Znatnu štetu drvu nanosi kukac koji napada drvo, a svoje ličinke polaže u strukturu drva. Zvučni zvuk je prvi znak infestacije žižaka u parketu. Da li je moguće eliminirati žiške a da ne pređete budžet od 300 dinara?

Kako prepoznati prisutnost žižaka na parketu prije nego što preraste u veliki problem? Koji su pribor i alati potrebni za ovaj pothvat?

U kojem trenutku se preporučuje potražiti pomoć stručnjaka?

Pitanje žižaka koji se infiltriraju u parket nadilazi puke kozmetičke brige. Ovi štetnici polažu svoja jaja unutar drva, a ličinke koje nastaju proždiru drvenu strukturu, što dovodi do znatne štete. Početna indikacija zaraze žiškom očituje se kao jasan slušni znak – zvuk grebanja koji podsjeća na lagano struganje drva iglom. Nepogrešiv zvučni signal služi kao jasan pokazatelj najezde žiška, signalizirajući hitnu potrebu za djelovanjem.

Nakon što neko vrijeme niste ometani, uskoro ćete primijetiti početno nakupljanje fine drvene prašine, pružajući vizualnu potvrdu njihove prisutnosti. Zanemarivanje ovog problema rezultirat će varljivim izgledom netaknutih parketnih lamela, ali blagim tapkanjem otkrit će se izdubljeno drvo, što znači da su žižaci pojeli cijelu konstrukciju, uključujući i lak.

Parket u ovim specifičnim regijama sastoji se od tankog, ranjivog sloja drva i laka koji se lako može probušiti odvijačem ili bilo kojim oštrim predmetom. Od iznimne je važnosti poduzeti hitne mjere čim se čuju početni zvukovi, obično tijekom noći, jer oni nepogrešivo označavaju prisutnost krpelja. Pažljivo prislonivši uho izravno na pod i pažljivo razaznajući točno podrijetlo zvuka, zabilježite njegovu lokaciju.

Da biste izvršili ovaj zadatak, biće vam potreban alat čija je cena manja od 300 dinara. Svaka prodavaonica boja će imati dostupan proizvod za kupnju koji je posebno formuliran za uklanjanje nametnika drva kao što su crvi i žižaci. Obično se ovi proizvodi koriste kao mjera predostrožnosti, nanose se na drvo prije lakiranja, čime se učinkovito odvraćaju štetočine od infestacije drva.

Cijena ovih proizvoda varira, a cijene se kreću od otprilike 200 do 250 dinara po litri. Zbog lakirane površine parketa, nanošenje proizvoda četkom neće dati nikakve rezultate. Za učinkovito rješavanje ovog problema potrebna je sveobuhvatnija metoda. U tu svrhu u ljekarni se može nabaviti šprica i nekoliko igala.

  • Preporučljivo je nabaviti igle raznih veličina, i deblje i tanje, po ceni od pet dinara. Korištenjem štrcaljke i igle, proizvod se može ubrizgati u određena područja gdje se čuje zvuk žiška. Za postizanje optimalnih rezultata kod rješavanja različitih razmaka između lamela parketa preporučljivo je koristiti iglu veće debljine za šire razmake, dok se uže pukotine preciznije tretiraju tanjim iglama. Od iznimne je važnosti dati prioritet sigurnosti i zaštiti djece i kućnih ljubimaca.

Ako postoje znakovi infestacije žiškom, kao što je nakupljanje malih hrpica prašine na parketu, preporuča se injektirati znatnu količinu otopine u te otvore. To će omogućiti brzo zasićenje praznina, što će rezultirati prelijevanjem krhotina na površinu parketa. Kako biste osigurali optimalne rezultate, ostavite drvo dovoljno vremena da upije otopinu prije ponovnog nanošenja proizvoda.

Ključno je temeljito natopiti sva područja u drvu koja potencijalno mogu biti utočište žižaka. Nakon što je tretman završen, pokrijte sve tretirane površine plastičnom folijom i na vrh stavite stare časopise, novine i knjige. Ova tehnika zatvaranja tretiranog područja povećat će snagu i dugotrajnost tvari za suzbijanje štetočina.

Nadalje, to će jamčiti zaštitu od bilo kakve moguće interakcije između tretiranih područja i male djece ili životinja. Kada govorimo o sredstvima za suzbijanje drvnih nametnika, nužno je znati da se radi o opasnim tvarima i biti oprezan pri provođenju potrebnih sigurnosnih mjera.

Obavezno je nositi zaštitne rukavice, temeljito oprati ruke nakon rukovanja i osigurati odsutnost djece tijekom korištenja štrcaljke, igle i pesticida. Nakon što je zadatak završen, ključno je sigurno pohraniti sve alate koji mogu predstavljati rizik na određeno mjesto. Ako se početno rješenje pokaže neučinkovitim u odvraćanju žižaka od konzumiranja drva, bilo bi mudro potražiti pomoć stručnjaka.

Problem proizlazi iz mobilnosti krpelja, jer izaziva pustoš polažući jaja, razmnožavajući se i migrirajući na druge drvene površine, poput namještaja. Poduzimanje hitnih mjera od iznimne je važnosti, osobito za pojedince koji žive u prigradskim područjima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here