Grah je popularan izbor hrane koji se često koristi za pripremu ukusnih jela za obitelji. Ove mahunarke su i ukusne i pune hranjivih tvari, što ih čini uobičajenim sastojkom u brojnim kućanstvima.
Manje poznata prednost mahuna je voda od kuhanja koja se često baca. Iako ova voda nije namijenjena za piće, ona posjeduje izvanredna svojstva čišćenja za kućanske poslove.
Praktična primjena vode za kuhanje graha: tekućina koja ostaje nakon kuhanja graha sadrži spojeve koji mogu biti vrlo učinkoviti u svrhu čišćenja.
Čišćenje staklenih površina može se učinkovito postići korištenjem tvari dobivenih iz ljuski graha za uklanjanje prljavštine i mrlja s prozora, ogledala i staklenih predmeta. Za nanošenje, pomiješajte ovu vodu s vrućom vodom i prenesite smjesu u bocu s raspršivačem. Jednostavno ga poprskajte po staklenim površinama i obrišite suhom krpom kako biste postigli briljantan sjaj.
Dodatni prijedlog: Za dezinfekciju površina razmislite o dodavanju male količine alkoholnog octa u svoju mješavinu. Ovaj jednostavan pristup omogućuje vam da kuhinjske ostatke iskoristite na ekološki prihvatljiv način, dok istovremeno povećavate sjaj svojih prozora i ogledala. Trebat će vam grah, lonac i malo strpljenja.
BONUS:
Gavez – izvanredna biljka za dobrobit Gavez je poznat po svojim ljekovitim svojstvima. Od davnina se koristio za brojne zdravstvene probleme, uključujući:
Psorijaza
Proširene vene, čukljevi (deformiteti palca), uganuća i iščašenja, reumatizam i artritis, rane, prijelomi i krvarenja, kao i bolovi u leđima i otekline, sve su to okolnosti koje treba uzeti u obzir. Perut i giht također su relevantni problemi. Što se tiče medicinske upotrebe gaveza, svježe lišće i cvjetovi mogu se konzumirati u proljeće za jačanje imuniteta i cjelokupnog zdravlja. Korijenje treba skupljati u proljeće ili ranu jesen, zatim očistiti i osušiti na suncu ili pomoću umjetne topline.
Gavez se može koristiti u raznim oblicima.
Čajevi
Balzami
Kupke
Tinkture
Biljne kapi gaveza ne smiju se držati u metalnim posudama jer mogu izgubiti svoju ljekovitost.
Oblog od gaveza: Pomiješajte nekoliko žličica osušenog korijena gaveza s dovoljno vruće vode da dobijete pastu. Stavite pastu na krpu i zatim je nanesite na ranu.
Ponovo nanesite mast svaka 2 do 4 sata.
Lithospermum mast:
Ovaj tretman je koristan za rane kod ljudi i životinja. Kada se koristi odmah, pomaže u sprječavanju trovanja krvi i potiče zacjeljivanje dubokih rana, a istovremeno smanjuje ožiljke.
Priprema: Uzmite 4-6 svježih korijena gaveza, nasjeckajte ih i kratko popržite u 250 g gheeja. Ostavite smjesu da odstoji preko noći, zatim je zagrijte i procijedite pomoću krpe. Dobiveno ulje spremite u čiste posude i ohladite.
Oprez: Trudnice bi trebale izbjegavati korištenje gaveza zbog mogućih nuspojava.
Ovi organski prijedlozi pružaju učinkovite i održive pristupe za zdravlje i održavanje doma. Uključite ih u svoju dnevnu rutinu kako biste iskoristili blagodati prirode.